Sjezd hlavní britské opoziční strany v úterý přijal usnesení o brexitu, kterým mimo jiné ponechává ve hře druhé referendum o členství v EU jako možnost pro případ, že konzervativní premiérka Theresa Mayová nebude schopna finální dohodu s Bruselem prosadit v britském parlamentu.
Napsala to agentura Reuters, která zároveň podotýká, že pasáž o případném novém referendu není jasná. Premiérka Mayová v reakci konání druhého referenda o brexitu vyloučila.
Představitelé labouristů se vyjadřují rozporuplně o tom, zda by měli Britové dostat možnost zvrátit výsledek předloňského hlasování o odchodu země z unie, nebo pouze se vyjádřit k podmínkám dojednaným s EU. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer uvedl, že setrvání Británie v bloku nikdo nevylučuje, stínový ministr financí John McDonnell v pondělí takovouto podobu referenda odmítl.
Klíčová pasáž přijatého usnesení uvádí, že pokud se labouristům nepodaří v zemi zajistit předčasné volby, musí strana využít veškeré zbývající možnosti včetně prosazování nového referenda. Delegáti na labouristickém sjezdu o něm ale hlasovali pouze zvednutím rukou a podle britských médií byla proti jen hrstka z nich.
Předseda labouristů Jeremy Corbyn, který dříve opakování referenda o brexitu odmítal, uvedl, že výsledek hlasování delegátů bude respektovat. V rozhovorech s britskými médii podpořil výrok Starmera, ale neřekl, jak by v případném plebiscitu hlasoval, protože "nevíme, jaká bude otázka". "Rozhodneme se, jaká je naše pozice. Já jsem lídr strany a budu respektovat rozhodnutí strany," řekl televizi Channel 4.
Starmer během proslovu na sjezdu v Liverpoolu také označil za pravděpodobné, že labourističtí poslanci nepodpoří dohodu o rozluce, kterou premiérka přinese z Bruselu. Mayová uvedla, že své návrhy bude nadále prosazovat. Záměr labouristů hlasovat proti jakékoli dohodě, která nesplňuje jejich "šest zkoušek", označila za postup, který není v národním zájmu.
"To, co dělám, je, že pracuji na zajištění dobré dohody s Evropou... Nebylo by v národním zájmu mít volby," citoval Reuters britskou premiérku. Ta také uvedla, že žádné druhé referendum o brexitu nebude.
Za předpokladu, že dohoda Mayové s Bruselem neprojde parlamentem, preferují labouristé předčasné volby. "Nejvíce pravděpodobné je, že vláda by se následně (po odmítnutí dohody) sesypala a měli bychom volby, ve kterých by, doufám, lidé v této zemi vybrali jinou vládu, která by to se vztahem s Evropou a s ochranou obchodu myslela vážně," reagoval Corbyn na dotaz reportérky BBC, zda svým odporem vůči případné dohodě ve skutečnosti netlačí Británii k nekoordinovanému brexitu. Podle Corbyna by se po neúspěchu v parlamentu musela vláda vrátit k vyjednávání a po "zhruba měsíci" přijít s lepšími výsledky.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist