Tajfun Mangkhut, jehož řádění si na Filipínách vyžádalo desítky mrtvých a který v neděli udeřil v Číně, v pondělí na jih nejlidnatější země světa přinesl další silné lijáky. Pohybuje se západním směrem a podle místních meteorologů zeslábl na "tropickou bouři". V provincii Kuang-tung si tajfun v neděli vyžádal evakuaci 2,4 milionu lidí a čtyři lidské životy. Dnes Mangkhut, který je letos nejsilnější bouří v oblasti, zasáhne další tři čínské provincie.
Na Filipínách, kde si Mangkhut vyžádal životy nejméně 65 lidí, stále pátrají po desítkách pohřešovaných, které ve městě Itogon v provincii Benguet zasypal sesuv půdy, když se před tajfunem ukryli do místní kaple. Podle starosty města je velmi nepravděpodobné, že by někdo ze 40 až 50 zasypaných mohl přežít.
K sesuvům půdy v provincii Benguet, kde jsou ztráty po tajfunu největší, patrně přispěla eroze půdy kvůli rozsáhlé nelegální těžbě zlata. Ministerstvo životního prostředí proto rozhodlo zavést zákaz nelegální těžby v šesti severofilipínských hornatých provinciích a rozmístit vojáky a policisty, kteří pomohou tento zákaz prosadit.
Jen ve městě Itogon postihne zákaz asi 10 000 horníků. Stovky záchranářů se tu stále snaží odklidit červené bahno, které zasypalo kapli zřízenou z bývalé hornické ubytovny. Do ní se před bouří ukryly desítky chudých horníků a jejich rodin.
Přes víkend byla v celé oblasti kvůli "králi bouří", jak Mangkhutu přezdívají čínská média, ochromena letecká i námořní doprava. Jen na mezinárodním letišti v Hongkongu bylo odvoláno přes 800 letů, což se dotklo více než 100 tisíců cestujících. Tisíce čínských lodí se před příchodem bouře musely vrátit do přístavů, které pak byly stejně jako rafinerie nebo průmyslové podniky uzavřeny.
Na Filipínách našlo útočiště před tajfunem v evakuačních centrech asi 100 tisíc lidí, v Číně své domovy dočasně opustilo téměř půl milionu obyvatel sedmi měst v provincii Kuang-Tung.
Ve filipínské zemědělské provincii Cagayan na hlavním ostrově Luzon existují obavy z rozsáhlých škod na úrodě. Poradce prezidenta Francis Tolentino prohlásil, že podle odhadů se před příchodem bouře podařilo sklidit jen pětinu úrody, což vážně ohrožuje zásoby rýže a kukuřice. Postižené oblasti si z letadla prohlédl filipínský prezident Rodrigo Duterte, podle kterého následky tajfunu nejsou tak strašné, jak se čekalo.
Na Filipínách je stále v živé paměti řádění tajfunu Haiyan, které v roce 2013 nepřežilo více než 7000 lidí. Šlo o nejsilnější bouři, jakou v historii měření na Filipínách zaznamenali. Od té doby se ale zlepšily evakuační a záchranné plány.
Před příchodem nynějšího tajfunu, který na filipínskou pevninu udeřil na severovýchodním okraji ostrova Luzon v noci na sobotu místního času (pátek večer středoevropského letního času), byla povolána do pohotovosti armáda.
V Hongkongu 3,5metrové vlny vyplavovaly do ulic ryby z moře, kývaly se mrakodrapy a třásly okenní tabulky. Více než 110 lidí v této zvláštní čínské oblasti utrpělo zranění. V Macau, které je rájem hráčů, v neděli vůbec poprvé zůstala zavřená kasina. Také odsud úřady hlásí několik zraněných.
Mangkhut je v thajštině název pro tropické ovoce mangostan. Kvůli mimořádně silnému větru, který bouři před příchodem na filipínskou pevninu provázel a který v nárazech dosahoval rychlosti až 330 kilometrů v hodině, byl původně Mangkhut označovaný jako supertajfun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist