Do Číny každý rok putovaly miliony tun plastů určené k recyklaci. Dovoz většiny plastového odpadu ale Čína od ledna zakázala, a odpad se tak hromadí v USA i Evropě. Podle nové studie výzkumníků z Univerzity v Georgii musí vyspělé země vyřešit, kam se 111 miliony tun plastu, které vyprodukují do roku 2030 a původně by zamířily do Číny.
Od padesátých let minulého století bylo vyrobeno více než 8,3 miliardy tun plastového odpadu. Jen mizivá část je ale recyklována. "Recyklováno je pouze 9 procent vyprodukovaného plastu," upřesňuje profesorka Jenna Jambeck, jež se na studii podílela. Velké množství plastů končí v oceánu, kde tvoří "souostroví odpadků", které má stejnou rozlohu jako tři Francie nebo čtyři Německa.
Když vyspělé země slibovaly recyklovat plasty, v polovině případů měly na mysli export do jiné země, která bude recyklovat za ně. Nejvíce plastového odpadu, zhruba 72 procent, tak končilo v Číně. Od roku 2018 začal ale platit zákaz dovozu 24 typů odpadů (různé druhy plastů, papíru a textilií) do Číny. Země draka svůj záměr oznámila rok předem, přesto se v USA, Evropě, a tedy i Česku začal plastový odpad hromadit.
Problém tkví v tom, že Evropě chybí infrastruktura pro recyklaci odpadu. Omezení dovozu do Číny vedlo k poklesu cen odpadu a k problémům s odbytem plastů. "Některé vytříděné plasty tedy skončí na skládce nebo je z nich vyrobeno palivo," vysvětluje problém týkající se i České republiky expert hnutí DUHA Ivo Kropáček.
Podle něho je recyklační průmysl již schopen přijímat více odpadů, ale nemá odbyt svých výrobků z recyklátu. "Proto recyklační průmysl i ekologické organizace volají u české vlády po přednostních státních zakázkách pro výrobky z recyklátů a po nižší DPH pro výrobky s určitým podílem recyklátů," vysvětluje Kropáček.
Ministerstvo životního prostředí částečně toto volání vyslyšelo, když se rozhodlo bodově zvýhodnit zatravňovací dlaždice vyrobené z plastů v rámci akce dešťovka. Na snížení daně se ale ekologové s vládou nedohodli. Kropáček tak dodává v narážce na záměr vlády snížit DPH u piva, že by bylo vhodnější snížit daň na recyklované produkty.
Například Velká Británie svůj problém s odpady řešila od ledna tak, že změnila destinaci vývozu. Tuny plastového odpadu z ní míří do Vietnamu nebo Malajsie. Tyto jihoasijské země se tak staly během několika měsíců novou skládkou Evropy i USA. Dovoz odpadů do Vietnamu se od zákazu dovozu do Číny zvýšil o polovinu, v Thajsku vzrostl pětinásobně. Malajsie oznámila trojnásobný nárůst. Tamní vlády proto nyní sáhly k restrikcím na dovoz odpadu.
Zmíněné země figurují v žebříčku zemí, které mají nejznečištěnější vody a pláže plastovým odpadem. Bohužel dovezený odpad se mnohdy nedostane vůbec k recyklaci, ale končí i na černých skládkách, je spálen nebo se může objevit i v moři.
S podobným problémem se potýká i Polsko, které je taktéž velkým importérem plastových odpadků. S čínským zákazem dovozu se ale zvýšil i přísun ilegálního odpadu. Po sérii několika požárů ilegálních skládek s odpadem ze zahraničí se tamní vláda rozhodla taktéž omezit dovoz. Jednou z největších výzev pro Evropu tak je najít odpověď na otázku, co s odpadem nyní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist