Ozbrojený útočník v úterý večer v blízkosti vánočního trhu v centru francouzského Štrasburku zastřelil tři lidi a dalších 13 osob zranil, z toho šest kriticky. Předchozí zprávy hovořily o dvou mrtvých. Centrum je i nadále plné policistů a vojáků, střelec je stále na útěku.

Podle agentur AFP a DPA o tom ve středu brzy ráno informoval přímo ve Štrasburku francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Ve Francii byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší a do Štrasburku byly vyslány dodatečné bezpečnostní síly, oznámil dále Castaner. Poslanci Evropského parlamentu mohli budovu instituce ve Štrasburku opustit až po půlnoci.

V pátrání po podezřelém ráno pokračovaly stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek. Podle zdrojů BFMTV je nyní do pátrací operace zapojeno přes 600 strážců zákona.

Podezřelý Chekatt Cherif podle francouzských médií ujel z místa činu v taxíku a není vyloučeno, že už je mimo Francii. 

Pařížský prokurátor označil střelbu za teroristickou událost. Svědci útoku prý slyšeli útočníka křičet "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je veliký). Dříve náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez rozhlasové stanici France Inter řekl, že teroristická motivace pachatele nebyla prokázána.

Heitz upřesnil, že pachatel dva lidi zabil, u dalšího nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt). Dodal, že šest zraněných je stále v kritickém stavu.

"Včera (v úterý) naše území znovu zasáhl terorismus," prohlásil prokurátor na tiskové konferenci. "Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet 'Alláhu akbar', byla do akce povolána protiteroristická policie," vysvětlil.

Muž identifikovaný médii jako štrasburský rodák Chérif Chekatt podle Heitze útočil pistolí a nožem. Vyšetřovatelé ještě v noci na středu zadrželi čtyři jeho blízké a prohledali vícero objektů, kde se nejspíše často zdržoval. Snaží se mimo jiné zjistit, zda byl do jeho činu zapojen i někdo další.

"Vedeme četná vyšetřování, abychom uprchlíka našli, zrekonstruovali sled jeho aktivit a jeho rozvrh," řekl Heitz. Na vyšetřování spolupracují i úřady v Německu, kam mohl Chekatt ze Štrasburku uprchnout.

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer. Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž "zmizel v taxíku", napsala televize BFMTV. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

Pařížská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování "vražd a pokusů o vraždy souvisejících s teroristickou činností", podezřelý Cherif byl vedený na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost.

"Není vyloučeno, že střelec opustil území (Francie)," dodal Nuñez. Kontroly na hranicích s Německem byly ihned po útoku zesíleny. V celé Francii byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší intenzitu kontrol na vánočních trzích po celé zemi.

V blízkosti útoku byl i Čech

V úterý večer bylo uzavřeno nejen široké okolí Kléberova náměstí, na němž se známý adventní trh každoročně konal, ale také další čtvrti a rovněž budova Evropského parlamentu na okraji alsaské metropole. Vzhledem k tomu, že je podezřelý stále na útěku, budovu nesměl až do pozdní noci nikdo opustit a na zprávy o vývoji situace uvnitř čekali i čeští europoslanci, kteří se tento týden účastní plenárního zasedání europarlamentu. Ve středu budou vánoční trhy zrušeny, stejně jako veškeré kulturní akce ve Štrasburku. V ulicích hlídkují stovky příslušníků bezpečnostních sil.

V bezprostřední blízkosti střelby se nacházel také český občan. Nebyl zraněn ani neutrpěl žádnou jinou újmu a je v kontaktu s českým konzulátem, řekl ve středu ráno Robert Řehák z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Čeští diplomaté nemají dosud žádné informace, že by některý z dalších českých občanů byl v souvislosti s útokem zraněn či v ohrožení.

Lidé, kteří například mají příbuzné ve Štrasburku a nepodařilo se jim navázat s nimi kontakt, se mohou obracet buď na české velvyslanectví v Paříži, nebo v případě obavy z ohrožení života či zdraví na nouzovou linku +33607764394.

"Na místě incidentu se nacházel jeden český občan, který byl v bezprostřední blízkosti místa, kde se střílelo," uvedl Řehák. Nebyl zraněn, je mimo nebezpečí a český honorární konzulát ve Štrasburku je s ním v telefonickém kontaktu. České zastupitelské úřady ve Francii současnou bezpečnostní situaci v zemi monitorují. "Vyzýváme občany v místě k pečlivému sledování situace a dodržování pokynů policie a místních úřadů," zdůraznil Řehák.

Útočník byl do Franice deportován

Devětadvacetiletý podezřelý Chekatt Cherif podle médií figuruje na seznamu osob podezřelých z radikalizace. V úterý ráno údajně měl být zadržen v souvislosti s loupežným přepadením z letošního léta, ale policie ho doma nezastihla. V jeho bytě však údajně našla granáty. Castaner potvrdil, že podezřelý byl v minulosti trestán za delikty ve Francii i v Německu.

