Loď neziskové organizace SOS Méditerranée s více než šesti stovkami migrantů na palubě, kterou v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta, může přistát ve Valencii, oznámil v pondělí španělský premiér Pedro Sánchez. Informovala o tom agentura Reuters. Itálii a Maltu za jejich postup kritizovala Evropská komise a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Na lodi Aquarius se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob a zásoby na jeden den. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila, že případ proto nespadá do její kompetence.

Sánchez, který se úřadu ujal minulý týden, vydal pokyn, že loď může zakotvit ve východošpanělském přístavu Valencie, informovala premiérova kancelář. "Je naší povinností předejít humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečné místo k přistání, abychom tak dostáli svým závazkům v oblasti lidských práv," uvedl Sánchez.

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini naznačil, že Itálie hodlá uzavřít přístavy i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch, a jež v noci na dnešek vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů, napsala deník La Repubblica.

Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce mimo jiné prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů, a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutí pěti hvězd.

Malta, kde žije méně než půl milionu obyvatel, dále poukázala na to, že už tak přijala více migrantů na hlavu než Itálie. Ta od roku 2014 vstřebala 600 tisíc uprchlíků vyzdvižených z moře.

"Chceme vyslat jasný signál," komentoval zavření přístavů poslanec Ligy Nicola Molteni. "Buďto se (uprchlíkům) otevřou i další přístavy - na mysli mám Barcelonu, Marseille a Maltu -, anebo bude blokáda pokračovat," dodal. Uzavření přístavů má podle něj popíchnout EU, která podle Ligy Itálii během migrační krize nijak nepomáhá.