Americký prezident Donald Trump se bude muset smířit s tím, že ze svého luxusního golfového resortu na východě Skotska bude mít už jen omezený výhled na "nekonečné" vody Severního moře. Na konci minulého týdne totiž v jeho těsné blízkosti byla dokončena soustava největší větrné elektrárny postavené mimo pevninu na světě.
Celkem 11 obřích turbín švédské společnosti Vattenfall se tyčí více než 190 metrů nad mořem necelé tři kilometry od pobřeží, kde se Trumpův resort nachází, což současná hlava USA nese velmi těžce.
První stížnosti tehdy ještě realitního magnáta na plán postavit větrnou "farmu" nedaleko města Aberdeen padly v roce 2006, tedy v období, kdy zde Trump koupil rozsáhlé pozemky s úmyslem zřídit golfové hřiště a luxusní hotelový resort. "Nejsem tím nadšený. Chci vidět oceán, nechci vidět větrné elektrárny," uvedl tehdy.
V roce 2011 již americký miliardář podal oficiální stížnost přímo skotské vládě, kterou se snažil stavbu úplně zastavit. "Je to strašný nápad, vybudovat ošklivé větrné turbíny přímo na krásném aberdeenském pobřeží," napsal v dokumentu. Trump se ve stížnosti snažil politické reprezentanty přesvědčit, že se stavbu snaží odvrátit pro dobro celého Skotska. "Pochopte prosím, že touto žádostí nebojuji za prospěch Trumpových mezinárodních golfových hřišť, ale že bojuji za prospěch Skotska," dodal.
Rok poté už americký miliardář slavnostně otevíral aberdeenské golfové hřiště s přesvědčením, že ze skotských stavebních plánů sejde. "Tohle je to nejlepší golfové hřiště na světě," prohlásil Trump během ceremonie.
Netrvalo ale dlouho a skotská vláda v roce 2013 oficiálně stavbu větrné farmy schválila. Na to Trump reagoval žalobou a veřejným slibem, že vynaloží "veškeré finanční prostředky potřebné k tomu, aby tyto obrovské a nevzhledné průmyslové turbíny nebyly nikdy postaveny". Zároveň však pozastavil rozšiřování svého resortu.
Tweet, dokládající Trumpův vztah k větrným elektrárnám:
It's Friday. How many bald eagles did wind turbines kill today? They are an environmental & aesthetic disaster.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24. srpna 2012
Ani s touto žalobou však budoucí americký prezident neuspěl a v roce 2015 obdržel konečný verdikt nejvyššího britského soudu, který veškeré Trumpovy stížnosti zamítl.
Skotsko se totiž v roce 2016 zavázalo k tomu, že do roku 2020 bude jeho veškerá elektrická poptávka pokryta z obnovitelných zdrojů. Rozsáhlá pobřeží ostrovní země a silné větry pro to vytvářejí optimální podmínky.
Jedenáct větrných turbín v současnosti produkuje takové množství energie, které odpovídá 70 procentům elektrické spotřeby nedalekého Aberdeenu s více než 220 tisíci obyvatel. Provoz elektrárny tak zabrání vzniku zhruba 130 tisíc metrických tun škodlivých emisí.
Časosběrné video ze stavby větrných turbín:
Zdroj: Vattenfall UK
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist