Americký prezident Donald Trump v pondělí večer nabídl, že se kdykoliv a bez jakýchkoliv podmínek setká s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Podle zpravodajského serveru BBC návrh Trump učinil během tiskové konference s italským premiérem Giuseppem Contem v Bílém domě. Nabídka přichází poté, co na sebe Trump a Rúhání začátkem měsíce slovně útočili.

"Setkám se s kýmkoliv. Věřím v jednání," uvedl Trump. "Pokud se budou chtít setkat, setkáme se," citoval server BBC amerického prezidenta.

Poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního Hamíd Abútálebí reagoval na vyjádření Trumpa slovy, že Spojené státy by se měly nejprve vrátit k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem, pokud chtějí s Teheránem jednat, uvedla agentura Reuters.

"Respektování práv íránského národa, méně nepřátelství a návrat k jaderné dohodě jsou kroky, které mohou být učiněny k vydláždění hrbolaté cesty k rozhovorům mezi Íránem a Amerikou," citovala agentura Reuters Abútálebího.

V květnu Spojené státy vypověděly svou účast v mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, na jejímž základě Teherán omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně výměnou za odstranění části mezinárodních sankcí.

V nadcházejících dnech se USA chystají proti Íránu opět zavést sankce, a to navzdory nesouhlasu dalších signatářů dohody, tedy Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa.

Spojené státy s nedůvěrou sledují činnost Íránu na Blízkém východě a jsou spojencem Izraele a Saúdské Arábie, tedy dvou nepřátel Íránu.

Trump tento měsíc teheránské vedení varoval před "následky, jakým v dějinách čelil dříve jen málokdo". Reagoval tak na slova íránského prezidenta Rúháního, který řekl, že "Amerika by měla vědět, že mír s Íránem je mírem všech mírů a válka s Íránem je matkou všech válek".

Související