Protivládní protesty v Nikaragui si o víkendu vyžádaly další oběť. Od poloviny dubna, kdy demonstrace vypukly, při nich zemřelo už 84 lidí a na 860 dalších bylo zraněno. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii. Demonstranti požadují předčasné volby a odchod levicového prezidenta Daniela Ortegy, který stojí v čele země už jedenáct let.

Poslední obětí nepokojů se stal v neděli státní zaměstnanec, který podlehl v nemocnici střelným zraněním. Ta utrpěl v pátek v místě blokády silnice demonstranty v departmentu Boaco nedaleko metropole Managuy. Policie úmrtí přičetla "trestným činům vandalů", aniž by okolnosti blíže specifikovala. Podle opozice muže trefila kulka z tábora příznivců prezidenta, s nimiž se demonstranti střetli.

Během protivládních demonstrací v sobotu na ostrově Ometepe na jezeře Nikaragua utrpěli zranění místní politička a kněz. Protestující tam zapálili kancelář vládní Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). Demonstranti tvrdí, že tak učinili poté, co je v protestním průvodu napadly skupiny příznivců FSLN.

Protesty, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení prezidenta a jeho manželky, která je rok viceprezidentkou.

Před týdnem začaly za zprostředkování katolické církve rozhovory mezi vládou a opozicí, které ale po čtyřech dnech ztroskotaly. Opozice požaduje vypsání předčasných voleb a změnu volebních zákonů. Ortegovu vládu viní z porušování lidských práv a brutálního potlačování demonstrací. Vláda trvá na okamžitém ukončení blokád silnic demonstranty.

Podobné nepokoje Nikaragua už dlouho nezažila. Podle serveru BBC Mundo se lidé dlouho neodvažovali veřejně kritizovat Ortegu, jemuž dalo v posledních volbách v listopadu 2016 svůj hlas 72 procent zúčastněných voličů (volební účast činila 68 procent).

Masové protesty v Nikaragui začíná pociťovat i tamní ekonomika, zejména turistický sektor. Mnohé hotely a restaurace mají zavřeno a posílají personál na nucenou dovolenou. Například Spojené státy varovaly své občany, aby zvážili cestu do Nikaraguy. Vláda snížila v důsledku protestů i odhad růstu HDP pro letošní rok z asi pěti procent na tři až 3,5 procenta.

Některým podnikatelům ale v době protestů příjmy rostou. "Je pravda, že dříve jsem prodal tři trička a teď jich prodám 50, ale netěší mě to, raději bych byl, kdyby se situace v zemi uklidnila a neumírali při protestech lidé," řekl reportérovi BBC Mundo v Manague místní prodavač. Na odbyt jdou modrobílá trička, košile a čepice, vše v barvách nikaragujské vlajky a s nápisy například "Ať žije Nikaragua" nebo "Nevzdáme se".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist