Z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny v pátek večer odstartovala k Měsíci raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4. Informovala o tom večer státní agentura Nová Čína. Mise má za cíl podpořit ambice nejlidnatější země světa týkající se vesmírného průzkumu, napsala agentura AFP.
Sonda s vozítkem má počátkem ledna přistát poprvé v historii letů do vesmíru na odvrácené straně Měsíce. Raketa údajně odstartovala v 19:24 SEČ. Úspěšný start už před státní zpravodajskou agenturou potvrdila na svém webu také například Univerzita Christiana Albrechta v německém Kielu, která vyvinula jeden z měřicích přístrojů na modulu Čchang-e 4.
Americký astronom Jonathan McDowell, který komentuje aktivity kolem dobývání vesmíru, na Twitteru napsal, že sonda by už měla být oddělená od třetího stupně nosné rakety.
Watch the video that shows China's #ChangE4 lunar probe blasted off early Saturday local time, which is expected to explore the far side of the Moon. (Video: CCTV News) pic.twitter.com/QZc9DV1Mua
— Global Times (@globaltimesnews) 7. prosince 2018
Sonda Čchang-e 4, pojmenovaná podle bohyně Měsíce z čínské mytologie, má s robotickým vozítkem dosednout poblíž jižního pólu Měsíce, kde má pak robot zahájit svůj průzkum. Žádná sonda ani průzkumný modul dosud na odvrácené straně Měsíce nepřistály. AFP popisuje, že tato oblast je na přírodním satelitu Země hornatá, zvlněná a posetá krátery, na rozdíl od opačné strany, kde jsou i rovinaté oblasti vhodné pro přistání.
Největší výzvu pro misi bude představovat radiová komunikace. Spojení se Zemí bude sonda zpoza Měsíce udržovat přes speciální čínský satelit. Na palubě sondy jsou i semínka rostlin. Číňané chtějí zjistit, zda je možné pěstovat zeleninu v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace.
Zatímco ostatní státy své rozpočty na vesmírné programy spíše seškrtávají, Čína má v kosmu ambiciózní plány. Chystá se vybudovat vlastní vesmírnou stanici a dál bádat na Měsíci. Po přistání na jeho odvrácené straně bude možná už příští rok zahájena mise, jejímž cílem bude dopravit na Zemi měsíční horniny. Podle stávajících plánů má v roce 2030 na Měsíci přistát první Číňan.
Spojené státy na Měsíc v letech 1969 až 1972 vyslaly dohromady 12 astronautů. V roce 1976 na Měsíci přistála sovětská sonda Luna 24 a o 37 let později pak čínská Čchang-e 3.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist