Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort se v pátek u soudu přiznal k trestným činům spiknutí proti USA a spiknutí za účelem maření spravedlnosti. Učinil tak na základě dohody se zvláštním vyšetřovatelem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robertem Muellerem, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Zároveň se zavázal, že bude s Muellerem při vyšetřování spolupracovat, informovala agentura AP. Bílý dům uvedl, že to nemá "absolutně nic společného" s prezidentem Trumpem nebo jeho předvolební kampaní.

Na základě dohody by se měly soudy přestat zabývat několika body obžaloby ve dvou Manafortových případech, u kterých se porota nedokázala shodnout na jeho vině. To se týká například praní špinavých peněz a daňového podvodu. Ze stolu by tyto body obžaloby měly být v okamžiku, kdy bude Manafort odsouzen nebo dokončí spolupráci, uvedla agentura Reuters.

Do jaké míry bude Manafort s vyšetřovateli kolem Muellera spolupracovat, není jasné. Podle prokurátora Andrewa Weissmanna ale už určité informace poskytl.

"Chtěl si být jistý, že jeho rodina bude moci zůstat v bezpečí a žít dobrý život. Přijal zodpovědnost. Toto je za chování, které má své počátky před mnoha lety a každý by to měl mít na paměti," uvedl Manafortův právník Kevin Downing. Agentura AP v této souvislosti připomněla, že obžaloba se přímo nevztahovala k údajným ruským zásahům do kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016, kterými se Mueller zabývá, ale staršími činy.

Součástí dohody, kterou Manfort uzavřel, je podle The New York Times také nižší trest. Soud v pátek uvedl, že mu hrozí trest sedmi až deseti let vězení. Tím, že v pátek přiznal vinu, se Manafort vyhnul soudnímu procesu, na jehož konci mohl podle agentury AP dostat trest dalších několik let.

"Toto nemá absolutně nic společného s prezidentem nebo jeho vítěznou prezidentskou kampaní z roku 2016," uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. "Nemá to naprosto žádnou souvislost," dodala. Trumpův právní poradce Rudy Giuliani uvedl, že "prezident neudělal nic špatného". Manafortovo přiznání ani podle něj nemělo "nic společného s prezidentem Trumpem ani s Trumpovou kampaní".

Americká porota už v srpnu uznala Manaforta částečně vinným z defraudací a daňových podvodů. Verdikt byl prvním vítězstvím pro Muellera, který vyšetřuje údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. O výši trestu soud dosud nerozhodl.

V roce 2016 Manafort působil v Trumpově volebním štábu, a dva měsíce ho dokonce i vedl. Z týmu Manaforta vyhodili v srpnu 2016 po zprávách tisku, že vydělal miliony dolarů jako poradce ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Právě spolupráce s Janukovyčem se týkal i aktuální soudní proces. V minulosti lobbista pracoval také pro bývalé prezidenty Geralda Forda, Ronalda Reagana a George Bushe.

Manafort je po bývalém osobním právníkovi Michaelu Cohenovi již druhým někdejším Trumpovým spolupracovníkem, který se rozhodl spolupracovat se zvláštním týmem Roberta Muellera.

Manaforta se přitom Trump v minulosti opakovaně zastal. V srpnu například na Twitteru napsal, že na rozdíl od Cohena se nenechal zlomit a donutit "vymýšlet si příběhy, aby dostal dohodu". "Velké uznání pro statečného muže," ocenil Trump Manaforta, který tehdy spolupráci s Muellerovým týmem rezolutně odmítal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist