Historické setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v Singapuru přitahuje pozornost nejen médií a politiků, ale i turistů, kteří si přejí být "na místě činu". Toho obratně využili místní obchodníci a předhání se ve snaze předvést co nejoriginálnější výrobky, které jim pomohou k výdělkům a přilákají nové zákazníky.
Schůzka obou státníků se tak odehrála už v pátek, byť jen ta neoficiální. Imitátor Trumpa, Dennis Alan, a napodobitel Kima, Howard X, se sešli v singapurském parku Merlion a společně se fotografovali. Pod záštitou start-upu Vybes, jehož mobilní aplikace umožňuje kontaktovat celebrity, pak umožnili fanouškům vyfotit si s nimi selfie, podle serveru CNBC bylo podmínkou stažení mobilní aplikace Vybes.
Start-up uvedl, že se rozhodl pozvat imitátory do Singapuru proto, že "skutečný Trump a skutečný Kim jsou těmi největšími influencery planety". Díky tomuto marketingovému tahu si prý aplikaci stáhly stovky lidí.
Společnost PotCoin, která usiluje o to, aby se její kryptoměna stala standardním způsobem platby pro legalizovaný konopný průmysl, se zase rozhodla sponzorovat účast basketbalisty Dennise Rodmana na summitu. Rodman, který už několikrát navštívil KLDR a severokorejského diktátora nazývá "maršálem", bude podle svých slov podporovat své přátele (Trumpa a Kima) ze všech sil.
Thanks to my loyal sponsors from @potcoin and my team at @Prince_Mrketing , I will be flying to Singapore for the historical Summit. I'll give whatever support is needed to my friends, @realDonaldTrump and Marshall Kim Jong Un. pic.twitter.com/QGPZ8nPrBE
— Dennis Rodman (@dennisrodman) June 8, 2018
Na summitu se snaží vydělat i další obchodníci. Singapurskou specialitou je nasi lemak, v Koreji se zase těší velké oblibě pokrm kimčchi. Restaurace Harmony proto spojila tato dvě jídla s americkým biftekem a výsledek pojmenovala zábavnou slovní hříčkou: "Trump-Kim Chi Nasi Lemak".
Lidem, kteří upřednostňují tacos, nabízí restaurace Lucha Loco jako lákadla "The Rocket Man" a "El Trumpo". Název pochutiny se severokorejskou vlaječkou je odvozen od přezdívky, kterou Trump nazval Kima v době, kdy ještě volil vůči Severní Koreji mnohem ostřejší slova. Na Twitteru ho poté, co slyšel projev severokorejského ministra zahraničí v OSN, nazval "malým raketovým mužíkem".
Just heard Foreign Minister of North Korea speak at U.N. If he echoes thoughts of Little Rocket Man, they won't be around much longer!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24. září 2017
Bar Escobar nabízí speciálně zabarvené severokorejské červené a americké modré panáky. Za šedesát dolarů (kolem 1300 korun) si můžete zahrát hru "Trump vs. Kim", při které každá strana dostane deset skleniček tvrdého alkoholu k "vypití na ex".
V baru a bistru Hopheads Craft Beer je možné si objednat koktejly "Bromance", což je spojení anglických slov "bro" a "romance", tedy "brácha" a "romantika". Jsou namíchané z piva, tequily, dietní koly a sodžu, neoblíbenějšího korejského alkoholického nápoje. Bar Empire Sky Lounge pak nabízí drinky "The Whisky Trump" a "The Rocket".
Burgery, tacos, drinky, imitátoři. Obchodníci v Singapuru hýří nápady, jak vydělat na historickém summitu Trumpa a Kima
Nadnárodní řetězec rychlého občerstvení KFC pak přímo Trumpovi a Kimovi nabízí speciální menu "Four Peace - A Four Piece Meal, For Peace" (čtyři kusy masa pro mír), skládající se ze čtyř kusů smaženého kuřete, dvou porcí bramborové kaše, dvou misek se salátem coleslaw a dvou nápojů. Menu je sestavené speciálně pro lídry USA a KLDR a pozvánka od plukovníka Sanderse, zakladatele KFC, platí jen pro ně, běžný smrtelník si tedy "Four Peace" nedopřeje.
Singapurské hotely hlásí zvýšený zájem o pokoje, například Royal Plaza zaznamenal dvacetiprocentní nárůst počtu rezervací. K významné události připravil hotelový personál burger "Trump Kim", který údajně zvýšil návštěvnost hotelové restaurace. Royal Plaza je vzdálená pouhých deset minut chůze od hotelu St. Regis, kde je ubytovaný Kim, a 15 minut od hotelu Shangri-La, ve kterém pobývá Trump.
Člověk, který by si přál strávit jednu noc na tom samém místě jako americký prezident, bude muset zaplatit 35 tisíc korun za pokoj. Shangri-La totiž summitu také využívá a své služby zdražila dokonce třikrát.
Singapurská mincovna nezůstala pozadu a vydává pro návštěvníky města pamětní medaile. Verze ve zlatě stojí 22 tisíc korun, ve stříbře pak necelých 2200 korun.
Singapurští obchodníci na celé události slušně vydělávají, totéž se ale nedá říct o samotném městském státě. Cenou za prestiž ze summitu bude účet s částkou dotýkající se 450 milionů korun. Singapurská republika proto společně s celým světem doufá, že bude summit úspěšný a vyhnou se mu jakékoliv incidenty.
Burgery, tacos, drinky, imitátoři. Obchodníci v Singapuru hýří nápady, jak vydělat na historickém summitu Trumpa a Kima
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist