Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil novelu zákoníku práce, lidově zvanou "otrocký zákon". Ta podle agentury MTI zvyšuje roční limit přesčasových hodin pro zaměstnance. Proti novele, jejíž přijetí se opozice neúspěšně pokusila zablokovat, stejně jako v sobotu demonstrovalo několik tisíc lidí. Schválen byl také kontroverzní zákon, který podřizuje správní soudy ministru spravedlnosti.

Novela zákoníku umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.

Kromě odborů proti novele protestovala prakticky celá parlamentní opozice, která hodlala její schvalování minimálně zpomalit pomocí bezmála tří tisíců pozměňovacích návrhů. Ty ale vládní strana Fidesz v pondělí všechny bezprecedentně smetla ze stolu v rámci jednoho jediného hlasování.

Opozice se proti tomuto postupu při středečním zasedání hlasitě bouřila. Předseda parlamentu kvůli chaosu schůzi neřídil ze svého křesla, nýbrž z parlamentních lavic. Hlasování provázely i další procedurální nesrovnalosti.

Před budovou parlamentu se proti "otrockému zákonu" i ve středu konala demonstrace. "Zrádci, zrádci" a "Orbáne, běž k čertu" skandoval podle agentury Reuters zástup kolem dvou tisíc rozzlobených nespokojenců. V proniknutí do parlamentu jim zabránilo několik stovek policistů.

Ke střetům ale došlo, až když se dav přesunul k vedlejšímu vchodu do budovy. Někteří z protestujících pak začali házet různé předměty, na což strážci pořádku odpověděli pepřovým sprejem.

Sněmovna ve středu odhlasovala mimo jiné i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu. Změnu budou ještě posuzovat orgány Rady Evropy, maďarská vláda je podle agentury Reuters ochotna se jejími doporučeními řídit.

Nebývale jednotná maďarská opozice nicméně považuje za nelegitimní celé středeční hlasování.