Z centra Berlína se v pátek dopoledne muselo evakuovat asi deset tisíc lidí kvůli likvidaci letecké bomby z druhé světové války. Zneškodnit pumu se pyrotechnikům podařilo po 13. hodině. Předtím bylo na několik hodin kompletně uzavřeno hlavní nádraží, které se nachází poblíž.

Provoz na železnici se ale vrací do normálu a i evakuovaní obyvatelé se mohou vrátit do svých domovů. 

Kvůli půltunové bombě, která byla nalezena při stavebních pracích v ulici Heidestrasse nedaleko hlavního nádraží, se museli evakuovat lidé v okruhu 800 metrů. Okolím, ve kterém se dopoledne pohybovalo výrazně méně vozů i lidí než obvykle, projížděla policejní auta s megafony, která vyzývala obyvatele, aby uposlechli výzvy k opuštění prostoru.

"Jak už jste se dozvěděli z médií, bude dnes zneškodňována bomba z druhé světové války," hlásala policie z ampliónu. "Vyzýváme všechny lidi v dotyčných bytech, aby je okamžitě opustili," dodávali policisté, kteří pro jistotu byty obcházeli i jednotlivě. Do akce se jich zapojilo na 300.

Páteční přesuny, po nichž oblast připomínala město duchů, se vedle místních obyvatel dotkly i několika ministerstev, místního soudu nebo části areálu univerzitní nemocnice Charité. Evakuace dopadla také na několik hotelů v okolí hlavního nádraží, kanceláře společnosti Deutsche Bahn i pobočku České tiskové kanceláře, která je poblíž.

Se zneškodněním bomby měli pyrotechnici původně začít v 11:30, nakonec se ale asi o hodinu a 20 minut zdrželi. Samotnou likvidaci pak zvládli za několik desítek minut, když se jim podařilo z pumy vyjmout roznětku a pak ji kontrolovaně odpálit. "Dobrá práce, pánové. Bomba z války byla zneškodněna," napsala pak policie na Twitteru. Původně panovaly obavy, že by se zneškodnění mohlo výrazně protáhnout.

V dopravě měla likvidace bomby nejcitelnější dopady na hlavním nádraží, kterým od 10 hodin vlaky jen projížděly. Od 11:30 pak byla železniční doprava zcela přerušena, a spoje z Česka proto jezdily do berlínských stanic Špandava (Spandau) a Gesundbrunnen. Mezi stanicemi berlínské příměstské rychlodráhy Friedrichstrasse a Tiergarten místo vlaků jezdily náhradní autobusy, které se evakuovanému okruhu vyhýbaly. Přerušena byla také tramvajová doprava v okolí hlavního nádraží.

Náhradní trasu měly i některé autobusové linky, včetně té, která spojuje centrum německé metropole s letištěm Tegel. Na něm měl být podle čtvrtečních zpráv provoz před a během zneškodňování "silně omezen", nakonec byl ale v normálu.

Zneškodňování bomby podobného rozsahu se v Berlíně odehrává jednou či dvakrát do roka. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

Ve Štúrovu se evakuovala celá ulice

Také slovenští policisté našli na poli ve městě Štúrovo na jihu země čtyři funkční letecké bomby z druhé světové války. Policie proto v pátek provedla evakuaci obyvatel jedné z ulic města, ve kterém žije asi 10 000 lidí. Podle ní jde o jeden z největších nálezů bomb v historii Slovenska. 

Na případ upozornil policii ve čtvrtek náhodný svědek, jemuž odběhl pes a který pak našel drobnou munici. Policisté po příchodu na místo zajistili dva ruční granáty a jednu dělostřeleckou střelu. Následně při prohlídce okolí pomoci detektorů kovu našli zmiňované bomby, každou o váze 100 kilogramů.

Slovensko už loni kvůli nálezu munice z války na východě země přistoupilo z bezpečnostních důvodů k lokální evakuaci.