Bývalá ukrajinská pilotka a poslankyně Nadija Savčenková, která je kvůli obvinění z pokusu o státní převrat ve vazbě, ve středu zahájila další hladovku. Informovala o tom ukrajinská média. Dříve uctívaná národní hrdinka tvrdí, že tak protestuje proti vydírání a tlaku ze strany agentů tajné služby SBU.

Savčenková je ve vazbě od letošního března, kdy ji ukrajinské úřady obvinily z plánování útoku na parlament. Použít k tomu údajně chtěla granáty a automatické zbraně. Politička obvinění odmítá jako snahy prezidenta Petra Porošenka zbavit se před březnovými volbami silných oponentů.

Na svém facebooku ve středu oznámila, že nebude přijímat potravu ani vodu v reakci na tlak, který na ni a jejího obhájce vyvíjejí agenti SBU. Úřady jí prý navíc nedovolují, aby se viděla se svým příbuznými.

Někdejší ukrajinská pilotka se stala národní hrdinkou poté, co strávila dva roky v ruském vězení, kde také několikrát hladověla. Po propuštění v roce 2016 se stala ukrajinskou poslankyní; tamní vládu viní z nekompetence a korupce.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist