Tři čeští vojáci v neděli zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Oznámil to Generální štáb Armády ČR. Rodiny zabitých vojáků byly informovány, soustrast jim vyjádřili ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník GŠ armády generálporučík Aleš Opata. Při afghánských misích dosud zahynulo 13 českých vojáků.

Okolo 3.50 SELČ došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván k útoku sebevražedného atentátníka, sdělila armáda v tiskové zprávě. V uvedenou dobu prováděla ve stanoveném prostoru běžnou činnost pěší hlídka. "Následkem výbuchu utrpěli smrtelná zranění tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993)," oznámila armáda.

 

Ztráty českých vojáků v zahraničních misích

Pět mrtvých

8. července 2014, Afghánistán – Čtyři čeští vojáci zahynuli po explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Pátou obětí byl těžce zraněný voják, který zemřel na následky těžkého zranění 14. července 2014 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Tři mrtví

25. října 1998, Bosna a Hercegovina – Vrtulník Mi-17 českého kontingentu mezinárodních sil SFOR se zřítil nedaleko hercegovského města Tomislavgrad; v troskách stroje zahynula celá tříčlenná posádka.

5. srpna 2018, Afghánistán – Tři čeští vojáci zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, oznámil Generální štáb Armády ČR. Češi hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. "Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek, smrtelná zranění," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Dva mrtví

5. srpna 1995, Chorvatsko – Při chorvatském ostřelování pozorovacího stanoviště OSN poblíž města Gospić bylo zraněno pět českých vojáků mise UNCRO, z nichž dva svým zraněním podlehli.

14. září 2002, Kosovo – Při nehodě obrněného transportéru OT-64 poblíž obce Šajkovac přišli o život dva čeští příslušníci mise KFOR; další tři byli lehce zraněni.

Jeden mrtvý

19. února 1991, Saúdská Arábie – V Hafr Al-Batinu se nešťastnou náhodou zastřelil podporučík československé armády.

22. dubna 1993, Chorvatsko – Při dělostřelecké přestřelce mezi chorvatskou a srbskou stranou v Kuzmanovači byl zabit rotmistr sil UNPROFOR, další voják byl zraněn.

13. ledna 1994, Chorvatsko – Při dopravní nehodě u chorvatského města Udbina zahynul český desátník; jeho spolujezdec byl lehce zraněn.

21. března 1995, Chorvatsko – Při havárii severozápadně od Korenice zahynul řidič obrněného transportéru OT-64; další člen posádky byl zraněn.

25. března 1995, Chorvatsko – Nadporučík české armády byl zastřelen v tzv. Republice Srbská krajina jiným příslušníkem mise UNPROFOR.

13. července 2001, Bosna – Na základně českého kontingentu v Bosanské Krupě zemřel příslušník ženijní roty pátého mechanizovaného praporu v misi SFOR. Třiadvacetiletý rotmistr byl zraněn výbuchem granátu při zneškodňování munice.

9. května 2003, Irák – Tři čeští vojáci byli zraněni při dopravní nehodě, která se stala asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Jeden z vojáků svým zraněním 22. května podlehl v nemocnici v Praze.

30. července 2006, Kosovo – Na základně Šajkovac zemřel po použití střelné zbraně čtyřiatřicetiletý příslušník českého armádního kontingentu v silách KFOR; podle tisku spáchal sebevraždu.

3. května 2007, Afghánistán – Českého vojáka připravila o život v provincii Badachšán lavina kamení a bahna; dva další vojáci byli zraněni.

17. března 2008, Afghánistán – Při útoku sebevraha zemřel příslušník jednotky vojenské policie; dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce.

30. dubna 2008, Afghánistán – V provincii Lógar přišel o život český voják poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.

31. května 2011, Afghánistán – V provincii Vardak zahynul český voják, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení; při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

9. října 2011, Afghánistán – V olomoucké vojenské nemocnici zemřel rotmistr, který byl v červenci těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.

 

Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani. Těla  padlých vojáků přepraví do Česka armádní speciál ve středu. Příletu se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman. Novinářům to řekl zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner.

Podle Vernera byli všichni členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Byli zkušenými vojáky, i když byli mladí, řekl Verner.

Útok se stal zhruba devět kilometrů jihozápadně od Bagrámu, který je největší americkou základnou v Afghánistánu. "V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán tak, že následky byly bohužel fatální," popsal událost Verner. "Tyto úkoly pro ně nebyly nové, nešli do neznámého terénu. Někdy se situace prostě seběhne tak, že nejsme schopni reagovat," uvedl generál.

Podle něj čeští vojáci zemřeli okamžitě. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli velmi těžce zraněni. Armáda nyní událost spolu s vojenskou policií a zpravodajstvím vyšetřuje. Česká vojenská jednotka je podle Vernera v místě řadu let.

Obrana proti sebevražednému útoku podle generála neexistuje. "Je těžké identifikovat obyčejnou osobu, civilní, opásanou něčím pod jejich tradičním oděvem. Když se u vás někdo odpálí ve vzdálenosti pět, deset, 15 nebo 20 metrů, má to fatální následky, protože nálože jsou čím dál sofistikovanější a směrové. Pokud se odpálí v prostoru někde mezi budovami, tak je ten účinek opravdu drtivý," popsal.

