Pacienti s plicní chorobou, kteří potřebují transplantaci, by v budoucnu nemuseli měsíce nebo roky čekat na vhodný orgán. Lékaři z americké Texaské univerzity v Austinu úspěšně transplantovali uměle vytvořenou plíci několika prasatům. Experiment by se výhledově mohl uplatnit i u léčby lidí.

Američtí lékaři se o podobný úspěch snažili 15 let. Prasata, která v předchozích pokusech dostala plíci vytvořenou v laboratoři z prasečích buněk a proteinů, ovšem vydržela naživu pouze pár hodin. Nyní zvíře žilo ještě dva měsíce po transplantaci a jeho nový orgán fungoval bez problémů.

"Tato práce představuje značný pokrok v oboru plicního tkáňového inženýrství a přivádí laboratorní plíce blíže k možnosti klinického využití," uvádí výzkumný tým v odborném článku, který po úspěšném zákroku publikoval. Podle dokumentu prasata nevykazovala žádné známky toho, že by jejich organismy plíce odmítaly, což je u transplantací častý jev a jedna z největších komplikací.

Lékaři si zvolili ke svému pokusu prasata záměrně kvůli tomu, že mají podobnou stavbu orgánů jako lidé, upozornil server Quartz. Čtyřem zvířatům nejdříve odebrali jednu plíci a o měsíc později ji nahradili uměle vytvořeným orgánem.

Další experimenty, které ověří, zda jsou laboratorní plíce skutečně vhodné k transplantaci, by měly následovat. Do budoucna by podobným způsobem mohli být léčeni také lidé s plicními chorobami, jimž se v současnosti voperovávají orgány mrtvých dárců.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.