Britský matematik sir Michael Atiyah v pondělí v německém Heidelbergu představil svůj návrh řešení Riemannovy hypotézy. Jedná se o jednu ze sedmi největších matematických záhad, kterou se vědci snaží rozluštit už téměř 160 let. Pokud se jeho řešení potvrdí, získá odměnu milion dolarů. Vyřešení Riemannovy hypotézy by přitom mohlo být i cestou, jak obejít současné šifrování postavené na prvočíslech.
Atiyah už minulý týden avizoval, že našel velice jednoduchou odpověď. O její jednoduchosti může svědčit fakt, že se samotné řešení vešlo do jednoho jediného slidu. Zbytek prezentace věnoval matematik tomu, jak k řešení Riemannovy hypotézy došel.
Bylo to podle jeho slov náhodou, když se zabýval jiným složitým problémem, který byl navíc z oblasti fyziky. "Ani jsem se (to řešení) nesnažil najít," uvedl Atiyah během své prezentace, "je to důkaz získaný sporem," dodal. Matematici si musí jeho materiály nejprve prostudovat, podle ohlasů je samotná přednáška příliš nepřesvědčila a jsou skeptičtí. Sám Atiyah uvedl, že se skepsí počítá, neboť provází každý velký objev.
Vyřešení Riemannovy hypotézy by každopádně bylo pro matematiky podobné, jako byl objev gravitačních vln pro fyziky. Riemannova hypotéza souvisí se světem prvočísel. Prvočísla jsou zajímavá nejen tím, že je lze dělit pouze jedničkou a sebou samými, ale také tím, že se vyskytují zcela náhodně. A právě na tom stojí i dnešní šifrování. A to je i důvod, proč vyřešení tohoto problému by mohlo dopadnout na každého.
Co se dočtete dál
- Dále se dozvíte, v čem přesně spočívá Riemannova hypotéza. Dočkáte se polopatického vysvětlení.
- Přečtete si, jaké to má celé význam mimo akademický svět a na konci si položíte otázku, zda nejsou matematika a realita totéž.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.