Verner nechtěl komentovat dotaz, kolik českých vojáků útok přežilo. "V tuto chvíli vám můžu pouze sdělit, že zbytek vojáků, kteří slouží na strážní rotě v Bagrámu, je v pořádku a nezraněn," řekl. Dodal, že na základně jsou přítomni psychologové. "Rozhodně budeme mít krátkou operační přestávku," uvedl k plnění vojenských povinností na místě. Délku pauzy armáda prozatím nestanovila.

"I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace," doplnil Verner.

Na dotaz generál uvedl, že podpoří posmrtné vyznamenání padlých vojáků. Generální štáb před svou budovou v Praze 6 vytvořil pietní místo a na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních byly podle ministerstva obrany staženy státní vlajky na půl žerdi. Otázky ohledně toho, jak armáda finančně pomůže pozůstalým, Verner označil za zatím předčasné. "Ještě nejsme tak daleko, nevíme například, v jaké finanční situaci se vojáci nacházeli," řekl. Zmínil ale existenci Vojenského fondu solidarity a možnost uspořádat sbírku.

Atentátníkovi bylo okolo 18 let. Podle listu The New York Times to řekl místní bezpečnostní činitel. Výbuch byl podle něho tak silný, že tlakovou vlnou bořil okolní hliněné zdi. "Po útoku na místo dorazily čtyři vrtulníky, z toho dva záchranářské. Dva další hlídkovaly ve vzduchu," řekl NYT šéf bezpečnostních operací provincie Parván.

První zástupce náčelníka Generálního štábu české armády Jiří Baloun v rozhovoru s Českou televizí (ČT) uvedl, že atentátník mohl mít komplice. "Jsou některé indicie, že nemusel být sám, mohl mít spolupracovníky," řekl ČT Baloun. Podle něj by vyšetřování události mělo odpovědět i na otázku, zda útok na vojáky mohl být připraven.

K útoku se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty na členy mise NATO či afghánské bezpečnostní síly. Tálibán v prohlášení podle agentury Reuters uvedl, že zabil osm "amerických okupantů".

"Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast," uvedl ministr obrany Metnar. Ministr je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením Armády ČR. Na svém Twitteru vyjádřil soustrast rodinám i premiér Andrej Babiš.

"Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník. Vážím si toho, co udělali pro naši zemi. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast jejich rodinám a pozůstalým," napsal premiér na Twitteru.

Podle prezidenta Miloše Zemana by tragédie neměla odradit od boje s terorismem. "Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem," zveřejnil Zeman prostřednictvím tiskového mluvčího Hradu.

"Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům," sdělil náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata.

Odesílat mrtvé vojáky do Čech není nic příjemného, vojenská mise člověka změní, říká Oberreiter

Lítost nad smrtí příslušníků podpůrné mise NATO v Afghánistánu a zraněním jejího dalšího člena i dvou afghánských vojáků vyjádřil vrchní velitel amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu, armádní generál John Nicholson. "Jejich oběť ještě více posílí naše odhodlání," řekl.

Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyjádřil na Twitteru soustrast blízkým vojáků a České republice.

O úmrtí tří příslušníků mise NATO v Afghánistánu informovaly agentury už dopoledne, ale bez uvedení národnosti zabitých. Při útoku, k němuž se přihlásilo radikální hnutí Tálibán, byli podle velení mise zraněni tři další členové hlídky, jeden Američan a dva vojáci afghánské armády.

Od roku 2002 česká armáda do Afghánistánu poslala více než devět tisíc vojáků, 13 z nich zahynulo. Podle www.army.cz sloužilo k letošnímu 12. červenci v Afghánistánu 249 českých vojáků. Tím byl v podstatě naplněn dosavadní mandát, podle kterého jich v zemi může působit až 250. V současnosti hlídají spojeneckou základnu Bagrám, na letišti v Kábulu sídlí české velitelství, poradní letecký tým a tým specialistů v oblasti komunikační technologie. V Kábulu jsou také vojenští policisté, kteří střeží českou ambasádu.

Ještě letos by se české zapojení v Afghánistánu mohlo zvýšit. Vláda schválila rozšíření mise až o 140 vojáků, souhlas s tím už vyslovily obě komory Parlamentu ČR. V Afghánistánu by se čeští vojáci měli nově vydat do provincie Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Hnutí Tálibán a místní odnož organizace Islámský stát často útočí na afghánské bezpečnostní síly i zahraniční vojáky. Minulý měsíc Tálibán zaútočil náloží v autě na konvoj NATO v provincii Lógar. Zabiti byli dva civilisté a poškozeno bylo vozidlo NATO. V sobotu pak ozbrojenci Tálibánu zaútočili na nově vybudované okresní vojenské velitelství v provincii Uruzgán. O život přišli čtyři afghánští vojáci a devět bojovníků Tálibánu.

IS se zase přihlásil ke středečnímu sebevražednému útoku v šíitské mešitě ve východoafghánském městě Gardéz, při němž zahynulo 39 lidí a nejméně 80 jich bylo zraněno.

Odesílat mrtvé vojáky do Čech není nic příjemného, vojenská mise člověka změní, říká Oberreiter

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist