Itálie se chystá zabránit ve vstupu do svých přístavů další lodi nevládní společnosti. Jde o loď organizace Lifeline, která tento týden u libyjských břehů vylovila z moře a člunů na 250 migrantů. Ministr vnitra Matteo Salvini ve čtvrtek uvedl, že tahle loď se do Itálie nedostane. Informovala o tom agentura ANSA.

"Pokud se potvrdí, že jde o nizozemskou loď, pod nizozemskou vlajkou, měli by ty lidi odvézt do Nizozemska, nebo Gibraltaru, nebo Británie, nebo Španělska, nebo Francie, kam budou chtít," řekl Salvini na videu na sociální síti Facebook. Agentura ANSA informovala, že loď nepluje pod nizozemskou vlajkou.

"Tahle loď je vlastněná německou nevládní organizací a v registru lodí plujících pod naší vlajkou není," uvedlo nizozemské zastoupení při EU na Twitteru s tím, že Nizozemsko tak nemůže dávat lodi žádné pokyny. "Sdílíme obavy Itálie z neustávajícího přílivu migrantů přes Středozemní moře, z vedlejších efektů záchranných operací i ze situace, kterou Itálie zažívá jako první země příchodu migrantů," dodalo nizozemské zastoupení s tím, že je nutná solidarita.

Podle Salviniho italská pobřežní stráž ve spolupráci s libyjskou už posádku lodi nevládní organizace Lifeline informovala, aby zůstali tam, kde jsou. Tedy u libyjských břehů. "Ale tihle nešťastníci nikoho neposlouchají a nakládají dále množství lidí na palubu," uvedl Salvini.

Už o víkendu, kdy se loď organizace Lifeline, která má sídlo v Německu, teprve chystala u libyjských břehů migranty zachraňovat z vratkých člunů, Salvini avizoval, že tuto ani žádnou další loď zahraniční nevládní organizace nevpustí do Itálie.

Podobně to udělal před necelými dvěma týdny v případě lodi Aquarius se 629 migranty, které nakonec přijalo Španělsko.

Kvůli kauze lodi Aquarius Itálii kritizovali ochránci lidských práv i francouzský prezident Emmanuel Macron, který Itálii obvinil z cynismu. Ani Francie ale lodi nenabídla svůj přístav, až posléze nabídla Španělsku pomoc s převzetím migrantů z této lodi.

Italská vláda, která slíbila voličům zastavit masový příliv migrantů do země, odmítá přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle ní nahrávají pašerákům.

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli ve čtvrtek uvedl, že loď organizace Lifeline "se pohybuje v libyjských vodách a porušuje pravidla mezinárodního práva". Podle Toninelliho nalodilo toto plavidlo na 250 migrantů, aniž má technické možnosti pro "zajištění jejich bezpečnosti".

Organizace Lifeline popřela, že by její záchranná operace byla nelegální, a požádala o přidělení přístavu, kam může vplout.

"Lifeline žádá o bezpečný přístav pro 224 lidí zachráněných v mezinárodních vodách, v souladu s mezinárodními zákony," uvedla organizace na Twitteru s tím, že její loď byla nejlépe vybaveným plavidlem na místě v dané situaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist