Kontrola vývozů českých zbraní je nedostatečná, tvrdí nezisková organizace Nesehnutí. Volá také po zastavení vývozu zbraní z ČR do Saúdské Arábie, kde podle hnutí panuje podezření, že zbraně jsou dál prodávány povstaleckým skupinám v Sýrii, Libyi či Jemenu. Česká republika tím podle aktivistů podporuje konfliktní a násilné režimy dodávkami zbraní a dalšího válečného materiálu. Zástupci organizace to ve čtvrtek uvedli na tiskové konferenci. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v reakci uvedlo, že obchodování s vojenským materiálem do zahraničí má v Česku velmi přísná pravidla.

"Povolování obchodu s vojenským materiálem do zahraničí je konstituováno jako dvoukolové. V prvním stupni se jedná o rozhodnutí o vydání povolení a ve druhém stupni jde o udělení licence. Každé takové řízení je v ČR velmi přesně kodifikováno a řízeno," řekl ve čtvrtek mluvčí resortu Milan Řepka.

Podotkl, že podle platné právní úpravy vydává příslušná povolení MPO na základě závazných stanovisek ministerstva zahraničí, ministerstva obrany a ministerstva vnitra. "Ministerstvo průmyslu a obchodu při vydávání povolení nebo při udělování licence postupuje výhradně a zcela v souladu s platnou legislativou," dodal.

Za posledních pět let hodnota českých zbraní vyvezených do Saúdské Arábie dosáhla 144 milionů eur (3,6 miliardy korun). Podle Nesehnutí panuje také podezření, že zbraně jsou dál prodávány povstaleckým skupinám v Sýrii, Libyi či Jemenu.

"Existuje bezpočet důkazů, že Saúdská Arábie páchá v Jemenu válečné zločiny. ČR před nimi již nesmí zavírat oči. Je nutné okamžitě zastavit vývozy českých zbraní do Saúdské Arábie," uvedl Peter Tkáč z Nesehnutí. Organizace také připomněla loňský případ, kdy se české raketomety a houfnice dostaly i přes embargo OBSE do Ázerbájdžánu, podle České televize pravděpodobně přes Slovensko a Izrael.

Pochyby podle neziskové organizace budí také skutečnost, že statistiky, které ČR uvádí o vývozech zbraní a vojenského materiálu ve zprávě ministerstva průmyslu a ve zprávě pro EU, nejsou v souladu. Hodnoty zbraní vyvezených v roce 2016 se liší u 14 cílových zemí.

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka loni klesl na 15,1 miliardy korun, což je o 3,5 miliardy méně než v roce 2016. Zbrojařské firmy získaly 1159 licencí v hodnotě 21,1 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu ministerstva průmyslu a obchodu. Vývoz vojenského materiálu loni směřoval do 106 zemí.

Nesehnutí uvádí, že při porovnání zemí, které nakupovaly české zbraně, s indexem organizace Freedom House vyplývá, že 32 procent hodnoty zbraní skončilo v nesvobodných zemích a dalších 13 procent v zemích částečně svobodných.

Mírové rozhovory o válce v Jemenu, které se měly konat pod záštitou OSN v Ženevě, skončily na začátku září fiaskem. Zástupci šíitských povstalců totiž k jednání nakonec vůbec nedorazili. Během konfliktu v Jemenu za čtyři roky zemřelo přes 10 000 lidí.