Komerční i výzkumné práce v umělé inteligenci a finanční podpora těchto projektů roste skoro všude na světě, napsal server The Verge, citující druhý AI index. Nejvíce se umělé inteligenci věnují v Evropě a v Asii, kde v této oblasti vedou Čína, Japonsko a Jižní Korea.

Index pokroku v oblasti umělé inteligence v roce 2018 zveřejnili experti z Harvardu, MIT, Stanfordu, neziskové organizace OpenAI a několika dalších organizací. Cílem indexu je změřit rozvoj v oblasti za pomoci dat a pokusit se zjistit, jak tento rozvoj souvisí s otázkami, jako jsou automatizace práce či snaha vyvinout přístroj, který dokáže plnit úkoly, které zatím dokážou splnit pouze lidé.

První index vyšel loni v prosinci a zjistil, že investice do umělé inteligence a práce v ní se rozvíjí v bezprecedentním tempu. Podle zprávy je také rozvoj v určitých oblastech, jako jsou hraní her a vizuální rozpoznávání, neskutečně rychlý. O hodně pomalejší je pokrok v obecné inteligenci, která by mohla způsobit naprostou automatizaci práce. Podle autorů ale loňská zpráva byla příliš soustředěná na severní Ameriku a scházela jí globální perspektiva. To má letošní zpráva napravit.

Umělá inteligence ve světě

Podle zjištění expertů sice roste zájem o umělou inteligenci skoro všude na světě, liší se však oblast, o kterou se výzkum zajímá. Čína se například silně zajímá o zemědělský rozvoj, inženýrství a technologie, zatímco v Evropě a Severní Americe se vědci zabývají spíše humanitními obory a zdravotnictvím. V Evropě je ovšem zaměření na různé oblasti vyrovnanější.

Analytici zjistili, že nejvíce výzkumných prací o umělé inteligenci je vypracováno v Evropě, kde v roce 2018 vyšlo 28 procent všech publikací o umělé inteligenci, na druhém místě je Čína s 25 procenty a na třetím Severní Amerika se 17 procenty. Další zajímavostí je, že v Číně a Evropě jsou výzkumné práce mnohem častěji vypracovávány ve spolupráci s vládou, zatímco v USA díky velkým investicím do tohoto oboru od firem, jako jsou Apple, Amazon, Google, Facebook či Microsoft, převažuje výzkum korporací.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.