V sutinách mostu, který se v úterý zřítil v Janově, může být ještě deset až 20 lidí. Řekl to janovský prokurátor Francesco Cozzi. Odhad vychází z informací od lidí, kteří se nemohou spojit se svými blízkými, a z předpokládaného počtu aut na mostě v okamžiku neštěstí.

Záchranáři se stále nedostali ke všem zavaleným vozům. Podle zpřesněné bilance policie ze čtvrtečního rána při neštěstí zahynulo 38 lidí, úřady nicméně připouštějí, že konečná bilance bude zřejmě vyšší. Podle guvernéra Ligurie je nepravděpodobné, že záchranáři v troskách ještě najdou nějaké přeživší.

"V noci na čtvrtek jsme neměli štěstí, nikoho jsme nenašli," řekl Emanuele Gissi, který na místě řídí práce hasičů. "Hledáme v dutinách, kde by mohli být lidé, ať už živí, nebo mrtví," dodal.

"Velké kusy betonu, které z mostní konstrukce spadly, se snažíme rozřezat, potom je odstraní jeřáby. Následně vyšleme pátrací psy, a pokud příznivě zareagují, vyšleme za nimi personál," řekl Gissi. "Je to nebezpečná práce, protože ty trosky jsou nestabilní", stejně jako zbytek mostní konstrukce, která dosud stojí, řekl také.

"Bilance obětí je citelně vyšší než udávaná čísla. Definitivní bilance bude poskytnuta, až bude ten počet jistý," řekl ve středu guvernér Ligurie Giovanni Toti, když s italským premiérem Giuseppem Contem navštívil jednu z janovských nemocnic.

Toti ve čtvrtek uvedl, že vzhledem k uplynulému času je nepravděpodobné, že záchranáři v troskách naleznou další přeživší. "Někteří zranění jsou stále v kritickém stavu," dodal. "Znepokojivý je zejména stav jednoho z nich," upřesnil. Podle agentury ANSA je v kritickém stavu devět z 15 zraněných. Státní pohřeb obětí se bude konat v sobotu a zúčastní se jej i prezident Sergio Mattarella.

Obyvatelé italského Janova se po zřícení části dálniční estakády obávají v poprázdninovém období dopravního chaosu.

Aglomerace vklíněná mezi moře a hory je sice protkána labyrintem tunelů a viaduktů, ale přerušení v zásadě hlavní dopravní tepny představuje zásadní problém. Ročně přes ni projelo 25 milionů vozidel, které teď budou muset hledat náhradní cestu.

"V několika následujících dnech poskytneme 30 domů těm, které (zhroucení) Morandiho mostu připravilo o domov," vyjádřil se guvernér zároveň k situaci lidí, kteří byli evakuováni z domů pod nezřícenou částí mostu. "O něco později dodáme stovku dalších. Do konce roku chceme opatřit bydlení všem," dodal.

Na to, že domy v ulici Fillak pod mostem nebude možné zachovat, upozornil už ve středu starosta města. O střechu nad hlavou přišlo 311 rodin.

Šéf vládního Hnutí pěti hvězd a vicepremiér Luigi Di Maio zopakoval, že pokud soukromí správci silnic neodvádějí svou práci pořádně, pak správu silniční sítě převezme stát.

Most "se nezřítil nešťastnou náhodou, ale protože nebyla provedena údržba", řekl Di Maio už ve středu. "Ti, kteří nesou zodpovědnost, mají jméno a příjmení, je to (společnost) Autostrade per l'Italia," dodal. Jmenovaná společnost patří do skupiny Atlantia. Dnes vicepremiér dodal, že vlastníci měli více investovat do bezpečnosti a nestarat se tolik o dividendy.

Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen několik metrů od propasti a stalo se ikonou janovského neštěstí. Jeho řidič v panice utekl pěšky zpět do tunelu, z kterého autem přijel. Vůz má zapnutá světla i stěrače a dostatek paliva na několik dní, řekl zaměstnavatel řidiče.

Související