Britská premiérka Theresa Mayová ustála vzpouru poslanců své vlastní konzervativní strany. Jejich pokus vyslovit Mayové nedůvěru selhal – za premiérku se postavila většina poslaneckého klubu konzervativců. Dvě stě zákonodárců uvedlo, že důvěru má, 117 uvedlo, že ji nemá. Aby svou funkci uhájila, potřebovala Mayová získat prostou většinu 159 z celkových 317 zákonodárců Konzervativní strany.
Mayová ještě před začátkem hlasování oznámila, že britské konzervativce do řádných voleb v roce 2022 už nepovede. Britská premiérka dále zmínila, že do 21. ledna příštího roku chce s Bruselem vyjednat variantu irské pojistky, kterou by sdíleli i severoirští unionisté (DUP), kteří menšinovou britskou vládu podporují. EU přitom jednoznačně odmítá změny již dojednaného textu smlouvy.
Británie je ale i po této události stále na pokraji politického chaosu kvůli tomu, že se tamní politici nedokážou shodnout na způsobu vystoupení z Evropské unie. Mayová o tom bude ve čtvrtek vyjednávat s lídry ostatních států EU na summitu v Bruselu.
Britská premiérka chce, aby země unie souhlasily se změnami v dohodě o podobě brexitu, kterou s nimi dojednala minulý měsíc. Důvodem je fakt, že tuto dohodu nedokáže prosadit doma v parlamentu. Proti chce hlasovat nejen opozice, ale i necelá třetina jejích vlastních konzervativců. Těm vadí hlavně ustanovení týkající se hranic mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království a z unie odchází.
Co se dočtete dál
- K čemu by mohlo vést obnovení hranic Severního Irska s Irskou republikou a co má "irský problém" vyřešit?
- Co unie nabízí Británii?
- Byla pozice Mayové posílena?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.