Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský chce ve Francii rozšířit své mediální impérium. S tamním podnikatelem Matthieuem Pigassem vyjednává o koupi 40-49procentního podílu ve společnosti Le Nouveau Monde, jednom z akcionářů vlivného francouzského deníku Le Monde. Informaci přinesl web listu Le Monde.

Jaký přesně podíl ve finále Křetínský získá, zatím není jisté. Čtvrtinu akcií deníku vlastní přímo novináři a zaměstnanci firmy. Tři čtvrtiny jsou rozdělené mezi již zmiňovaný Le Nouveau Monde a dále NJJ Presse, Berlys Media a firmu Prisa. Jejich podíly nicméně nejsou známé. Člen představenstva společnosti Czech Media Invest (CMI) Daniel Častvaj nechtěl detaily komentovat.

Nejedná se o první Křetínského nákup ve Francii. Teprve před týdnem schválila tamní mediální skupina Lagardére Group prodej sedmi časopisů včetně ikonického magazínu Elle jeho CMI, kterou spoluvlastní se slovenským podnikatelem Patrikem Tkáčem.

Vedle společenského titulu Elle se obchod týká časopisů Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public. Celý obchod by podle představ francouzského prodejce měl být dokončen v lednu příštího roku.

Do svého mediálního portfolia Křetínský již letos zařadil několik rozhlasových stanic v Česku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku, které mu také prodala skupina Lagardére - mezi nimi například Frekvenci 1 či Evropu 2. CMI tento rok ve Francii koupila i většinový podíl ve společensko-politickém týdeníku Marianne.

V Česku investiční skupina CMI ovládá Czech News Center, nejsilnější mediální skupinu v zemi. Do té spadají nejčtenější bulvární deníky Blesk či Aha!, deníky Sport nebo E15, časopis Reflex, zpravodajský portál info.cz a další.

Křetínský byl donedávna znám spíše jako majitel pražské Sparty a hlavně jako spoluzakladatel a nyní majitel 94procentního podílu v obří energetické skupině Energetický a průmyslový holding. Ta dnes ovládá elektrárny a další energetická aktiva po celé Evropě a jen za loňský rok činil její provozní zisk před odpisy 47 miliard korun.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist