Soud v Kambodži v pátek shledal dva bývalé vysoce postavené představitele Rudých Khmerů vinnými z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Podle agentury AFP je to poprvé v historii, co mezinárodní soud označil v souvislosti s Rudými Khmery za genocidu jejich brutální postup vůči menšinám - etnickým Vietnamcům, muslimské komunitě a dalším náboženským minoritám. Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli odsouzeni na doživotí.

Za vlády Rudých Khmerů v druhé polovině 70. let bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí.

Dvaadevadesátiletý Nuon Chea a sedmaosmdesátiletý Khieu Samphan jsou podle agentury AP poslední dosud žijící lídři Rudých Khmerů. Oba si již odpykávají doživotní trest, k němuž byli v jiném procesu odsouzeni za zločiny proti lidskosti. Vůdce ultralevicového režimu Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.

U trestního tribunálu pro Kambodžu, který funguje pod záštitou OSN, nyní tvrdili, že jsou oběťmi politické perzekuce. U soudu byli podle AP osobně přítomni. Nuon Chea trpí srdečními potížemi, a tak mu soud umožnil přesunout se z hlavní síně do jiné místnosti. Khieu Samphan byl přítomný po celou dobu. Při vynášení rozsudku za pomoci dvou členů ostrahy stál a neprojevil žádné emoce, uvedla AP.