Mohutný požár zničil 200 let staré Národní muzeum v Riu de Janeiro, což je nejstarší vědecká instituce v Brazílii. Plameny pravděpodobně zničily sbírku obsahující více než 20 milionů předmětů, od archeologických nálezů po historické memorabilie. S odvoláním na informace brazilské televize Globo to napsala agentura Reuters.
Oheň vypukl v neděli kolem 19:30 místního času (v pondělí 0:30 SELČ), tedy po skončení návštěvních hodin, a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtí či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.
Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte v pondělí přiznal, že cítí "hlubokou sklíčenost" a "obrovský hněv". "Všechny historické archivy, které byly uchovávány v prostředním sektoru budovy, byly zcela zničeny. Zmizelo 200 let historie," posteskl si Duarte.
Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a 21 vozidel ze 12 stanic a některé předměty ze sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamiony.
Rektor Federální univerzity v Riu de Janeiro Roberto Leher však akci hasičů kritizoval, způsob hašení prý neodpovídal rozsahu požáru, logistika nefungovala tak, jak měla, a hasiče k jezeru navíc museli nasměrovat pracovníci univerzity, protože prý byli po "výpadku" hydrantů zmatení.
Podle brazilských médií požár zničil sbírky a archivy velké hodnoty. Mluvčí hasičů agentuře AFP řekl, že oheň se rozšířil velmi rychle, protože v muzeu je spousta hořlavého materiálu.
Letecké záběry televize TV Globo ukazují, jak plameny během několika hodin zpustošily majestátní budovu zabírající plochu 13 tisíc metrů čtverečních v severní části Ria. Přes rychlé vyslání hasičů požár zachvátil stovky muzejních sálů a ničil vše, co mu stálo v cestě.
Brazilský prezident Michel Temer neděli označil za tragický den pro Brazílii. "Dvě stě let práce, výzkumu a poznatků je ztraceno," uvedla hlava státu v tiskovém prohlášení.
Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků. "Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany," sdělil Duarte.
Alarmujícím zjištěním je, že objekt žádnou protipožární ochranou ani nedisponoval. Leher se brání tím, že univerzita nedisponuje prostředky k provedení této instalace, zároveň vinu hodil na federální vládu.
S tím souhlasí i ředitel muzea Alexander Kellner. V květnovém rozhovoru pro list Folha de São Paulo upozorňoval na to, že se investice do této instituce výrazně krátí. Muzeum má dostávat od svého správce, Federální univerzity v Riu de Janeiro, 531 milionů realů (téměř tři miliardy korun) ročně, v roce 2015 však byl příspěvek jen 257 milionů, a letos dokonce pouhých 54 milionů.
Redaktorům listu Folha de S. Paulo ukazoval vyčuhující elektrické kabely a oprýskané omítky na zdech i některých stropech, které pak musely být podpírány trámy. Muzeum se navíc několikrát krátkodobě muselo uzavřít kvůli nedostatku financí, naposledy v roce 2016.
Muzeum nedávno oslavilo 200 let existence otevřením nové výstavy o korálech, očekávala se oprava pěti hlavních sálů do roku 2019, ale předpokládala se celková, nákladná a dlouhodobá rekonstrukce. Kellner potřeboval sehnat dalších 300 milionů realů, chtěl totiž, aby vláda postavila v okolí náhradní budovy pro administrativní oddělení, aby byl palác více přístupný návštěvníkům. O peníze žádal i samotného prezidenta Michela Temera, leč neúspěšně. Posledním prezidentem, který navíc muzeum osobně navštívil, byl Juscelino Kubitschek (1956–1961), jenž měl české kořeny a nechal postavit nové hlavní město Brasílii.
"Brazílie neví o velkoleposti a bohatství tohoto muzea. Kdyby o tom věděla, nenechala by, aby se jeho stav dostal do této fáze," řekl Kellner v květnu, tedy ještě před požárem.
Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionu reálů (115 milionů korun) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.
Brazilský ministr kultury Sérgio Sá Leitão později připustil, že "tragédii bylo možné zabránit" a že "problémy se časem hromadily". Ministr připomněl, že v roce 2015 za vlády levicové prezidentky Dilmy Rousseffové bylo muzeum uzavřeno "pro nedostatek prostředků na jeho údržbu". Ujistil však, že opravy zničeného muzea začnou již v pondělí. Požádal také o větší ochranu brazilských muzeí, aby se předešlo další tragédii. Historička Mary del Priore totiž podotkla, že se nejedná o první zničenou památku z dob monarchie. V roce 2011 shořela císařská kaple, která též patřila Federální univerzitě.
Pracovníci muzea při požáru plakali a neměli slov. Ztratila se jejich celoživotní práce. Podle jedné z obyvatelek okolních domů, Sylvie Guimarãesové, začal požár na pravé straně budovy, po příjezdu hasičů se zhasla všechna pouliční světla v okolí.
Z 20 milionů věcí, které byly uchovávány a shořely, bylo vystavených pouze procento a veřejnosti byly přístupné dvě třetiny místností. Zahrada princezen nebyla přístupná také kvůli finančním důvodům.
Brazilské Národní muzeum založil v roce 1818 král Jan VI. Portugalský, který sem uprchl před invazí Napoleona. V paláci též pobývali oba brazilští císaři: Petr I. a Petr II. Jde o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí Brazílie a zároveň významnou kulturní a vědeckou instituci pro celou Latinskou Ameriku. Také zde byla podepsána Deklarace Nezávislosti, shodou okolností princeznou regentkou Leopoldinou Habsbursko-Lotrinskou 2. září 1822, tedy ve stejný den, kdy začala budova hořet. Nový císař Petr ji podepsal o pět dní později.
Na svých internetových stránkách muzeum uvádí, že v budově se nacházejí mimo jiné egyptská sbírka, sbírky umění a řecko-římských artefaktů nebo paleontologické sbírky zahrnující kromě nejstarší lidské kostry z Brazílie také kostru dinosaura nalezenou v brazilském státě Minas Gerais.
Zničené exponáty Brazilského národního muzea, které už nikdy nikdo neuvidí
Zničené exponáty Brazilského národního muzea, které už nikdy nikdo neuvidí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist