Dlouholetý hegemon slovenské politiky, vládní Směr Roberta Fica, je stále s přehledem nejsilnější slovenskou stranou. A zároveň citelně a rychle ztrácí pozice. Tento paradox ukázaly komunální volby, jež se na Slovensku konaly předminulý víkend. Na počty zvolených starostů i zastupitelů poráží Směr konkurenci na hlavu (pokud samozřejmě nepočítáme nezávislé kandidáty, kteří, podobně jako v Česku, volby suverénně vyhráli).
Bližší pohled už pro Směr tak radostný není. Utrpěl porážku ve městech, a to jak v krajských, tak menších. Pokud sečteme hlasy, získala jich jeho vládní koalice s Mostem-Híd a Slovenskou národní stranou jen o pár tisíc víc než opozice. Signál, který ukázaly loňské volby do žup (obdoby českých krajů), v nichž Směr také propadl, se evidentně mění v trend.
Pozice neudrženy
Volební porážku vládní Směr očekával. Dva týdny před volbami ji na tiskové konferenci vedení strany v podstatě ohlásilo: v Bratislavě, kterou Směr úplně vzdal, podpořilo nezávislého kandidáta Iva Nesrovnala a Robert Fico vyjádřil naději, že Směr aspoň udrží pozice v krajských městech, kde doposud vládl. To se nestalo. Nesrovnal v hlavním městě neuspěl a Směr prohrál v Košicích, Žilině i Nitře. V Banské Bystrici a Trenčíně sice vyhráli nezávislí kandidáti, které nejsilnější vládní strana dlouhodobě podporuje, oba si ale v průběhu kampaně dali velmi záležet na tom, aby jejich nezávislost – i na Směru – vynikla.
Hlavní komentář: Nový Andrej Babiš. Události kolem Čapího hnízda posouvají premiéra do sfér, ze kterých není návratu.
Při pohledu na povolební mapu je zřejmé, že Směr se udržel u moci na východě země a v Pováží. Jeho dominance co do počtu starostů, jichž má Směr po volbách šest set, je zřejmá. Tady Směr těží z toho, že je v podstatě jedinou celoslovenskou partají se strukturami a početnou členskou základnou a může kandidáty postavit prakticky všude. Třetina nových starostů Směru vzešla z obcí, kde se o post ucházel jen jeden kandidát a zvolení měl jisté.
Co se dočtete dál
- Kdo převážně těží na Slovensku z tamní nedůvěry k tradičním politickým stranám.
- Jak se tamní policie staví k protestům Za slušné Slovensko?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.