Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v úterý vjeli do syrské Dúmy, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna. Čekali na povolení vstupu několik dní v Damašku. O jejich vstupu do Dúmy, která leží východně od Damašku, informovaly syrské státní sdělovací prostředky, sama OPCW zatím nikoli.

"Experti na chemické zbraně vstoupili do Dúmy," oznámila syrská agentura SANA. USA, Francie a několik dalších zemí obvinily syrský režim a spojenecké Rusko, že se snaží vyšetření útoku znemožňovat.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý v prohlášení upozornilo, že důkazy na místě rychle mizí a je třeba Dúmu vyšetřovatelům zpřístupnit.

Tým OPCW je v Damašku od soboty, ale Rusko a syrská vláda tvrdily, že do Dúmy zatím z bezpečnostních důvodů nemohou. Moskva i Damašek ale také sdělily, že si přejí, aby byla událost vyšetřena. Podle Ruska žádný útok nebyl a okolnosti kolem něj byly zinscenovány. USA se obávají, že Rusko na místě důkazy zničilo.

V Dúmě ve východní Ghútě byl 7. dubna spáchán útok, při němž syrská armáda podle opozičních zdrojů použila chemické zbraně, které zabily přes 40 lidí. Spojené státy a jejich spojenci z nasazení zakázaných bojových látek viní syrskou vládu a jejího spojence Rusko a připomínají, že Moskva se v roce 2013 zaručila, že Damašek svůj chemický arzenál zničí. Syrská vláda i Rusko obvinění z chemického útoku odmítají.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle nich sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.