Sjezd hlavní britské opoziční strany v úterý přijal usnesení o brexitu, kterým mimo jiné ponechává ve hře druhé referendum o členství v EU jako možnost pro případ, že konzervativní premiérka Theresa Mayová nebude schopna finální dohodu s Bruselem prosadit v britském parlamentu.
Napsala to agentura Reuters, která zároveň podotýká, že pasáž o případném novém referendu není jasná. Premiérka Mayová v reakci konání druhého referenda o brexitu vyloučila.
Představitelé labouristů se vyjadřují rozporuplně o tom, zda by měli Britové dostat možnost zvrátit výsledek předloňského hlasování o odchodu země z unie, nebo pouze se vyjádřit k podmínkám dojednaným s EU. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer uvedl, že setrvání Británie v bloku nikdo nevylučuje, stínový ministr financí John McDonnell v pondělí takovouto podobu referenda odmítl.
Klíčová pasáž přijatého usnesení uvádí, že pokud se labouristům nepodaří v zemi zajistit předčasné volby, musí strana využít veškeré zbývající možnosti včetně prosazování nového referenda. Delegáti na labouristickém sjezdu o něm ale hlasovali pouze zvednutím rukou a podle britských médií byla proti jen hrstka z nich.
Předseda labouristů Jeremy Corbyn, který dříve opakování referenda o brexitu odmítal, uvedl, že výsledek hlasování delegátů bude respektovat. V rozhovorech s britskými médii podpořil výrok Starmera, ale neřekl, jak by v případném plebiscitu hlasoval, protože "nevíme, jaká bude otázka". "Rozhodneme se, jaká je naše pozice. Já jsem lídr strany a budu respektovat rozhodnutí strany," řekl televizi Channel 4.
Starmer během proslovu na sjezdu v Liverpoolu také označil za pravděpodobné, že labourističtí poslanci nepodpoří dohodu o rozluce, kterou premiérka přinese z Bruselu. Mayová uvedla, že své návrhy bude nadále prosazovat. Záměr labouristů hlasovat proti jakékoli dohodě, která nesplňuje jejich "šest zkoušek", označila za postup, který není v národním zájmu.
"To, co dělám, je, že pracuji na zajištění dobré dohody s Evropou... Nebylo by v národním zájmu mít volby," citoval Reuters britskou premiérku. Ta také uvedla, že žádné druhé referendum o brexitu nebude.
Za předpokladu, že dohoda Mayové s Bruselem neprojde parlamentem, preferují labouristé předčasné volby. "Nejvíce pravděpodobné je, že vláda by se následně (po odmítnutí dohody) sesypala a měli bychom volby, ve kterých by, doufám, lidé v této zemi vybrali jinou vládu, která by to se vztahem s Evropou a s ochranou obchodu myslela vážně," reagoval Corbyn na dotaz reportérky BBC, zda svým odporem vůči případné dohodě ve skutečnosti netlačí Británii k nekoordinovanému brexitu. Podle Corbyna by se po neúspěchu v parlamentu musela vláda vrátit k vyjednávání a po "zhruba měsíci" přijít s lepšími výsledky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist