Dvanáct mladých thajských fotbalistů a jejich trenér, kteří byli zachráněni z jeskynního komplexu na severu Thajska, se poprvé objevili na veřejnosti. Na živě přenášené tiskové konferenci odpovídali na předem schválené otázky novinářů. Chlapci se během tiskové konference usmívali a v jejím úvodu všichni zvolili thajský pozdrav wai, kdy lehce sklonili hlavu, sepjali ruce a zvedli je k bradě. Vypadali zdravě a podle lékařů každý přibral na váze. V jeskyni do objevení neměli jídlo, pili jen vodu, napsala agentura Reuters.

Chlapci ve věku mezi 11 a 16 roky a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskyně. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit, poslední skupina byla vyproštěna 10. července. Následně byli převezeni do nemocnice, odkud byli ve středu propuštěni.

Po propuštění byli chlapci převezeni na tiskovou konferenci, kde odpovídali na otázky novinářů schválené psychologem. Odsouhlasené otázky chlapcům pokládal moderátor. Thajská televize tiskovou konferenci vysílala v přímém přenosu. Thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že na hlavním náměstí v Bangkoku se má na počest zachráněných chlapců konat oslava, bližší podrobnosti neuvedl.

První dvě otázky na konferenci zodpověděli lékaři. Uvedli, že chlapci přibrali tři kilogramy od chvíle, kdy byli zachráněni. Průměrně shodili v jeskyni čtyři kilogramy.

Jeden z chlapců uvedl, že měl v jeskyni velký strach, že se nebude moci vrátit domů, ze začátku ale prý doufali, že se trenérovi nějak podaří je dostat ven. Další chlapec řekl, že když byli zachráněni, považoval to za zázrak. Neměli nic k jídlu, jen pili vodu stékající po stěnách jeskyně, postupně začali čím dál více cítit únavu, řekl další z chlapců. Snažili se prý rovněž ve stěně jeskyně vyhloubit s pomocí kamenů díru, aby měli místo, kde budou v bezpečí. Jídlo dostali až od záchranáře po devíti dnech v jeskyni.

Společně chlapci uvedli, že je velmi rmoutí smrt potápěče Samana Kunana, který při jejich záchraně zahynul. Zároveň řekli, že budou dobrými občany a budou si dávat pozor. Jeden chlapec řekl, že se obává, že se mu navršily domácí úkoly. S učiteli se chlapci ještě nesetkali.

Teď se hoši vrátí domů a novináři budou mít na 30 dní zakázáno mladé sportovce kontaktovat a zpovídat. Jeden z článků thajského zákona na ochranu dětí pamatuje i na ochranu osob mladších 18 let, kterým by zájem médií mohl způsobit emoční újmu nebo poškodit reputaci.

Média rovněž spekulují o tom, že chlapci stráví krátký čas jako mniši v buddhistickém chrámu, což tradičně v zemi dělají muži, kteří si projdou těžkou životní zkušeností.