Tým vědců z americké Yale University vyvinul "robotickou kůži". Jde o pružný materiál, který dokáže rozpohybovat běžně nehybné předměty. Materiál dostal název OmniSkin a je vyrobený z elastických plátů a prošpikovaný senzory. Je jednoduše zajistitelný pomocí zipů a z jeho malých částí je možné sestavit mnoho různých tvarů.
Vedoucí výzkumného týmu Rebecca Kramer-Bottigliová ho přirovnala k legu. "Můžete ho skládat, rozpojovat a dávat dohromady do různých vzorů," řekla serveru Smithsonian.
Studie popisující OmniSkin již vyšla v časopise Science Robotics. Jsou v ní představeny různé způsoby využití "robotické kůže". Díky tomuto materiálu například po stole pobíhal plyšový kůň a pěnová ruka se proměnila v malý jeřáb.
Materiál se nemůže vyrovnat normálním robotům, není tak silný a mnohem méně vydrží. Jeho hlavní výhodou je však jeho lehkost, všestrannost a možnost opakovaného použití.
"Budoucí astronauté, zkoumající jinou planetu, by mohli velice rychle sestavit robota pomocí robotické kůže omotané okolo jakéhokoliv měkkého materiálu, který by zrovna měli po ruce, a přidělat na něj kameru. Takto by velice jednoduše vytvořili vozítko na průzkum malých nebo nebezpečných prostorů," říká Kramer-Bottigliová.
NASA již pracuje na podobném projektu jménem Super Ball Bot. Jde o lehkého robota, sestaveného z tyčí a obvodů. Vypadá sice jako zamotané klubko drátů, ale může být vystřelen na povrch planety a je schopný se po něm bez potíží pohybovat. OmniSkin by mohla najít podobné využití.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist