Sovětský tank a na něm pražský mladík s československou vlajkou. Jeden ze snímků českého fotografa Josefa Koudelky se v den 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy dostal i na titulní stránku deníku The New York Times (NYT). Zmínky o konci pražského jara našli na titulních stránkách také čtenáři španělských deníků El País a El Mundo.

Pro miliony Čechů a Slováků byl přechod od naděje k beznaději po srpnové invazi "stejně rychlý, jako byl šokující", píše NYT. "Moskva dokázala úspěšně obnovit nadvládu nad zemí, ale konečná cena za vítězství byla vysoká. Možná víc než jakákoli jiná událost během studené války, invaze světu v celé nahotě odhalila totalitní podstatu sovětského režimu," pokračuje článek.

NYT svůj text doprovází řadou Koudelkových fotek. "Ve své intimnosti a živých detailech... ukázaly propagandu proudící z Moskvy - že vojáci byli posláni kvůli obnovení pořádku a místní obyvatelé je přivítali - jako naprosté lži," napsal newyorský list.

Španělský El País k výročí invaze v Československu publikoval článek s titulkem "Rusové se vracejí do střední Evropy bez tanků". Padesáté výročí pražského jara podle něj poznamenává "vliv Moskvy".

Tento motiv zmiňuje také agentura AFP, když cituje aktivistu z proevropské iniciativy Pulse of Europe Tomáše Peszyńského. "Podobná intervence jako ta před 50 lety se dnes odehrává také, tentokrát nikoli prostřednictvím tanků, ale pomocí propagandy, fake news a ovlivňování voleb," řekl Peszyński.

Materiál spojený s československým výročím se objevil také na webu australské vysílací společnosti ABC. Ta publikovala rozhovor s pamětníkem srpnové okupace Jaroslavem Kovaříčkem, který po emigraci z Československa žil po dvě desetiletí v Austrálii.