Je to více než měsíc od první erupce havajské sopky Kilauey, která vedle žhavé lávy a sopečného popela začala v posledních dnech chrlit i drahokamy. Podle serveru ScienteAlert začaly po posledním čtvrtečním výbuchu vulkánu na havajském Velkém ostrově doslova pršet olivíny.

Minerál, díky svému zbarvení nesoucí název olivín, je běžnou složkou havajských sopečných hornin, avšak v oddělené formě čistých drahokamů neboli peridotů se vyskytuje jen výjimečně.

Olivín, který má dokonce své vlastní geochemické spektrum, je minerál s proměnlivým podílem hořčíku a železa, které mu propůjčuje typickou zelenkavou barvu.

Po vychladnutí a ztuhnutí magmatu je právě olivín prvním minerálem vznikajícím ve vyvřelých horninách, které mají zpravidla velice nízký obsah oxidu křemičitého. Jak uvádí server IFLScience, je toto důkazem toho, že láva je v současnosti nejžhavější od začátku své nynější aktivity a dosahuje místy i přes tisíc stupňů Celsia.

V posledních dnech pokryly tyto malé zelené částice většinu okolí sopečného kuželu Kilauey a k senzaci dopomohly i havajským plážím, které se tak proměnily v přírodní raritu.

Vzhledem k tomu, že zrnka olivínů jsou podstatně těžší než ta písečná, zůstávají přichycena na pevnině a způsobují zezelenání pláží. Jednou z nich je například i slavná Papakolea Beach.

Drahokamy se po ostrově roznášejí nejen díky poletujícímu sopečnému popelu, ale také lávovým fontánám.  V současné době láva s vysokým obsahem této horniny vstupuje do moře hned na několika místech v zálivu Kapoho, a vytváří tak novou deltu ostrova a zároveň nejmladší kus pevniny na Zemi.

Olivín se využívá především ve šperkařství a jeho cena se může vyšplhat až k částce 450 dolarů za karát.

Sopečná fontána chrlící drahokamy.