Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Stutthof Johann Rehbogen u soudu prohlásil, že nevěděl o tom, že vězni jsou v zařízení popravováni. Napsala to v úterý agentura AP.

Čtyřiadevadesátiletý Rehbogen, kterého německá média označují v souladu s místními zákony jako Johann R., sloužil ve Stutthofu více než dva roky a je obžalován z napomáhání ke smrti stovek lidí.

Obžalovaný v úterý soudu v Münsteru řekl, že věděl o tom, že chování nacistů vedlo "k nevýslovnému utrpení vězňů a vedlo k mnoha mrtvým". V táboře ale o jejich činech nevěděl. "Nestalo se, že bych měl jakékoli povědomí o konkrétních akcích," uvedl Rehbogen v písemném prohlášení, z něhož četl jeho obhájce.

V koncentračním táboře, který dnes leží na území Polska poblíž Gdaňsku, bylo podle AP zabito v plynových komorách, zastřeleno nebo jiným způsobem připraveno o život více než 60 000 lidí. Němečtí žalobci tvrdí, že Rehbogen k vraždám napomáhal, protože se podílel na provozu tábora od června 1942 do září 1944.

Před týdnem obžalovaný u soudu prostřednictvím obhájce prohlásil, že službu vykonával ze strachu z nacistů. Byl si vědom i často otřesného stavu vězňů, jejich vraždění si ale prý nevšiml, i když na místě viděl mrtvoly.

Státní zastupitelství v Dortmundu klade muži za vinu několik konkrétních případů, k nimž měl svou činností napomáhat. Jde například o vraždu více než stovky polských vězňů a nejméně 77 sovětských válečných zajatců v plynové komoře v létě 1944.

Mezi případy, za které Johann R. podle státního zastupitelství nese spoluzodpovědnost, patří také zabití více než 140 vězňů, včetně dětí, kterým doktoři SS přímo do srdce vpíchli injekci benzinu a fenolu.

Johann R., který se narodil v Rumunsku, podle obžaloby věděl o všech vražedných metodách a muselo mu být jasné, že je možné takovým způsobem a tak pravidelně zabíjet, jen pokud budou oběti hlídány pomocníky, jako byl on.

Související