Agentura AP s odvoláním na zdroje ve francouzské policii napsala, že Chekattův trestní rejstřík ve Francii čítá 27 záznamů včetně několika závažných loupeží. Podle televize BFMTV byl ale také delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci při pobytech ve vězení. Tam se Cherif ocitl několikrát, naposledy v roce 2015.

Policejní prefektura uvedla, že bezpečnostní složky muže vedly ve svazku Fiché S, tedy jako radikalizovanou osobu představující bezpečnostní riziko. Na seznamu podle agentury AFP asi polovinu osob tvoří islámští radikálové. Teroristický motiv u úterního útoku ale zatím potvrzen nebyl.

Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) informoval, že údajný střelec byl do Francie v roce 2017 deportován a že tamní orgány jej znaly jako radikálního islamistu.

Mluvčí BKA ve středu před polednem řekla novinářům, že Chekatt v letech 2016 a 2017 pobýval v německém vězení za krádež. Poté byl vyhoštěn zpět do Francie, kde prý úřady věděly, že jde o radikálního islamistu.

Francie při pátrání po Chekattovi spolupracuje s německými orgány, potvrdila mluvčí BKA. Dodala, že na francouzském seznamu nebezpečných jedinců byl i jeho bratr Sami. V Německu ani jeden v databázi možných islamistů veden nebyl.

Německé bezpečnostní složky jsou kvůli útoku v pohotovosti a zpřísnily ochranu hranic s Francií. Na tiskové konferenci v Berlíně to řekli mluvčí vlády Steffen Seibert a mluvčí ministerstva vnitra Eleonore Petermannová. Důvod zpřísňovat bezpečnostní opatření na vánočních trzích v Německu ale nevidí.

Kancléřka i její vláda jsou podle Seiberta útokem otřeseni. "To nejdůležitější je, aby byl pachatel rychle dopaden a postaven před spravedlnost. Německé bezpečnostní úřady jsou v pohotovosti a ostražité," uvedl s tím, že podporují francouzské úřady.

Do terénu byly podle televize BFM TV vyslány i speciální zásahové jednotky BRI a RAID či elitní protiteroristická jednotka GIGN z Dijonu. Podle DPA policie pátrá po uprchlém i s pomocí vrtulníků. Policie rovněž kontroluje automobily přijíždějící od Štrasburku v příhraničním Kehlu na německé straně Rýna. Na mostě přes veletok se tvoří kolony. Ministr Castaner potvrdil, že po útoku byly zesíleny hraniční kontroly.

Přes hranici se nad ránem obtížně dostával i europoslanec Jiří Pospíšil. "Je 2:50 a my čekáme už přes hodinu na hranici Francie–Německo," napsal předseda TOP 09 na Twitteru a doložil to fotografií.

Europoslanci strávili v budově Evropského parlamentu nedobrovolně několik hodin navíc. Až ve středu brzy ráno jeho předseda Antonio Tajani kolegům sdělil, že budovu mohou opustit na vlastní riziko. Poslanci, kteří chtěli jet do centra města, tak měli učinit výhradně v konvoji jištěném policií. "Je nemožné dostat se do centra bez takového konvoje," zdůraznil Tajani.

Tajani prostřednictvím Twitteru ujistil, že schůze Evropského parlamentu budou pokračovat a že se parlament nenechá "zastrašit teroristickými nebo kriminálními útoky".

Přísnost přijatých bezpečnostních opatření dokládá i skutečnost, že Alsasané se ve středu musí obejít bez svých nejoblíbenějších regionálních novin. Deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace se na stáncích neobjeví, protože pracovníci místní tiskárny se kvůli uzávěrám nedostali do práce.

Policie vyzvala obyvatele města, aby nevycházeli ven. Mezitím policie vyzvala lidi, kteří kvůli útoku uvázli v centru, aby ho opustili severním směrem. Naopak se mají vyhnout jihovýchodní čtvrti Neudorf, kde policie pátrá po podezřelém. Podle agentury AP bylo na 5000 lidí zavřeno také na basketbalovém stadionu. Až po pěti hodinách začala policie po skupinách čítajících zhruba 100 lidí návštěvníky propouštět.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po půlnoci podle agentury AFP předsedal meziresortní krizové schůzce. Po ní vyjádřil na Twitteru za celou zemi solidaritu se Štrasburkem, oběťmi a jejich rodinami.

Soustrast v souvislosti se střelbou vyjádřili na Twitteru mimo jiné předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo za německou vládu její mluvčí Steffen Seibert.

Přímý přenos: Střelba u vánočního trhu ve Štrasburku: Dva mrtví