Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn podpoří možnost vypsání druhého referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii, pokud se pro něj strana rozhodne. Řekl to v rozhovoru pro nedělní vydání listu Sunday Mirror s tím, že k referendu nevyzývá a že sám dává přednost uspořádání nových parlamentních voleb jako řešení politické krize v zemi.
V Liverpoolu v neděli začala čtyřdenní výroční konference strany. Místopředseda labouristů Tom Watson v projevu vyzval, aby strana zvážila podporu možnému druhému všelidovému hlasování, sám by v takovém případě podpořil setrvání Británie v EU. Pokud se pro nové referendum strana rozhodne, bude podle Watsona vystupovat proti její vůli těžké. Chce také, aby parlament měl k brexitu rozhodné slovo.
"Podpořím to, co z konference vzejde. Ale ke druhému referendu nevyzývám. Doufám, že se shodneme, že nejlepším řešením jsou parlamentní volby," řekl Corbyn v rozhovoru se Sunday Mirror.
Pro BBC pak Corbyn prohlásil, že Británie může být velmi blízko předčasných voleb. Pokud by o brexitu jednali s Bruselem labouristé, a ne konzervativci premiérky Theresy Mayové, bylo by podle Corbyna cílem uzavřít dohodu o celní unii, což by zabránilo riziku zavedení hranice s kontrolami mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Právě otázka hranice na ostrově Irsko je jedním z palčivých bodů debat mezi EU a Británií.
Ačkoli Corbyn usiluje o předčasné volby, případné volání straníků po novém referendu vyslyší. Dodal, že stranická konference bude o možnosti referenda debatovat a hlasovat. List The Guardian uvedl, že hlasovat se bude v úterý.
Na dotaz, jak by Corbyn v novém referendu hlasoval, odpověděl, že neví. V referendu v červnu 2016 hlasoval pro setrvání v unii, kterou by si ale přál zreformovat.
Zároveň list The Sunday Times napsal, že britská premiérka Theresa Mayová zvažuje kvůli záchraně brexitových rozhovorů a také své funkce vypsání předčasných parlamentních voleb na listopad. Úřad premiérky ale označil zprávu nedělníku za holý nesmysl.
Mayová se již loni v květnu pokusila předčasnými volbami posílit svou pozici. Plán ale nevyšel a vládnout nyní může jen díky parlamentní podpoře severoirské Demokratické unionistické strany.
Premiérka navíc čelí odporu části členů své Konzervativní strany, kteří nesouhlasí s jejím návrhem o podobě brexitu. To se podepsalo i na změnách v jejím kabinetu, neboť ministři zahraničí a pro brexit Boris Johnson a David Davis odstoupili. V této souvislosti se v minulých týdnech spekulovalo, že by Mayová mohla rezignovat.
Vyřešit stávající situaci předčasnými volbami navrhuje i Corbyn.
Z průzkumu YouGov pro The Observer vyplývá, že 86 procent členů Labouristické strany se domnívá, že konečné slovo o výsledku jednání mezi Londýnem a Bruselem by měli mít voliči. Proti uspořádání druhého referenda se staví jen osm procent straníků a drtivá většina labouristů by při novém referendu hlasovala pro setrvání v EU.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist