Slovenský Nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Uvedl to v noci na pátek slovenský server Denník N s odvoláním na mluvčí soudu Alexandru Važanovou. Soudy dříve rozhodly, že je Babiš veden jako agent neoprávněně. Verdikty ale zrušil slovenský Ústavní soud kromě jiného proto, že žalovanou stranou ve sporu neměl být ÚPN. Krajský soud poté Babišovu žalobu proti vedení ve svazcích StB letos zamítl, proti čemuž podal premiér dovolání.

Důvody zamítnutí Babišova dovolání budou podle mluvčí soudu Važanové podrobně rozvedeny v písemném vyhotovení rozhodnutí. Advokátní kancelář agner & partners, která Babiše zastupuje, zatím nechtěla informaci komentovat, protože ještě nemá rozhodnutí k dispozici.

Babiš se po zamítnutí svého dovolání ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) kvůli evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB) obrátí na Evropský soud pro lidská práva. Sdělila to v pátek mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Babiš žalobu na Slovensko avizoval už ve středu, chystá se ji podat do poloviny měsíce.

Kubovičová odkázala na středeční Babišovo vyjádření ke sporu o to, že je veden ve svazcích StB jako agent.

"Když média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál. A vyhraju znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva," řekl Babiš novinářům poté, co ho prezident Miloš Zeman podruhé jmenoval premiérem.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v komentáři k soudnímu sporu uvedl, že ještě není u konce. "Věc nekončí, jak jsme byli informováni, bude řešena dalšími právními prostředky," napsal.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který zrušil rozsudky v Babišův prospěch.

Bratislavský krajský soud poté letos v únoru Babišovu žalobu proti tomu, že je veden ve svazcích StB, zamítl. Český premiér podal proti rozsudku dovolání, právě to ale v pátek nejvyšší soud zamítl.

Ústavní soud zrušil dřívější rozsudky kromě jiného z toho důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Podle ústavních soudců také soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Evropský soud pro lidská práva, na který se Babiš chce nyní obrátit, zřídila Rada Evropy, sídlí ve Štrasburku. Obracet se na něj mohou občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva. Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist