Společnost Blue Origin, za kterou stojí nejbohatší muž světa Jeff Bezos, letos zřejmě provede první zkušební let do vesmíru s lidmi na palubě. První zájemci o cestu do vesmíru si budou moct letenku koupit v příštím roce.

Testovací let s profesionály by se mohl uskutečnit ještě letos, následně začne prodej letenek pro veřejnost a první komerční výpravy. "Brzy plánujeme první zkušební lety s cestujícími," řekl podle serveru Space News viceprezident firmy Robert Meyerson minulý týden na konferenci Amazon Web Services Public Sector Summit. "Předpokládáme, že letenky začneme prodávat v roce 2019," dodal Meyerson.

Kolik budou zájemci o dobrodružnou cestu muset vytáhnout z peněženky, se zatím neví. "Cenu letenky zatím neznáme," řekl už dříve Bezos s tím, že firma se zatím nerozhodla, jak vstupenky do vesmíru nacenit. Jisté však je, že nepůjde o nízkou sumu a že vesmírná turistika bude v nejbližších letech rezervována jen pro pár vyvolených.

Pro zájemce z řad veřejnosti chce Blue Origin nabízet takzvané suborbitální lety, které se běžně využívají k testování raket, jež v budoucnu míří dále do kosmu. Vesmírní turisté by se tak s Bezosovou firmou nedostali až na oběžnou dráhu Země.

Společnost sídlící ve městě Kent na západě Spojených států v minulosti několikrát úspěšně otestovala stroj s názvem New Shepard, kterým by měli v budoucnu cestovat i lidé. Raketa je po vzlétnutí schopna přistát bez poškození zpět na Zemi, proto je pro přepravu lidí ideální. Využít ji navíc bude možné opakovaně.

Bezos, jehož jmění odhaduje časopis Forbes na 112 miliard dolarů, což z něj dělá nejbohatšího muže planety, má ve vesmíru megalomanské plány. Zakladatel distribučního gigantu Amazon se například netají tím, že v řádu několika desítek let by chtěl kolonizovat Měsíc a přesunout tam ze Země těžký průmysl. S nabídkou spolupráce už kvůli tomu oslovil americkou NASA a Evropskou kosmickou agenturu.

Komerční lety do vesmíru by se v příštích letech mohly stát lukrativním byznysem. Vyslat movité dobrodruhy do vesmíru tak chtějí i další soukromé společnosti. Například SpaceX amerického vizionáře Elona Muska zamýšlí v roce 2022 poslat lidskou posádku na cestu kolem Měsíce a do budoucna provozovat jednu až dvě takové výpravy ročně. Podle serveru Quartz se už Muskovi přihlásili dva lidé, kteří složili tučnou zálohu.

Konkurenci Bezosovu projektu dělá také Virgin Galactic podnikatele britského původu Richarda Bransona. Od prvních privátních letů firmu podle slov jejího majitele dělí "dvě až tři" další zkoušky. Podle informací amerického serveru CNBC se na cestu za 250 tisíc dolarů již přihlásilo přes sedm stovek zájemců.

Možnost návštěvy vesmíru lidi všeobecně láká. Dobrovolníci tak neváhají objednat si palubní lístek a zaplatit velkou finanční zálohu dlouho před tím, než je stroj schopen lidi do kosmu bezpečně dopravit a přivézt zpět.