Střelec v redakci deníku The Capital ve městě Annapolis v americkém státě Maryland ve čtvrtek zastřelil pět lidí a dva další lehce zranil. Policie útočníka na místě zadržela. Podle amerických médií měl střelec dlouholetý spor s redakcí, kterou kvůli jistému článku žaloval za pomluvu. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na americká média za poslední léta.

Svědci, které citovala agentura Reueters, popsali, že muž po vstupu do budovy zapálil dýmovnice a poté se prostřílel do redakce skleněnými dveřmi. Vzápětí pálil na lidi v místnosti: zastřelil čtyři novináře a obchodní asistentku.

Podle jednoho z reportérů, který se schoval při střelbě pod stůl, útočník pak najednou střílet přestal. "Nevím, proč přestal. Ale bylo to jako ve válečné zóně," řekl médiím novinář Phil Davis. Podle televize CNN útočník zbraň "neměl v bezprostřední blízkosti", když ho policie dopadla.

Podle amerických médií střílel osmatřicetiletý Jarrod Ramos. Agentura Reuters uvedla, že měl dlouhodobý spor s redakcí: v roce 2012 ji a jednoho jejího tehdejšího novináře zažaloval za pomluvu. Marylandský soud v roce 2015 potvrdil verdikt soudu nižší instance, který deník v kauze osvobodil.

Policie vyšetřuje střelbu jako lokální incident a nemá podezření na terorismus. Šéf místní policie William Krampf v noci na tiskové konferenci uvedl, že redakce byla před útokem na sociálních sítích terčem hrozeb. Zda za vyhrožováním stál útočník, policejní šéf neuvedl.

Podle informací agentury AP se Ramos očividně snažil rychlé identifikaci zabránit, neboť si poškodil bříška konečků prstů tak, aby nebylo možné použít k určení identity otisky. Identita byla nakonec stanovena na základě porovnání fotografií tváře. 

Okolí incidentu bylo uzavřené a policie vyzvala obyvatele, aby se k místu nepřibližovali. Na místě byla také zvláštní jednotka pyrotechniků, kteří budovu a okolí prohledávali kvůli možným nastraženým výbušninám.

Bílý dům na útok reagoval zprávou, že "myšlenky a modlitby všech jsou s těmi, kterých se incident týká". Guvernér státu Maryland Larry Hogan prohlásil, že byl po zaslechnutí zprávy o této tragédii naprosto zdrcen.

Jeden z členů redakce The Capital informoval na Twitteru o útoku takovým způsobem, že to vypadalo, že je přímo na místě. Napsal mimo jiné, že není nic hrůznějšího než být schovaný pod stolem a slyšet, jak bylo několik lidí postřeleno a jak útočník znovu nabíjí zbraň. Později novinář upřesnil, že tweety psal z bezpečí.

Deník The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Vlastníkem deníku je společnost Baltimore Sun Media.