Favorizovaný Milo Djukanović, který dominuje v posledních 30 letech černohorské politice, byl zvolen prezidentem této malé balkánské země hned v nedělním prvním kole voleb. Všeobecně očekávané vítězství prozápadního kandidáta oznámila Djukanovičova vládnoucí Demokratická strana socialistů (DPS) a jasně mu nasvědčují také zveřejněné výsledky dosud sečtených hlasů.

Milo "Djukanović je novým prezidentem Černé Hory" a "druhé kolo voleb nebude", řekl novinářům v sídle DPS představitel socialistů Milos Nikolić. Djukanovičův volební štáb hovoří o "historickém vítězství".

Nezávislé Centrum pro monitoring (CEMI) podle agentury APA oznámilo po sečtení 89 procent hlasů ve vybraných testovacích volebních místnostech, že Djukanović získal 53,9 procenta hlasů. Se ziskem 33,4 procenta se za ním umístil kandidát několika opozičních stran Mladen Bojanić. Třetího nejvyššího zisku dosáhla s 8,1 procenta kandidátka Draginja Vuksanovičová, uvedlo CEMI.

Druhé kolo prezidentských voleb tak odpadá, ohlásilo CEMI, které je podle agentury APA dlouhá léta známo svými spolehlivými odhady.

Také podle předběžných výsledků státní volební komise vede Djukanović po sečtení 17 procent hlasů se ziskem 56,08 procenta nad svým hlavním rivalem Bojaničem s 33 procenty.

Šestapadesátiletý Djukanović se v nejvyšších patrech černohorské politiky pohybuje od roku 1991, kdy se stal ve 29 letech předsedou vlády. Tento úřad zastával už šestkrát, v letech 1998 až 2002 pak už jednou byl i prezidentem.