Srážka s asteroidem či masivní sopečné erupce. Život na Zemi stál na pokraji svého zániku už pětkrát a nyní se podle vědců dostává do úzkých po šesté. Tentokrát za to však nemůže žádná přírodní katastrofa, ale člověk. Mezinárodní unie pro ochranu přírody předpovídá, že v příštích 100 letech vyhyne 99,9 procenta kriticky ohrožených a 67 procent ohrožených druhů živočichů.
Podle nové studie, kterou v pondělí zveřejnili vědci z Aarhuské univerzity v Dánsku v časopise PNASi, lidstvo v příštích padesáti letech zlikviduje tolik savců, že se z toho modrá planeta nevzpamatuje dřív než za tři miliony let.
Obranným mechanismem planety proti ztrátě biologické rozmanitosti, které právě čelí, je evoluce. Jak se mění životní prostředí a klima, druhy, které nemohou přežít, umírají a nové druhy je pomalu nahrazují. Trvá však poměrně dlouho, než nové druhy zaplní vzniklou mezeru. Tento proces je tedy mnohem pomalejší než rychlost, kterou vlivem lidí vymírají savci.
Co se dočtete dál
- V placené části článku se také dozvíte, jakým způsobem výzkumníci k uvedeným závěrům dospěli, kterým druhům živočichů hrozí vyhynutí a jaké praktické dopady může podobná studie mít.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.