Německý Nejvyšší soud ve čtvrtek s konečnou platností rozhodl, že Facebook musí umožnit rodičům přístup k účtu jejich mladistvé dcery, která zemřela před několika lety za nejasných okolností. Informovala o tom agentura DPA.
Soukromé údaje z internetu, například z facebookového účtu, přecházejí po úmrtí uživatele v zásadě na jeho dědice. K tomu dospěl Nejvyšší německý soud. U dopisů nebo deníků je to zcela běžné, zdůraznil předsedající soudce Ulrich Herrmann při čtení rozsudku. Podle něj neexistuje žádný důvod přistupovat jinak k digitálním datům.
Čtvrteční verdikt otevře rodičům 15leté dívky po dlouhém právním sporu přístup k jejímu facebookovému účtu, který byl uplynulých 5,5 roku zablokován. Rodiče doufají, že ze soukromých chatů své dcery získají indicie o příčině úmrtí dcery. Dívka na konci roku 2012 spadla v Berlíně pod soupravu metra a dodnes není jasné, zda šlo o neštěstí, nebo o sebevraždu.
Americká společnost Facebook nechtěla obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich konverzace zůstane soukromá. Soud takový argument odmítl s tím, že odesílatel zprávy se může spoléhat na to, že zpráva odejde na určitý účet, ale ne ke konkrétní osobě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist