Předseda ČSSD a nový místopředseda vlády Jan Hamáček má ve vlastní straně problémy kvůli tomu, že stáhl nominaci svého kandidáta Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Podle zjištění HN premiér Andrej Babiš na poslední chvíli po dohodě s Hamáčkem navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi na ministra zahraničí šéfa ČSSD, a ne Pocheho. A to přesto, že se předsednictvo sociální demokracie usneslo, že ministrem má být Poche. V ČSSD tak sílí kritika směrovaná k předsedovi strany.

Z Úřadu vlády sice nejdříve odešel na Hrad dopis a seznam, na kterém byl Poche uvedený, jenže nakonec byl poslán ještě jeden dopis − a v něm už nebyl. "V reakci na první dopis přišlo vyjádření prezidentské kanceláře, která se postavila proti tomu návrhu. Vznikl tedy druhý dopis, v němž stojí, že v případě, že bude pan prezident proti návrhu jmenování pana Pocheho, ať jmenuje dočasně někoho jiného z ČSSD," řekl HN důvěryhodný zdroj z blízkosti premiéra.

To v pátek potvrdil na přání Hamáčka i sám Babiš. "Já bych jen zopakoval, že byl samozřejmě jeden seznam, navrhl jsem panu prezidentovi seznam, kde byl i pan Poche a zároveň jsem mu napsal dopis, který byl konzultovaný s předsedou Legislativní rady vlády, kde mu říkám, že "v reakci na Váš dopis Vám v souladu s článkem 68 odstavce 2 Ústavy České republiky pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu ze dne 25.6.2018 a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, Vám navrhuji, abyste řízením ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil místopředsedu vlády a ministra vnitra pana Jana Hamáčka," řekl Babiš před druhým dnes summitu evropských lídrů. 

Premiér Babiš ani místopředseda vlády Hamáček přitom nechtěli svůj postup ještě ve čtvrtek komentovat, jejich lidé ve sněmovně zablokovali možnost, aby o celém problému poslanci debatovali. Oba pouze tvrdili, že seznam byl jen jeden a jejich postup byl ústavní. Jak to bylo s dopisy, nevysvětlili.

Hamáček ale v minulosti několikrát prohlásil, že je pro něj stěžejní, aby vláda byla prezidentem jmenovaná a mohla začít pracovat. Do střetu se Zemanem nechtěl jít, protože byl přesvědčený, že by to ČSSD ublížilo. Podobně situaci popsal zdroj z Úřadu vlády. Podle něj by nastal s prezidentem střet, pokud by Babiš i Hamáček trvali do poslední chvíle na Pochem. "Jinak by se stalo nějaké prapodivné faux pas na Hradě, kterému chtěli všichni předejít. Nebo by nebylo ministerstvo zahraniční nikým řízeno a to také nikdo nechtěl připustit, protože jsou věci, kdy je ministr nezastupitelný," uvedl zdroj.

Postupem Hamáčka jsou ale zaskočeni i mnozí sociální demokraté. Byli přesvědčeni, že od Pocheho nominace neustoupí. Nejvíce naštvaní jsou pražští sociální demokraté, kteří ve čtvrtek o celé situaci jednali. Nakonec se dohodli, že budou chtít svolat předsednictvo strany a požadovat vysvětlení, proč se nominace Pocheho změnila. Hamáčka totiž podporovali na předsedu ČSSD a právě díky nominaci Pocheho také v referendu podpořili vstup ČSSD do vlády s ANO. Poche má v pražské ČSSD velmi silné postavení.

"Celá tato situace mi přijde trapná. Pan Poche měl být ve středu řádně jmenován ministrem. Vše ostatní je nedůstojné. Doufám, že pan premiér tuto situaci co nejrychleji vyřeší," prohlásil poslanec a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Kritika zní ale také z některých dalších regionů, například z Pardubicka. "Toto není cesta, jak voliče ČSSD přesvědčit o tom, že jsme důvěryhodnou stranou," stěžuje si předseda pardubické okresní organizace ČSSD Leoš Malina. "Situaci ohledně sestavení vlády vnímám jako velmi nešťastnou. Nejsem zastáncem toho, aby prezident republiky vetoval návrhy jednotlivých osob na ministry," přidal se královéhradecký hejtman za ČSSD Jiří Štěpán.

Premiér Babiš zatím uvedl na ministerstvo zahraničí coby ministra Hamáčka. Ten si bere k ruce jako politického náměstka Miroslava Pocheho. Hamáček slíbil, že brzy navrhne plnohodnotného kandidáta na šéfa diplomacie, kterého by Zeman jmenoval.