Malijec Mamadou Gassama, který koncem května zachránil dítě visící z balkonu ve čtvrtém patře pařížského domu, už je francouzským občanem. Informovala o tom ve čtvrtek francouzská média. Mladý imigrant se v napjatém okamžiku hbitě vyšplhal po obytném domu, čímž si vysloužil přezdívku Spiderman a také stáž u pařížských hasičů.

"Tento akt statečnosti příkladně ukazuje určité hodnoty, které pomáhají spojovat naši národní komunitu. Jsou jimi odvaha, nezištnost, altruismus, péče o ty nejzranitelnější," uvádí oficiální dekret, který ve středu oznámil Gassamovu "naturalizaci". Podepsal jej francouzský premiér Édouard Philippe.

Deník Le Parisien podotkl, že 22letý rodák z Mali ještě nemá v kapse francouzský občanský průkaz, měla by to ale být otázka několika dní.

Dva dny po jeho hrdinském činu Gassamu přijal francouzský prezident Emmanuel Macron a v červnu mladík dostal nejvyšší medaili města Paříže. Ihned mu byl udělen trvalý pobyt a proces pro získání občanství byl v jeho případě uspíšen.

Prezident Macron Gassamovi slíbil příležitost pracovat u pařížských hasičů, k nimž přistěhovalec nastoupil během července. Podle listu Le Parisien bydlí stále ve čtvrti Montreuil na východě Paříže (označované pro svou značnou malijskou populaci jako malé Bamako), avšak už nikoli na ubytovně s dalšími dělníky z řad nelegálních imigrantů.

Gassama přišel do Francie loni poté, co absolvoval cestu přes Středozemní moře. Předtím, než se proslavil jako malijský Spiderman, pracoval na stavbách a byl placen v hotovosti. O azyl ve Francii nežádal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist