Jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné, porušuje mezinárodní právo a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. Shodli se na tom v pondělí ministři zahraničí členských zemí Evropské unie s tím, že poslední zprávy o používání takových zbraní v Sýrii jsou šokující a musejí být plně a nezávisle vyšetřeny.
Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky dopoledne v Lucembursku odsouhlasili závěry týkající se chemického odzbrojení a nešíření těchto zbraní.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson při příchodu na schůzku prohlásil, že útok, který USA, Francie a Británie podnikly v sobotu ráno, byl zcela správnou věcí. Johnson upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko "eroze stoletého tabu" ohledně používání chemických zbraní.
Ministr zároveň zdůraznil, že cílem vojenské akce nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu či se zbavit syrského prezidenta Bašára Asada.
"Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál," prohlásil.
Jednalo se podle něj o vyjádření faktu, že svět má dost opakovaného používání chemických zbraní. Britský ministr také ocenil silnou mezinárodní podporu, které se akci trojice zemí dostalo.
Jak zdůraznila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, Evropská unie dál podporuje snahy OSN a jejího zmocněnce pro Sýrii Staffana de Mistury o nalezení politického řešení krize.
Akcie v Asii se na počátku nového týdne, po víkendovém útoku vedeném Spojenými státy na Sýrii, vydaly oběma směry, dolar a ropa pak klesají. Reakce trhů jsou mírné, protože investoři nepovažují za pravděpodobné, že napětí v Sýrii by mohlo eskalovat.
Širší index akcií z oblasti Asie a Tichomoří, kromě Japonska, odpoledne místního času klesl o 0,4 procenta. Čínské akcie oslabovaly o 0,7 procenta, japonské naopak rostly o 0,2 procenta.
Na devizovém trhu dolar mírně klesá k euru i jenu a ke koši šesti předních světových měn ztrácí zhruba 0,1 procenta. Ceny ropy se pak snižují zhruba o procento. Kromě útoku v Sýrii však má na jejich propad vliv také růst počtu nových těžebních zařízení v USA.
Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii. Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu. NATO, Německo či Izrael údery podpořily. Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.
Americký prezident Donald Trump o probíhajícím útoku na Sýrii informoval v přímém přenosu. Vojenskou akci tří zemí označil za boj proti barbarství. "Nejsou to činy jednoho člověka. Jsou to místo toho zločiny jednoho monstra," prohlásil.
Později na Twitteru napsal, že útok byl proveden bezchybně a splnil svůj cíl. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí krátce předtím uvedla, že USA mají důkaz o tom, že Asadovy síly použily minulý týden při útoku na syrské město Dúmá chemické zbraně. Podle administrativy byl použit jak chlor, tak sarin.
Pentagon údery hodnotí jako tvrdou ránu syrskému chemickému vojenskému programu. Vypáleno bylo 105 střel a tři vybrané cíle byly zničeny. Podle Pentagonu ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Pentagon ani Moskva nemají informace o případných obětech.
Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že útok byl správný, legální a byl v souladu s britskými zájmy.
O tom, že nařídil úder na syrské cíle, brzy ráno informoval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle francouzského ministra zahraničí Jean-Yvese Le Driana by se údery mohly opakovat, pokud režim prezidenta Bašára Asada opět překročí "červenou linii". Asad podle něj ale poselství, které trojice zemí vyslala, pochopil. Macron pak odděleně hovořil s Trumpem a s Mayovou, ocenil dobrou koordinaci útoku a řekl, že teď musí iniciativu převzít Rada bezpečnosti OSN, a to na politickém i humanitárním poli.
Americké rakety křižují syrské nebe. USA, Velká Británie a Francie zaútočily na Sýrii v odvetě za chemický útok proti civilistům
Vojenskému zásahu USA, Francie a Británie vyjádřily podporu také všechny členské země NATO. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg řekl, že operace výrazným způsobem snížila možnosti Sýrie opět použít chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu.
Německá kancléřka Angela Merkelová úder označila za potřebný a přiměřený. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zdůraznil, že chemické útoky syrského režimu vůči civilistům musí skončit. Izrael označil útoky za ospravedlnitelné, protože syrský režim pokračuje ve svých "vražedných akcích".
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a vyvarovaly se eskalace.
Premiér v demisi Andrej Babiš i české ministerstvo zahraničí vyjádřili útoku podporu. Babiš ale později své původní prohlášení, ve kterém útok označil za nevyhnutelný, zmírnil. Prý by bylo lepší řešení bez vojenského zásahu a úder podle něj válku v Sýrii nevyřeší. Na Babiše totiž tlačí komunisté, na kterých chce šéf ANO postavit podporu své případné vlády s ČSSD. Těm se útok na Sýrii nelíbí a podle jednoho z kandidátů na předsedu KSČM Josefa Skály bude také tématem jednání s hnutím ANO.
Proti útoku se kromě komunistů postavil i prezident Miloš Zeman. Ten akci označil za kovbojský projekt, který nic nevyřeší. Podle něj mají být podobné údery prováděny jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. "Jediná výjimka, kterou uznávám, je, když se jedná o ozbrojený útok na islámské teroristy, jako je tomu například v Afghánistánu. To samozřejmě není případ Sýrie," řekl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země". Syrská státní média označila útok za agresi a flagrantní porušení mezinárodního práva.
Na významných náměstích Damašku se podle nich shromáždily stovky Syřanů, aby daly najevo svůj odpor proti akci Západu. Do Dúmy vjeli syrští vojáci a armáda oznámila, že celá východní Ghúta je osvobozená a "všichni teroristé z ní odjeli".
Rusko raketový útok důrazně odsoudilo. Prezident Vladimir Putin jej označil za akt agrese vůči suverénnímu státu, který dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva kvůli úderu svolala mimořádné zasedání RB OSN.
Hlasováním ale neprošel ruský návrh rezoluce, která měla noční útok odsoudit jako "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Pro text hlasovaly kromě Ruska jenom Bolívie a Čína.
Útok na Sýrii odsoudil kromě Ruska také Írán. Čína uvedla, že je situaci v Sýrii možné vyřešit jen politickou cestou.
USA, Británie a Francie vypálily na cíle v Sýrii podle médií přes 100 střel. Ruská armáda uvedla, že raket bylo 103 a 71 z nich podle ní syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Podle Pentagonu však sestřelena nebyla ani jedna z raket, jichž bylo podle USA 105. Terčem byly vědecké výzkumné centrum u Damašku a bunkr a sklad u Homsu.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nevstoupily do zóny ruské letecké obrany v okolí základen Tartús a Hmímím. Raketový útok cílil podle něj na "syrskou vojenskou a civilní infrastrukturu". Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení útoku, uvedlo ministerstvo.
On-line reportáž
Vážení čtenáři, vítáme vás v on-line reportáží o úderu západních spojenců na syrský režim po chemickém útoku z minulého týdne.
Americký prezident Donald Trump nařídil v pátek vojenský úder proti Sýrii v reakci na chemický útok před týdnem, který přičítají USA syrskému režimu. Útok právě probíhá, oznámil Trump v přímém televizním přenosu.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že v nynějším vojenském útoku proti Sýrii se ke Spojeným státům připojily také Francie a Británie. Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident s odkazem na chemický útok s desítkami mrtvých před týdnem, který Západ přičítá syrskému vládnoucímu režimu.
Dnešní vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. "Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít svoje důsledky," uvedl diplomat ve svém prohlášení. "Naše varování byla ale ignorována," dodal.
Nynější zásah USA, Francie a Británie proti syrské infrastruktuře s chemickými zbraněmi byl tvrdší než útok z roku 2017. Oznámil to v noci na dnešek americký ministr obrany James Mattis, podle kterého byl odpálen oproti loňsku zhruba dvojnásobek střel. V roce 2017 vystřelily americké vojenské lodě 59 raket.
Syrské státní sdělovací prostředky dnes označily trojstranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii. Podle syrské vlády západní státy odpálily na zemi asi 30 raket, z nichž zhruba třetinu protivzdušná obrana sestřelila.
Severoatlantická aliance vyjádřila podporu dnešnímu vojenskému zásahu Spojených států, Francie a Británie proti Sýrii. Intervence povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu, oznámil ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety odpálené námořními a leteckými silami USA, Francie a Británie nezasáhly žádnou z obou ruských základen Tartús a Hmímím v Sýrii.
Opoziční demokraté v americkém Kongresu reagovali dnes na vojenský útok proti Sýrii upozorněním, že jakákoli další vojenská akce by vyžadovalo přesnou strategickou vizi - a také hlasování Kongresu. Uvedla to vůdkyně demokratických poslanců ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. "Noc leteckých úderů nemůže být náhradou za soudržnou strategii," uvedla.
Íránské ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo dnešní raketový útok USA, Francie a Británie proti Sýrii a varovalo před následky, které to může mít v regionu. Podle íránského ministerstva vojenský zásah vedený USA flagrantně porušil mezinárodní právo a také ignoroval syrskou svébytnost.
Útok proti Assadovi (předběžně): něco přes 100 raket a bomb, zhruba dvakrát více než před rokem; tři cíle: dva chemické sklady, jedno výzkumné středisko; pečlivá snaha vyhnout se ruským základnám; není jasné, zda byla zapojena ruská protiraketová obrana
— Jiří Sobota (@sobota_jiri) April 14, 2018
Russian foreign ministry says Syria attacked just as it had chance for peace https://t.co/XZb3KDvBzd pic.twitter.com/bjJ1BJ9mtQ
— Reuters Top News (@Reuters) April 14, 2018
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se po raketovém útoku USA, Francie a Británie proti Sýrii chovaly zdrženlivě a upustily od kroků, které by nyní mohly situaci dále vyhrotit. Ve svém prohlášení však rovněž uvedl, že užití chemických zbraní je nepřípustné.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg podpořil bombardování Sýrie. Česko zatím mlčí.
Tato mapa agentury AFP ukazuje podorobně a vcelku přehledně rozložení sil v Sýrii a také polohu klíčových leteckých základen:
Map of Syria showing the overall military situation, with airports and key installations pic.twitter.com/YdXDQHTKww
— AFP news agency (@AFP) April 14, 2018
Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení amerického raketového útoku proti Sýrii, uvedlo ruské ministerstvo obrany. "Žádná z řízených střel vypálených Spojenými státy a jejich spojenci nevstoupila do zóny ruské letecké obrany v okolí Tartúsu a Hmímímu," stojí v prohlášení ruské armády.
2/4 Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat. Rada bezpečnosti OSN nebyla schopna situaci účinně řešit.
— MZV ČR (@mzvcr) April 14, 2018
Rusko předem dostalo zprávu o raketovém útoku Spojených států, Británie a Francie na Sýrii, řekla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že operace je legitimní, přiměřená a omezená. "Nehledáme konfrontaci a odmítáme logiku eskalace, proto jsme spolu s našimi spojenci zajistili, aby Rusové dostali varování předem," sdělila Parlyová. Podle Parlyové se na útoku podílely vojenské lodě ve Středozemním moři a také letadla, která vzlétla z francouzských základen.
Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání. Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu.
Vojenské řešení je vždy až to poslední.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 14, 2018
Podle ruského ministerstva obrany syrská armáda k odražení útoku použila desítky let starý hardware. "Syrské vzdušné obranné systémy S-125, S-200, Buk a a Kvadrat, byly použity k odrení raketového útoku. Systémy byly vyrobeny před více než 30 lety v Sovětském svazu," uvedlo v prohlášení citovaném agenturou Interfax.
Syrské ministerstvo zahraničí podle tamních státních médií uvedlo, že "tato agrese povede pouze k rozněcování napětí ve světě" a ohrozí světovou bezpečnost.
USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovany dopady útoku na civilisty. Na 9:00 svolavám užší krizový štáb MO, který posoudí rizika pro ČR.
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) April 14, 2018
Lidé v Damašku protestují proti náletům západních spojenců.
Předseda KSČM Vojtěch Filip útok západních spojenců odsoudil. "Jednoznačně odsuzuji útok USA, Británie a Francie v Sýrii. Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí a právě tento útok může mít katastrofický dopad."
Naopak předseda TOP09 Jiří Pospíšil považuje úder za logický důsledek použití chemických zbraní.
USA, Francie a Velká Británie daly nočním raketovým útokem na Sýrii Asadovi, ale i celému světu, jasný vzkaz, že použití chemických zbraní proti občanům je překročením Rubikonu a nemůže zůstat bez reakce Západu. Odpovědnost za stav v Sýrii nese Asad a jeho spojenci Rusko a Írán.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) April 14, 2018
Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident Trump. Chemický útok byl podle něj "významnou eskalací v používání chemických zbraní tímto velmi strašným režimem". Trump zdůraznil, že je připraven v útocích pokračovat, dokud Sýrie neustane v používání chemických zbraní.
Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že podle informací tajných služeb za chemický útok skutečně může syrský režim. Podle ní musí být toto odporné jednání, tedy zabíjení vlastních lidí, okamžitě zastaveno nejen kvůli ochraně nevinných, ale také kvůli porušování mezinárodních dohod.
The Prime Minister @theresa_may has made a statement on Syria: https://t.co/bBfYyowUIo pic.twitter.com/QlTeFXmOkt
— UK Prime Minister (@10DowningStreet) April 14, 2018
Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, VB a FR v Sýriii je správnou reakcí. Situaci na Blizkém východě nelze podceňovat a pouze přihlížet, jak se odtud šíří brutalita a chaos, který nás všechny ohrožuje.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 14, 2018
Vláda bez důvěry je prý "stejně akceschopná", jako vláda s důvěrou. Tak si snad česká veřejnost pět hodin po útoku v Sýrii zaslouží stanovisko své vlády. @AndrejBabis?
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) April 14, 2018
"Údery Spojených států, Francie a Velké Británie daly jasně najevo, že syrský režim spolu s Ruskem a Íránem nemohou pokračovat v této lidské tragédii, alespoň ne 'zadamo'. EU bude stát na straně našich spojenců, na straně spravedlnosti," uvedl Donald Tusk.
Strikes by US, France and UK make it clear that Syrian regime together with Russia & Iran cannot continue this human tragedy, at least not without cost. The EU will stand with our allies on the side of justice.
— Donald Tusk (@eucopresident) April 14, 2018
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 14, 2018
صباح الصمود..
— Syrian Presidency (@Presidency_Sy) April 14, 2018
رئاسة الجمهورية العربية السورية pic.twitter.com/hhIZT6cOTe
Někdejší velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová označila západní úder za odpovídající, protože Rusko může blokovat akci skrze OSN díky svému právu veta v Radě bezpečnosti. "Rusko by nikdy nedopustilo jakoukoli smysluplnou akci skrze Radu bezpečnosti OSN," uvedla.
1/6 Thread: a few preliminary thoughts tonight: US, FR, UK military strikes in #Syria are an appropriate response to the monstrous, repeated use of CW by the Assad regime against civilians.
— Samantha Power (@SamanthaJPower) April 14, 2018
Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi". Válka USA proti Sýrii, lidem v regionu a "hnutím odporu" nedosáhne svých cílů, prohlásil Hizballáh ve své televizi Al-Manar.
Íránské ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo raketový útok západních spojenců a varovalo před následky, které to může mít v regionu. Podle íránského ministerstva vojenský zásah vedený USA flagrantně porušil mezinárodní právo a také ignoroval syrskou svébytnost. "Spojené státy a jejich spojenci bez jakéhokoli důkazu a dokonce i před vyjádřením názoru Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) provedly tuto vojenskou akci proti Sýrii a jsou odpovědné za regionální důsledky této dobrodružné akce," reagoval podle agentury AFP mluvčí íránského ministerstva zahraničí.
Co bylo zasaženo? Vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně, skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům, nedaleko Homsu.
Map provided by the Pentagon shedding more light into the recent US-led airstrikes against Bashar Assad's forces in #Syria. pic.twitter.com/0YE5cu5pp0
— Rashid (@MohammadiRashid) April 14, 2018
Rusko důrazně odsoudilo raketový útok USA, Británie a Francie proti Sýrii. Podle prezidenta Vladimira Putina je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva kvůli útoku svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Britská premiérka Theresa Mayová na tiskové konferenci uvedla, že britský zásah proběhl proti pozicím, kde má mít syrská vláda základny s chemickými zbraněmi. Útok nařídila po zhlédnutí strašlivých záběrech civilistů zasažených chemickými látkami. Je prý jasné, kdo je za to zodpovědný, podle zpravodajských služeb byly bomby a nádoby s chemikáliemi shazované z vládních helikoptér. Syrští důstojníci prý koordinovali 7. dubna použití chlóru, nikdo jiný se v oblasti nepohyboval, Islámský stát v Dummě ani přítomný není. Syrský režim má zkušenosti s používáním chemických zbraní, už v minulosti zabil dokonce 800 lidí při jednom z útoků, využil i například nervový plyn sarin. V podstatě je tedy neustále používá a bude v tom pokračovat, je proto tomu potřeba učinit přítrž. Diplomatickým vyjednáváním se nepodařilo zbavit syrský režim chemických zbraní, Asad tedy nedostál svým závazkům a ve výrobě těchto zbraní pokračuje. Podle Mayové není útok pokusem o změnu režimu ani zásah na civilní cíle, situace nemá eskalovat, ale zabránit civilním obětem. Podařilo se zničit lokace, ve kterých se vyvíjí chemický arzenál, je však potřeba dalších ekonomických a politických pák. Potřeba rychlé akce i otázky bezpečnosti vedly podle Mayové k tomu, že vláda o útoku na Sýrii rozhodla bez parlamentu. Musí být prosazována konvence o použití chemických zbraní, která existuje téměř 100 let. Je to signál komukoli, kdo si myslí, že může používat chemické zbraně beztrestně, nesmí se tak stát nějakou normou, je nutné respektovat pravidla, ty Velká Británie bude hájit i nadále. Mayová věří, že britské síly posloužily zemi s největší profesionálností. Ještě neexistuje vyhodnocení akce, ta ale údajně byla úspěšná a správná v národním i mezinárodním zájmu.
Podle ministryně obrany Karly Šlechtové není bezpečnost Česka ohrožena. Česká republika je proti použití chemických zbraní kdekoliv ve světě. Ministerstvo prověřilo bezpečnost vojáků na Golanech a českých civilistů na ambasádě v Damašku. Útok byl podle Šlechtové čistě odvetou, nikoli pokusem o změnu režimu. Ministerstvo bude situaci nadále monitorovat. V pondělí bude jednat Vojenský výbor NATO, kterého se bude účastnit i vedení Armády ČR. Ministerstvo obrany prý komunikuje 24 hodin denně se spojenci i s ambasádou v Damašku. Otázku, zda bylo Česko předem informováno o útoku, odmítla Šlechtová okomentovat.
Izrael označil dnešní raketové útoky USA, Británie a Francie za ospravedlněné, protože syrský režim podle Tel Avivu pokračuje ve svých "vražedných akcích". Izraelský opoziční politik Jair Lapid ocenil západní mocnosti za noční útok. "I když to byl jen útok omezeného rozsahu, vyslal tak civilizovaný svět (syrskému prezidentu Bašáru) Asadovi jasný vzkaz, že nebude mlčky přihlížet, když vraždí děti," řekl vůdce centristické strany Ješ Atid. Skutečným testem nyní podle Lapida bude, zda bude koalice schopna udržet vojenský a diplomatický tlak na režim Bašára Asada. Izraelský veřejný rozhlas uvedl, že Izrael byl o útoku na Sýrii předem informován.
Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 14, 2018
Chem. útok v Dúmá je odsouzeníhodný. Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu RB OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání. Očekávám, že @AndrejBabis a @stropnickym vysvětlí nejen ve Sněmovně pozici ČR. #SyriaStrikes
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 14, 2018
Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní nota bene proti civilistum je nepřijatelné
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) April 14, 2018
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zdůraznil, že chemické útoky syrského režimu vůči civilistům musí skončit. Nedávný útok v syrské Dúmě, při němž zemřelo několik desítek lidí a který byl důvodem nočního útoku západních spojenců, nebyl podle Junckera prvním použitím chemických zbraní režimem Bašára Asada, musí však být tím posledním. Juncker připomněl, že po osmi letech konfliktu potřebuje Sýrie ze všeho nejvíce trvalé příměří, které by respektovaly všechny strany. Toho je podle dlouhodobého názoru EU možné dosáhnout jen prostřednictvím politického řešení krize, o které se snaží v Ženevě OSN. Podle Junckera má mezinárodní společenství povinnost identifikovat a potrestat ty, kdo jsou za jejich použití odpovědní.
Německo podporuje vojenskou akci Spojených států, Británie a Francie proti Sýrii a považuje ji za potřebnou a přiměřenou. Uvedla to kancléřka Angela Merkelová, podle níž tím dostal Damašek varování, aby upustil od dalších chemických útoků. "Vojenská intervence byla potřebná a přiměřená," uvedla v prohlášení Merkelová. Útok byl podle ní potřebný, aby byla zachována situace, ve které je použití chemických zbraní mezinárodně zavrhováno. Cílem úderů na výzkumná zařízení a vojenské základny v Sýrii podle německé kancléřky bylo "omezit schopnost režimu nasadit chemické zbraně a odradit jej od dalšího porušování úmluvy o chemických zbraních". Německo podle ní podnikne "veškeré diplomatické kroky", aby zabránilo "erozi úmluvy o chemických zbraních".
Ministr zahraničích věcí Martin Stropnický (ANO) řekl na tiskové konferenci, že útok západních spojenců na Sýrii byl jednorázovou akcí a nemělo by dojít k dalším náletům. I on prohlásil, že se jedná o přiměřenou odvetu za chemický útok a jasnou zprávu, že nikdo nezůstane po jejich použití nepotrestán. Dále potvrdil, že Česko jako člen NATO vědělo o zásahu v Sýrii dopředu. Českým občanům nyní ani v jinou chvíli nic nehrozí, co se týče tohoto konfliktu - kdo tvrdí opak, hazarduje a chová se nezodpovědně. Podle Stropnického budou čeští občané vystaveni dezinformační kampani a masáži, bude se hodně vymýšlet a lhát, také se budou vyvěšovat falešná videa a mluvit o různých ztrátách. Občané mají proto všechno "dělit deseti", vše si ověřovat a používat důvěryhodné zdroje. Cílem je podle něj zamlžit skutečnou podstatu věci. Stropnický dodal, že z hlediska mandátu Rady bezpečnosti OSN nebyl útok legitimní, ale OSN nebyla schopna přijmout žádná opatření, navíc Rusko šestkrát vetovalo rezoluci o zásahu proti Sýrii. Kdyby spojenci čekali, stali by se pasivní účastníky zvěrstev, které se v Sýrii dějí. Stropnický uvedl, že se nemá očekávat nějaké "zázračné řešení" situace v Poslanecké sněmovně. Dodal, že let s humanitární pomocí musel být posunut o několik dní, přesto není Česko podle ministra pasivní, nyní však není možné do oblasti posílat tuto pomocnou sílu. Stropnický bude odpoledne telefonicky komunikovat se svým americkým protějškem, ruská reakce byla podle něj předvídatelná, Rusové se zmohli jen na "akt ponížení" prezidenta Putina, což je zvláštní vzhledem k podstatě útoku, který je reakcí na smrt civilistů včetně dětí. Podobně ho nepřekvapil ani komentář mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Dnes bude svoláno jednání všech ministrů zahraničí Unie v Bruselu.
V souvislosti s nočními útoky v Sýrii jsme dosud nezaznamenali žádné ohrožení bezpečnosti České republiky. Nadále platí 1. stupeň ohrožení, tedy stupeň zvýšené bdělosti - situaci budeme dále monitorovat.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) April 14, 2018
Podle Jiřího Dolejše (KSČM) spojenci bombardují důkazy a následně povedou propagandistickou válku.
Vysetrit pouziti chem. zbrani v Syrii je nutne, ale rozbombardovat dukazy a pak vest propagandistickou valku nepomuze
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) April 14, 2018
Je v zájmu ČR, aby se chemické zbraně nepoužívaly. Když se tak stane, pak se jen dívat, kritizovat, odsuzovat či volat po diplomatickém řešení nestačí. Asad prokazatelně chemické zbraně použil již v minulosti. USA, UK a Francie se rozhodly správně. Ustupovat barbarům se nevyplácí
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) April 14, 2018
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani označil použití chemických zbraní za nepřijatelné.
The use of chemical weapons is unacceptable. Europe must play a greater role in securing peace and preventing the aggravation of humanitarian crises like the suffering of the Syrian people. On Monday, we will hold a debate at the Strasbourg plenary sitting.
— Antonio Tajani (@EP_President) April 14, 2018
Stovky Syřanů se shromáždily na významných náměstích v Damašku, aby daly najevo svůj odpor po nočním vojenském úderu Spojených států, Británie a Francie proti syrskému režimu a aby oslavily úspěch svých ozbrojených sil v jeho odvrácení. Státní média zároveň informovala, že syrské vládní síly dnes po několikatýdenních bojích získaly plnou kontrolu nad poslední baštou rebelů v oblasti východní Ghúty, městem Dúmá. Město bude do několika hodin vyčištěno od "přítomnosti teroristů", uvedla státní televize.
Vojenský úder proti Sýrii by se mohl opakovat, pokud režim prezidenta Bašára Asada opět překročí "červenou linii". Řekl to dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, jehož země spolu s Británií a Spojenými státy zaútočila v reakci na údajný chemický útok v Dúmě na cíle v Sýrii. "Pokud by náhodou znovu překročili červenou linii, následovaly by nové údery, ale myslím, že lekci pochopili," uvedl Le Drian. Le Drian rovněž zdůraznil, že navzdory současné krizi kolem Sýrie prezident Emmanuel Macron nadále počítá s tím, že v květnu navštíví Rusko. Zúčastnit by se tam měl ekonomického fóra v Petrohradu.
Turecko prý o útoku vědělo, řekl místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag a zdůraznil, že americká armáda k útoku na Sýrii nevyužila leteckou základnu Incirlik, kterou země Severoatlantické aliance využívají v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. "Povinností v Sýrii je ukončit souboj zbraní a nalézt politické řešení," uvedl Bozdag na twitteru.
4)Suriye’deki hedeflere ABD,İngiltere ve Fransa saldırısından önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı,Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştüler.
— Bekir Bozdağ (@bybekirbozdag) April 14, 2018
Türkiye,saldırı öncesi bilgilendirildi.
Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı.
Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na útok v Sýrii uvedlo, že nesouhlasí s použitím síly.
Tomahawky udeřily v Sýrii: vlk se nažral a koza zůstala celá. Donaldu Trumpovi zřejmě generálové rozmluvili pouštět se do něčeho většího a Rusům se zase brnklo předem. Viděli jsme divadelní demonstraci síly bez valného smyslu a dlouhodobějšího plánu. Chudáci obyčejní Syřané!
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) April 14, 2018
Podle předběžných informací ruského ministerstva zahraničí nebyl při nočních raketových útocích v Sýrii nikdo zabit. Rusko uvedlo, že syrské protivzdušné obraně se podařilo zachytit celkem 71 ze 103 raket, informuje BBC.
#BREAKING: Missile sirens going off in Syria, #Damascuspic.twitter.com/R4y4Zw6KJY
— Ryan Saavedra 🇺🇸 (@RealSaavedra) April 14, 2018
Zdroj: ČTK, AP, AFP, Reuters, syriancivilwarmap.com, https://syria.liveuamap.com/
Takto oznámil americký prezident Donald Trump útok na Sýrii.
#ICYMI Watch @POTUS Donald J. Trump discuss action by France, the United Kingdom, and the United States to strike #Syria's chemical weapons infrastructure. Go to https://t.co/HaQF7Ok7iS for more information. pic.twitter.com/55fP9tb6cA
— Department of State (@StateDept) April 14, 2018
Odpoledne budou USA, Spojené království a Francie informovat svoje spojence o nočních úderech v Sýrii.
Meeting of the @NATO Council called for this afternoon. France, UK & US will brief Allies on actions in #Syria.
— Matthias Eichenlaub (@MattEichenlaub) April 14, 2018
Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že dnešní útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země". Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie. Rúhání vyjádřil přesvědčení, že "tato agrese neoslabí odhodlání syrského lidu v jeho válce proti terorismu". Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu. Informace o telefonátu Asada s Rúháním obsahují první vyjádření syrského prezidenta po nočním úderu proti Sýrii.
Ministerstvo zahraničních věcí vydalo oficiální vyjádření k situaci v Sýrii. Mimo jiné obhajuje roli zastupitelského úřadu Česka v Damašku. Podle ministerstva zůstává toto velvyslanectví i nadále důležité, zejména z důvodu možností komunikace mezi různými stranami konfliktu, poskytování humanitární pomoci, tlumočení stanovisek Česka a Evropské unie syrské vládě a zastupování našich spojenců v zemi včetně USA.
Podle syrské armády došlo pouze k materiálním škodám, spojenci však tvrdí, že byly zničeny výzkumná centra i sklady chemických zbraní.
VIDEO: Syria's govt downplays impact of Western strikes on its military installations, saying 'there was only material damage', but France insists chemical weapons program's 'main research center and two important production sites were hit' pic.twitter.com/wAr6VHQyQF
— AFP news agency (@AFP) April 14, 2018
Generálplukovník Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu uvedl, že Moskva uvažuje o tom, že by Sýrii "a dalším zemím" dodala protiletadlové rakety S-300. Rusko před několika lety odmítlo Sýrii tento protiletadlový systém dodat "vzhledem k naléhavé žádosti některých našich západních partnerů".
Rusko důrazně odsoudilo dnešní raketový útok USA, Británie a Francie proti Sýrii. Podle prezidenta Vladimira Putina je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva kvůli útoku svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Uvažuje také o tom, že by Sýrii dodala lepší systém protiletadlové obrany. "Rusko co nejdůrazněji odsuzuje útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě v boji proti terorismu," uvedl v prohlášení prezident Putin. "Spojené státy svými kroky dále zhoršují humanitární katastrofu v Sýrii, přinášejí další utrpení civilistům a v podstatě zavírají oči před teroristy, kteří Syřany trýzní už sedm let, a vyvolávají další uprchlickou vlnu," dodal ruský prezident. Podle Putina budou mít údery "ničivý vliv na celý systém mezinárodních vztahů". Putin dále řekl, že Rusko svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby debatovala o agresivní akci Spojených států a jejich spojenců." Kroky, které chce Rusko v reakci na údery podniknout, prezident neupřesnil.
Americká armáda útočila s bombardéry B-1B. Ministerstvo obrany sice nekomentovalo, jaké střely letouny použily, nicméně tyto stroje jsou vybaveny raketami JASMM se 450 kilogramovou hlavicí. Střela je schopná dolétnout 370 kilometrů. Letouny USA patrně nevstoupily do syrského vzdušného prostoru. Podle zdrojů televize CNN námořnictvo USA do akce poslalo minimálně jednu válečnou loď, která z Rudého moře vypálila střely s plochou dráhou letu typu Tomahawk s doletem až 2500 kilometrů. U břehů Sýrie také operuje americký torpédoborec USS Donald Cook, který je taktéž vybaven raketami Tomahawk.
Francie poskytla stíhací letouny Rafale, které k útoku vzlétly z armádní základny na jihu země. Stíhačky jsou vybaveny naváděnými střelami, které mají dolet 250 mil (zhruba 400 kilometrů).
Spojené království podle tamního ministerstva obrany k útoku použila čtyři stíhačky Tornado. Letouny po rozkazu k úderu odstartovaly z britské základy na Kypru a zničily sklad chemických zbraní v Homsu. Střely stíhaček Tornado váží 400 kilogramů a dokážou urazit až 250 mil (asi 400 kilometrů). Letouny tedy při úderu vůbec nemusely vstoupit do syrského vzdušného prostoru a riskovat sestřelení.
Podívejte se také na fotografie útoku na Damašek a další cíle v Sýrii.
Francie odtajnila zprávu svých tajných služeb, podle kterých syrská vláda stojí za chemickým útokem ve městě Dúma. Od dubna 2017 Damašek navýšil frekvenci nasazení chlóru dalších jedů. I po roce 2014 si zachoval utajené sklady i produkci chemických zbraní. https://t.co/rSe6asRFZF
— Jakub Szanto (@JakubSzanto) April 14, 2018
Rada bezpečnosti OSN zasedne na žádost Ruska v 17 hodin.
Odmítám oprávněnost útoků na Sýrii – jde o podporu islamistů a povede to k ohrožení míru v Evropě. Útok byl proveden bez ohledu na možné výsledky mezinárodního vyšetření incidentu s chemickými látkami - nevěřím islamistům ani slovo, organizují provokace s cílem vyvolat konflikt. pic.twitter.com/WiXz6hmK0A
— Tomio Okamura (@tomio_cz) April 14, 2018
První snímky amerických armádních letounů, které se vracejí po úderu v Sýrii na základnu Aviano v severovýchodní Itálii. Stíhačky F-15 a F-16 poskytly krytí bombardérům USA. Na snímku je i americké tankovací letadlo Boeing KC-135.
Exclusive: Here Are The First Photos Of The U.S. Air Force F-16C And F-15C Jets And KC-135 Tankers Returning To Aviano After Tonight's Mission https://t.co/T46GtQObLo pic.twitter.com/LBNZIamR7q
— The Aviationist (@TheAviationist) April 14, 2018
Satelitní snímky ukazují zničené budovy výzkumného střediska Barzah. Na levém snímku stav 13. dubna, na pravém 14. dubna po náletech.
Satellite imagery from @planetlabs 3m resolution satellites show multiple buildings destroyed at Barzah scientific research centre, consistent with photographs of the area. Left, April 13th. Right, April 14th. https://t.co/QlMO9OGqhz pic.twitter.com/mk1VtJmkZe
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) April 14, 2018
Americký prezident Donald Trump považuje útok na Sýrii za perfektně zvládnutý. Děkuje také Spojenému království a Francii za jejich "moudrost" a sílu jejich vojenských jednotek. Dodal, že "mise byla splněna."
A perfectly executed strike last night. Thank you to France and the United Kingdom for their wisdom and the power of their fine Military. Could not have had a better result. Mission Accomplished!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 14, 2018
Turecký premiér Binali Yildirim v televizním projevu prohlásil: "Už sedm let jsou lidé v Sýrii vražděni. A vy si vzpomenete, až když (režim) použije chemické zbraně? Kde jste byli doteď? Dnes brzy ráno Američané a jejich spojenci provedli operaci. Samozřejmě to vnímáme jako pozitivní krok, ale pro trvalý mír je třeba udělat víc."
Piráti používání chemických zbraní odsoudili. Podporují vznik mezinárodní komise, která by události ve městě Dúmá vyšetřila. Podle Pirátské strany za nočním zásahem spojenců stála snaha potrestat syrský režim za chemický útok. Akce k trestání považují Piráti ale za předčasné, pokud není jasně potvrzeno, zda šlo o chemický útok. "Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace či donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením," uvedl šéf strany Ivan Bartoš. Podle Pirátů je nutné vynaložit maximální politický tlak k vyšetření chemického útoku a k dopadení a potrestání viníků.
Jediné možné řešení pro syrskou krizi je podle Jordánska politické řešení. "Politické řešení zachová jednotu syrského národa a přinese mu bezpečnost a stabilitu," nechal se slyšet mluvčí jordánské vlády. "Pokračování násilí přinese další násilí, smrt, ničení a vysídlení," dodal.
Americký Pentagon zveřejnil detaily o nočním útoku:
- Rakety úspěšně zasáhly každý cíl. Útoky byly přesné a efektivní.
- Vyslal jasnou a jednoznačnou zprávu syrskému režimu, aby upustil od používání chemických zbraní.
- Pentagon nemá informace o tom, že by rusové zapojili proti raketám protivzdušnou obranu.
Podle amerického ministerstva obrany během útoku nezemřeli žádní civilisté. Syrský režim ale ztratil mnoho ze svého vybavení na výrobu chemických zbraní.
Cílem útoku nebyl pokus o svržení Asadova režimu. Podle ministerstva obrany nejde o změnu politiky USA vůči Sýrii.
Američané jsou přesvědčeni, že útok výrazně omezil schopnosti syrského režimu využívat chemické zbraně. Podle mluvčího Pentagonu ale Damašek vlastní více středisek na vývoj a výrobu chemických zbraní než jen ta, která byla zasažena.
Dnešní útok byl podle Pentagonu dvakrát větší než ten, který USA podnikly loni v dubnu.
Pentagon says that by comparison, this strike in Syria was "double the size" of the last strike in April, 2017 https://t.co/iOaONV0wMf pic.twitter.com/8BN0fZsHSw
— CNN (@CNN) 14. dubna 2018
Američané odmítají tvrzení, že by syrská protivzdušná obrana zachytila byť jedinou z amerických raket. "Jsme si jistí, že všechny rakety zasáhly cíl. Všechna naše letadla se po skončení operace bezpečně vrátila zpět na základny," prohlásil mluvčí Pentagonu. Rusko se podle něj do operace vůbec nezapojilo.
Lt. Gen. McKenzie: "None of our aircraft or missiles involved in this operation were successfully engaged by Syrian air defenses and we have no indication that Russian air defense systems were deployed ... all our aircraft safely returned to their bases" https://t.co/iOaONV0wMf pic.twitter.com/oaivm7nZNr
— CNN (@CNN) 14. dubna 2018
Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že i po raketovém útoku Západu dnes podle plánu začnou v Dúmě pracovat její lidé, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna.
🔴BREAKING: #OPCW continues to deploy Fact-Finding Mission (FFM) to Syria. Learn more: https://t.co/1GzTGFh6zt pic.twitter.com/Lu5IHbkUEo
— OPCW (@OPCW) 14. dubna 2018
"Jsme připraveni na cokoliv," odpověděl americký generál McKenzie na otázku, zda se dá za útok očekávat odveta.
Reporter: Can we expect any kind of retaliation after Syria strike?
— CNN (@CNN) April 14, 2018
Lt. Gen. McKenzie: "I can't speak to that, but I can tell you that we're ready for it. We're postured both in the region and globally ... we're ready for anything." https://t.co/iOaONV0wMf pic.twitter.com/5BXa9LSqmN
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je útok USA a jeho spojenců "nepřijatelný a nezákonný". Řekl to dnes na tiskové konferenci.
Ruská dezinformační kampaň podle Američanů začala. "Za posledních 24 hodin došlo k nárůstu ruských trollů o 2000 procent," řekla mluvčí Pentagonu.
Pentagon spokesperson on strikes in Syria: “The Russian disinformation campaign has already begun. There has been a 2,000% increase in Russian trolls in the last 24 hours.” https://t.co/0Bzv1nm4q6 pic.twitter.com/va1zq5qF3m
— CNN (@CNN) 14. dubna 2018
Raketový útok zničil v Sýrii vědecké centrum a nad Damaškem zanechal kouřový opar.
V 17:00 SEČ by mělo začít mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Sýrii. O schůzku požádalo Rusko, které údery odsoudilo. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Moskva je s USA a dalšími zeměmi, které se podílely na vojenské operaci, v kontaktu a má zájem na spolupráci.
Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii.
Guterres vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům. Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit.
Rusko v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Moskva si přeje, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.
"Nálety provedené spojenci nám umožnily efektivně omezit kapacitu Sýrie využívat chemické zbraně," prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci k zásahu západních zemí v Sýrii.
NATO schvaluje útok spojenců na Sýrii. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že všichni členové Severoatlantické aliance stojí za nočním útokem.
"Tři země, které akci provedly, nás informovaly, že ji pokládají ze velmi úspěšnou," uvedl Stoltenberg. Akce, při níž tři země zaútočily na cíle nedaleko Damašku a Homsu, byla podle jeho názoru cílená a přiměřená a zaměřená na zařízení související s chemickými zbraněmi.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že letecký úder "zcela podporuje".
Rada bezpečnosti OSN odmítla schválit Ruskem navrhovanou rezoluci, která odsuzuje americké, francouzské a britské nálety v Sýrii.
Rusko v návrhu rezoluce útoky označilo za agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců a za porušení mezinárodního práva a Charty OSN.
Podle Američanů byl minulý týden v syrské Dúmě s největší pravděpodobností použit sarin, nebo chlór, píše agentura AFP.
#BREAKING US believes sarin and chlorine used in Syria's Douma, according to official
— AFP news agency (@AFP) 14. dubna 2018
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dnes v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery označil za chuligánství a údajné americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za smyšlenky.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně. "Jsme si jisti, že jsme syrský chemický program poškodili," řekla Haleyová a ujistila, že USA mají stále "nabito" a jsou připraveny zaútočit znovu, jestli syrský režim chemické zbraně znovu použije.
Americký viceprezident Mike Pence je mezitím na americkém summitu v perské Limě. Podle agentury Reuters se zde nechal slyšet, že "pokud budou v Sýrii znovu použity chemické zbraně proti nevinným lidem", útočníci za to zaplatí.
"Naše zpráva pro Rusko zní: stojíte na špatné straně historie," prohlásil americký viceprezident Mike Pence o ruské podpoře Asadova režimu.
"Our message to Russia is: You're on the wrong side of history," Vice President Mike Pence says of Russia's support of Syrian President Bashar al-Assad's regime https://t.co/QYKbCcoGg2 pic.twitter.com/TJ0SXSShFg
— CNN (@CNN) April 14, 2018
Pro ruský návrh rezoluce RB OSN k Sýrii hlasovaly Rusko, Čína a Bolívie. Ostatní proti nebo se zdrželi.
— Pavel Telička (@Telicka) 14. dubna 2018
Syrská armáda plně obsadila východní Ghútu.
#BREAKING Syrian army declares Ghouta rebel enclave fully retaken
— AFP news agency (@AFP) 14. dubna 2018
Až 7000 lidí se v Aténách zúčastnilo protestu proti nočnímu spojeneckému úderu na Sýrii. Podle agentury AP to oznámila řecká policie.
Protest na aténském náměstí Syntagma svolali komunisté. Demonstranti se poté za vykřikování protiamerických hesel vydali k ambasádě USA, před kterou na chodník napsali červenou barvou, že Američané jsou vrazi.
Několik protestujících se p
Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval se svým tureckým protějškem Recepem Erdoganem. Podle prohlášení Elysejského paláce chce Macron zlepšit spolupráci, aby se našlo politické řešení situace v Sýrii.
Turecký prezident Recep Erdogan hovořil po telefonu kromě Macrona i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba se shodli na snižování napětí okolo Sýrie a na nalezení politického řešení.
Jižní částí syrského města Aleppo otřásl výbuch. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s tím, že není jasné, na koho útok mířil. Oblast kontroluje syrský vládní režim. Podle agentury Reuters zatím nejsou známy počty případných obětí nebo zraněných.
Shrnutí sobotního dění:
- Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada.
- Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii.
- Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Nicméně ta zamítla ruský návrh rezoluce, podle které šlo o akt agrese.
- Bašár Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu.
- NATO, Německo či Izrael údery podpořily.
- Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.
Vážení čtenáři,
on-line reportáž pro dnešek končí. Dění okolo situace v Sýri budeme sledovat i v následujících dnech. Děkujeme za pozornost.
Silné exploze zahřměly jižně od syrského města Halab (Aleppo), kde se údajně nachází největší íránská vojenská základna. Turecká média s odvoláním na očité svědky spekulují o případném izraelském náletu, který si prý vyžádal dvě desítky mrtvých. Izrael tyto zprávy dosud nijak nekomentoval, uvedla agentura Interfax a dodala, že podle jiné verze mohlo jít o výbuch v muničním skladu.
O explozi v oblasti, která je pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců, nejprve informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie a tvrdí, že informace získává od svých lidí v terénu. Tentokráte připustila, že nezná příčinu exploze, ani co mohlo být jejím terčem.
Francie, Velká Británie a Spojené státy předložily 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Sýrii, který mimo jiné odsuzuje nasazení chemických zbraní v Sýrii a požaduje vytvoření nového mechanismu pro nezávislé vyšetřování těchto útoků. Vyjednávání o předloženém návrhu mají podle agentury AFP začít v pondělí.
Kozáci z petrohradské skupiny Irbis odebrali Donalda Trumpovi titul čestného kozáka i důstojnickou hodnost, které mu udělili před dvěma lety ve všeobecném nadšení z nového amerického prezidenta, slibujícího zlepšení vztahů s Ruskem. Mezitím euforie opadla a vztahy obou velmocí se vyhrotily ještě více než za dob Trumpova předchůdce.
Věřící českých a moravských diecézí mohou dnes v kostelích přispět na pomoc lidem ve válkou zmítané Sýrii. Peníze získané v celonárodní kostelní sbírce poskytne Charita ČR na spolufinancování projektu Pomoc nejzranitelnějším v Damašku. Cílem je, aby lidé prchající přede válkou uvnitř Sýrie nemuseli ze své země zcela odejít.
Po útoku západních spojenců na Sýrii se ruský prezident Vladimir Putin ocitl v palbě kritiky svých krajanů za to, že je "měkký" a jen polyká urážky, které Washington uštědřuje Moskvě. Napsal to polský list Gazeta Wyborcza.
Spojené státy poděkovaly Česku za vyjádření podpory po útoku, který v noci na sobotu provedly americké, britské a francouzské síly v Sýrii. Ministr Martin Stropnický (ANO) o záležitosti v noci na dnešek telefonoval s úřadujícím ministrem zahraničí USA Johnem Sullivanem, který také ocenil, že Česko má v Damašku ambasádu, která zastupuje i americké zájmy.
3/4..Potvrdil také, že závěry zpravodajských služeb USA jednoznačně prokázaly použití chlóru a sarinu v Dúmá, jak ostatně uvádí i zpráva WHO a dodal, že cílem byly přesně vytipované objekty, kde se chemické zbraně vyráběly či skladovaly..
— Martin Stropnický (@stropnickym) 15. dubna 2018
Pokud vláda syrského prezidenta Bašára Asada opět použije chemické zbraně, bude Británie se svými spojenci zkoumat různé možnosti. V tuto chvíli ale nic plánováno není. V rozhovoru na BBC to dnes řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson.
Íráčané ve měste Basra a Palestinci ve městě Ramallah protestují proti útokům koalice vedené Spojenými státy.
Komunistům vadí, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a další ministři podpořili útok USA, Británie a Francie v Sýrii, téma chtějí otevřít při jednáních s ANO o toleranci vládě. Budou chtít vědět, zda vláda hodlá podobné kroky činit i do budoucna. Považují je za porušení Washingtonské smlouvy, tedy ustavujícího dokumentu NATO, řekl dnes v pořadu Partie televize Prima místopředseda KSČM Josef Skála, který je před nadcházejícím sjezdem KSČM jedním z kandidátů na předsedu této strany.
Rusko bude dělat vše pro to, aby zlepšilo politické vztahy se Západem, řekl dnes podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Dodal, že komunikační kanály mezi Moskvou a Washingtonem zůstávají otevřené. Téměř ve stejnou dobu uvedla americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, že americké vztahy s Ruskem jsou velmi napjaté, zčásti kvůli syrské otázce. Washington ale podle ní doufá ve zlepšení.
Rjabkov a Haleyová hovořili po sobotním úderu Spojených států, Francie a Británie v Sýrii odvetou za údajný útok chemickými zbraněmi na město Dúmá, z nějž Západ viní syrskou vládu. Rusko je jejím spojencem a operaci odsoudilo.
Další útok západních mocností na Sýrii by podle ruského prezidenta Vladimira Putina vedl k chaosu v mezinárodních vztazích. Putin to podle ruských tiskových agentur řekl v telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Shodli se, že útok snížil šance na dosažení politické rezoluce ohledně Sýrie.
Ruský prezident podle prohlášení Kremlu zdůraznil, že kroky Západu jsou v rozporu s Chartou OSN a pokud budou pokračovat, nevyhnutelně to povede k chaosu v mezinárodních vztazích.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová dnes v televizi Fox News uvedla, že Spojené státy nestáhnou své jednotky ze Sýrie, dokud nedosáhnou v této zemi svých cílů. Těmi je podle Haleyové zabránit dalšímu použití chemických zbraní způsobem ohrožujícím americké zájmy a porážka radikálů z takzvaného Islámského státu (IS).
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes také řekl, že Rusko prostuduje návrh rezoluce o Sýrii, který v sobotu předložily Francie, Británie a Spojené státy svým 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN. Dokument se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Podle Rjabkova ale bude dosažení kompromisu v syrské otázce obtížné.
Vojenský zásah Spojených států, Británie a Francie v Sýrii nic neřeší, o problémech regionu je třeba jednat. Dnes to po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Kritizoval také, že k náletu nedala souhlas Rada bezpečnosti OSN. V sobotu na twitteru Babiš označil nálet vedený v reakci na chemický útok v Dúmá za nevyhnutelný.
"Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit," řekl Babiš s tím, že by se k jednání měli sejít zástupci Evropské unie, Spojených států a Ruska. Zmínil také jednání s Tureckem, Izraelem, Íránem a dalšími zeměmi, které mají v Sýrii své zájmy. "Pokud samozřejmě ten útok zničil výrobu chemických zbraní, tak o to líp, ale neřeší to situaci té země jako takové," řekl.
V sobotu vydal Babiš stanovisko, ve kterém se jednoznačně stavěl na stranu USA, Británie a Francie.
"Jednou jsme v NATO, jednou jsme v Evropské unii a jsme spojenci, tak jsme reagovali. I když samozřejmě to řešení bez vojenského zásahu by bylo podstatně lepší," řekl dnes.
Zdrženlivě se postavil také k sobotním vyjádřením některých členů vlády ohledně útoku. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že bylo třeba dát najevo, že použití chemických zbraní je nepřípustné. Uvedl, že Rusko zablokovalo několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN ohledně chemických zbraní v Sýrii, a proto byl podle něj zásah legitimní i bez mandátu Rady bezpečnosti. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) uvedla, že USA, Británie a Francie daly jasně najevo, že nelze nijak tolerovat používání chemických zbraní.
"Já jsem zaznamenal, že naši dva ministři soutěžili v prohlášeních a dělali různé konference," řekl Babiš. "Nebylo to jednotné stanovisko vlády," uvedl.
Spojené státy připravují další sankce na Rusko. Důvodem je pokračující podpora, kterou Moskva poskytuje režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Prohlásila to dnes americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že sankce budou pravděpodobně oznámeny v pondělí.
"Budou přímo namířeny vůči firmám, které obchodují se zařízením, jež má vztah k Asadovi a k použití chemických zbraní," řekla Haleyová v rozhovoru na CBS. Sankce oznámí ministr financí Steven Mnuchin, uvedla agentura Reuters.
Útok proti jakékoli zemi může být veden jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN, prohlásil dnes český prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na sobotní nálet USA, Británie a Francie na syrské cíle po použití chemických zbraní v zemi. Uvedl také, že první reakce premiéra Andreje Babiše (ANO) na nálet byla krátkozraká. Babiš v sobotu uvedl, že spojenecký zásah byl nevyhnutelný.
Zeman v rozhovoru na rozhlasové stanici Frekvence 1 označil nálet za kovbojskou akci. Podle něj brání návratu uprchlíků do Sýrie, který už začíná.
Podle českého prezidenta Západ "rozvrtal" Blízký východ. Zmínil invazi do Iráku a do Libye. Podle něj zasahování do Sýrie znamená třetí opakování stejné chyby.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz vyzval k obnovení mírových rozhovorů o politickém řešení syrského konfliktu, které se konaly ve Vídni v roce 2015. Podle něho je nutné všemi dostupnými prostředky zabránit další eskalaci nebo přímému vojenskému konfliktu mezi USA a Ruskem.
"Po šokujícím použití chemických zbraní ze 7. dubna a po té poslední vojenské akci Západu v Sýrii je nyní na pořadu dne připomenout si důvod a všemi silami prosazovat diplomatický mírový proces," řekl Kurz podle agentury Reuters.
Raketový úder, který v sobotu nad ránem v Sýrii provedly mezinárodní síly v čele se Spojenými státy, byl legitimní. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron. V rozhovoru s francouzskými médii také prohlásil, že ještě před zásahem telefonicky přesvědčil amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby své vojenské jednotky ze Sýrie zatím nestahoval.
"Přesvědčili jsme ho, že je nezbytné tam zůstat," řekl v interview, které vysílaly stanice BFM TV, RMC radio a server Mediapart. "Máme naprosté právo takto zasáhnout, jsme tři členové Rady bezpečnosti OSN," řekl Macron.
Emmanuel Macron řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že Rusko nese podíl na použití chemických zbraní v Sýrii. Francouzský prezident současně potvrdil návštěvu Petrohradu, plánovanou na příští měsíc.
Vážení čtenáři,
dnešní on-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost.
Važení čtenáři, i dnes pro vás budeme v on-line reportáži sledovat dění po vojenském zásahu koalice Spojených států, Velké Británie a Francie v Sýrii.
Americký prezident Donald Trump si stále přeje brzké stažení amerických vojáků ze Sýrie. Francouzský prezident Emmanuel Macron přitom v rozhovoru s francouzskými médii prohlásil, že ještě před zásahem Trumpa přesvědčil, aby americké vojenské jednotky ze Sýrie zatím nestahoval.
"Americká mise (v Sýrii) se nezměnila - prezident se jasně vyjádřil, že si přeje aby se americké síly vrátily domů co nejdříve," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.
"Jsme odhodláni úplně rozdrtit ISIS a navodit podmínky, které zamezí jeho návratu. Očekáváme ovšem od svých spojenců a partnerů v regionu, že převezmou více odpovědnosti na zabezpečení oblasti, a to jak v ohledu finančním, tak vojenském," dodala Sandersová.
Přání odejít ze Sýrie, kde v současnosti působí asi dvě tisícovky amerických vojáků, vyslovil Trump na konci března v projevu v ohijském městě Richfield.
Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou dnes o situaci v Sýrii diskutovat. Stane se tak poprvé od sobotního útoku proti režimu prezidenta Sýrie Bašára Asada.
Šéfové diplomacií EU dnes dají jasně najevo, že hlavní odpovědnost za katastrofální situaci a utrpení Syřanů nese Asadův režim. Ministři by také měli co nejostřeji odsoudit útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, nemocnice a školy.
EU je dál toho názoru, že vojenské řešení syrské krize neexistuje a je třeba najít řešení politické, a to prostřednictvím snah vedených OSN.
V Haagu dnes o bojích v Sýrii bude jednat také mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Hlavním bodem schůze bude údajné použití chemických zbraní v syrském městě Dúmá, z nějž Západ viní režim v Damašku. Do Damašku již v sobotu dorazili vyšetřovatelé OPCW.
Vyšetřování týmu OPCW v Dúmě ale bude podle agentury AFP obtížné, neboť od útoku již uplynul více než týden. Povstalecká oblast se mezitím dostala pod kontrolu Damašku a ruské vojenské policie a je z velké části zničená.
Syrská vláda uvedla, že zajistí, aby experti OPCW mohli vykonat svůj úkol "profesionálně, objektivně, nestranně a nikoli pod tlakem". Závěry expertů podle ní jistě vyvrátí "lživá obvinění vznesená proti Damašku".
Akcie v Asii se po útoku v Sýrii vydaly oběma směry. Reakce trhů ovšem nejsou tak extrémní, protože investoři nepovažují za pravděpodobné, že by napětí mohlo eskalovat.
Širší index akcií z oblasti Asie a Tichomoří, kromě Japonska, odpoledne místního času klesl o 0,4 procenta. Čínské akcie oslabovaly o 0,7 procenta, japonské naopak rostly o 0,2 procenta.
Na devizovém trhu dolar mírně klesá k euru i jenu a ke koši šesti předních světových měn ztrácí zhruba 0,1 procenta. Ceny ropy se pak snižují zhruba o procento. Kromě útoku v Sýrii však má na jejich propad vliv také růst počtu nových těžebních zařízení v USA.
Britská premiérka Theresa Mayová bude v tamním parlamentu čelit kritice za rozhodnutí zapojit se do akce proti Sýrii bez souhlasu britských zákonodárců. Posvěcení parlamentu v takto důležitých rozhodnutích je nepsanou dohodou britské politiky.
Mayová a její ministři své rozhodnutí obhajují tím, že bylo zapotřebí jednat rychle. Na konzultaci parlamentu tudíž nebyl čas. Podle Mayové je ovšem "syrský režim vysoce pravděpodobně zodpovědný" za chemický útok.
Podle agentury Reuters bude dnešní kritika na půdě parlamentu přicházet zejména ze strany opoziční Labouristické strany, vysvětlení však premiérka dluží také svým konzervativcům.
Útok, který USA, Francie a Británie podnikly v sobotu ráno na zařízení související se syrským programem chemických zbraní, byl zcela správnou věcí, řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Při příchodu na jednání se svými kolegy z EU v Lucembursku upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko "eroze stoletého tabu" na používání chemických zbraní.
Johnson před novináři upozornil, že cílem vojenské akce nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu či se zbavit syrského prezidenta Bašára Asada. "Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál," prohlásil.
Jednalo se podle něj o vyjádření faktu, že svět má dost opakovaného používání chemických zbraní. Britský ministr také ocenil silnou mezinárodní podporu, které se akci trojice zemí dostalo.
Do města Dúmá ve východní Ghútě mají dnes dorazit experti z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Na místě zůstanou do středy. V rozhovoru pro syrský list Al-Vatan to podle ruské agentury TASS řekl náměstek syrského ministra zahraničí Ajmán Súsán.
"Syrský stát mezinárodní experty podpoří," řekl náměstek šéfa syrské diplomacie. "Doufáme, že představitelé mise, která je pověřena vyšetřením faktů o užití chemických zbraní v Sýrii, budou pracovat profesionálně a objektivně, zachovají si neutralitu a nepodlehnou vnějšímu tlaku," dodal.
Damašek podle Súsána doufá, že experti z OPCW dají za pravdu syrské vládě a jejím spojencům Rusku a Íránu, podle kterých jsou tvrzení povstalců a Západu o chemickém útoku nepravdivá.
Evropské akcie po útoku zahájily dnešní obchodování pouze mírným poklesem. Investoři nečekají stupňování napětí. Panevropský index STOXX 600 kolem 9:30 ztrácel 0,03 procenta.
"Sobotní operace byla omezená a plánovaná jako jednorázová, protože prezident (Donald) Trump ji označil za 'splněnou misi'. Mnozí se obávali, že útok povede k širší konfrontaci, ale nebyl dostatečně silný, aby vyvolal odvetná opatření Ruska," uvedl stratég firmy FXTM Hussein Sayed.
Na trhu přesto nadále přetrvává obezřetnost kvůli pokračujícímu napětí mezi západními mocnostmi a Ruskem.
Jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné, porušuje mezinárodní právo a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí členských zemí Evropské unie s tím, že poslední zprávy o používání takových zbraní v Sýrii jsou šokující a musejí být plně a nezávisle vyšetřeny.
Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky dopoledne v Lucembursku odsouhlasili závěry týkající se chemického odzbrojení a nešíření těchto zbraní.
Všechny členské země EU prosazují naprostý zákaz a celosvětovou likvidaci chemických zbraní. Používání chemických látek státy i nestátními aktéry jako zbraně je podle EU "odporné a odsouzeníhodné" za jakýchkoliv okolností, porušuje mezinárodní právo a může představovat
válečný zločin a zločin proti lidskosti.
Na obrázku (zleva) diskutují ministři zahraničí Dánska Anders Samuelsen, Francie Jean-Yves Le Drian, Velké Británie Boris Johnson, evropský komisař zodpovědný za politiku sousedství Johannes Hahn a rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová.
V Haagu dnes za zavřenými dveřmi začala mimořádná schůze výkonné rady mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) kvůli údajnému chemickému útoku na syrské město Dúmá. Západ z něj obviňuje syrskou vládu.
Americký zástupce při OPCW podle agentury Reuters uvedl, že Rusko, které je spojencem syrského režimu, mohlo v Dúmě manipulovat s důkazy. Ruská ambasáda v Haagu mezitím na Twitteru napsala, že Moskva se nebude vměšovat do práce vyšetřovatelů OPCW, kteří mají dorazit do Dúmy.
"Máme informace, že Rusové patrně navštívili místo útoku (v Dúmě). Obáváme se, že tam mohli manipulovat s důkazy tak, aby zmařili snahu mise OPCW o efektivní vyšetření události," uvedl americký vyslanec při OPCW Kenneth Ward.
Jeho britský kolega Peter Wilson podle Reuters konstatoval, že organizace od roku 2014 zaznamenala v Sýrii přes 390 údajných útoků zakázanými chemickými zbraněmi.
Turecko nestojí na straně žádné země zapojené do syrského konfliktu a jeho priority v regionu se liší od zájmů USA, Ruska či Íránu. Ankara si zároveň nepřeje mít se státy zapojenými do syrské války konflikt, řekl podle agentury Rueters místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag.
Bozdagův výrok byl odpovědí na otázku jednoho z novinářů ohledně dřívějšího vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, podle nějž turecká reakce na sobotní úder USA, Británie a Francie v Sýrii nasvědčuje tomu, že se politika Turecka "oddělila" od Ruska, které je spojencem Damašku.
"Tureckou politikou není stát na straně nějaké země či proti ní," uvedl Bozdag. "Se Spojenými státy nemáme jednotné stanovisko ohledně syrských kurdských milic YPG (...), rovněž nesouhlasíme s bezpodmínečnou podporou syrského režimu, v čemž se rozcházíme s Ruskem a Íránem," dodal. Zdůraznil však, že Turecko bude spolupracovat s kteroukoliv zemí, jež bude v Sýrii hájit "správné principy".
Prohlédněte si sérii fotografií, která zobrazuje zasažená místa před bombardováním a po něm.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) při pondělní návštěvě Karlovarského kraje řekl, že nálet USA, Británie a Francie v Sýrii má odstrašit od používání chemických zbraní. V sobotu spojenecký zásah označil za nevyhnutelný, v neděli řekl, že nic neřeší. Představitelé ODS a TOP 09 Babiše za změnu postoje kritizovali.
"Útok má odstrašit od používání chemických zbraní. Nicméně si myslím, že Evropa udělala chybu, když ten region přenechala politickému vlivu Turecka, Ruska a Íránu. Měli jsme být aktivnější a hned po nástupu prezidenta (USA Donalda) Trumpa jsme se měli snažit dostat za jednací stůl všechny aktéry včetně Ruska. Doufejme, že tím skončí útoky chemickými zbraněmi, ale obávám se, že to nevyřeší problém v Sýrii jako takový," řekl Babiš na dotaz, jaké je stanovisko Česka k zásahu v Sýrii.
Několik set Syřanů dnes přišlo vyjádřit podporu syrské armádě na Umajjovské náměstí v Damašku. Účastníci manifestace uvedli, že ozbrojené síly syrského prezidenta Bašára Asada o víkendu pohotově zareagovaly na bezprecedentní koordinované nálety Západu. S odkazem na záběry odvysílané syrskou státní televizí o tom informovala agentura AP.
Na záběrech lidé mávají syrskými vlajkami a křičí hesla podporující syrskou vládu a armádu. Několik účastníků shromáždění vypálilo oslavné salvy do vzduchu a petardy. Davem se rozeznívalo "Alláh, Sýrie a jen Bašár".
Ministr zahraničí Martin Stropnický na Twitteru doplňuje závěry jednání se svými protějšky v Evropské unii. "EU se jednomyslně shodla na jasném odsouzení použití chemických zbraní, které syrský režim nadále a opakovaně používá proti vlastním občanům - poslední takovýto útok ve městě Dúmá je hrubým porušením mezinárodního práva a hrubou urážkou lidskosti."
"V této souvislosti Rada FAC chápe cílený zásah USA, FR a VB na objekty spojené s chemickými zbraněmi v Sýrii jako specifické opatření s jediným cílem: zabránit syrskému režimu v dalším používání chemických zbraní a chemických látek jako zbraní k zabíjení svých vlastních lidí."
"Šéfové evropských diplomacií zopakovali, že syrský konflikt musí být vyřešen politicky v rámci procesu vedeného OSN."
"Jsme zásadně proti tomu, aby tady byla válečná propaganda, aby se rozhodovalo bez důkazů a aby jednotlivé kroky neměly souhlas OSN", říká Filip a dodává, že "premiér teprve po jednání s prezidentem republiky začal zastávat racionálnější stanovisko".
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes sobotní raketový útok znovu obhajoval. Mezinárodní společenství muselo podle něj ukázat, že je potřeba dodržovat mezinárodní zákaz používání chemických zbraní.
Šéf NATO řekl, že Rusko neustále bránilo nezávislému vyšetření záležitosti a že západní země neměly "žádnou jinou alternativu, než jednat způsobem, jakým jednaly". Také prohlásil, že západní aliance nemůže mlčet, pokud se někde používají chemické zbraně. K útoku byl prý více než dostatečný důvod. Nejednat by podle něj znamenalo praktickou podporu porušování zákazu používání chemických zbraní.
Syrská státní televize odvysílala rozhovory s desítkami lékařů a záchranářů v Dúmě, kteří tvrdí, že žádné stopy po chemickém útoku nenašli. S odkazem na reportáž televize Al-Ichbáríja to dnes uvedla agentura AP.
Jeden záchranář uvedl, že slyšel někoho vyřknout "chemikálie!", ale neviděl žádné lidi, kteří by měli symptomy spojené s vystavením chemické bojové látce. Jiní lékaři uvedli, že se do podzemních úkrytů často dostává prach, který oběti dusí a vyvolává další příznaky, které lze zaměnit za následky chemického útoku.
Chemický útok v syrské Dúmě nemohl spáchat nikdo jiný než syrský režim prezidenta Bašára Asada. V britském parlamentu to dnes řekla premiérka Theresa Mayová, podle níž Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo veškeré snahy o diplomatické řešení syrské krize.
"Nemůžeme dopustit, aby se užití chemických zbraní stalo normálním," uvedla Mayová. Podle ní nemohl údajný chemický útok v Dúmě spáchat nikdo jiný než syrský režim, neboť barelové bomby s chemickou látkou shodily vrtulníky, které povstalci nemají k dispozici. Teroristé z organizace Islámský stát (IS) v oblasti nepůsobí, uvedla rovněž Mayová.
Předsedkyně britské vlády rovněž upozornila, že sobotní vojenský zásah nebyl intervencí do syrské občanské války, ani snahou o změnu režimu v této blízkovýchodní zemi. Šlo podle ní o jednorázovou akci, jejímž cílem bylo omezit schopnost Asadova režimu použít chemické zbraně proti vlastním lidem. Úder byl podle Mayové v britském "národním zájmu".
Mayová se rovněž ohradila vůči výtkám opozičních labouristů, že měla do rozhodování o vojenském zásahu zapojit parlament. Bylo podle ní "nutné zasáhnout rychle". Kritiku lídra opozice Jeremyho Corbyna, že akce neměla zákonný základ", odmítla s tím, že omezený a cílený úder byl "nejen morálně správný, ale i legální".
Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na řeč Mayové uvedl, že to, co se stalo v Dúmě, je "hrozivé", britská premiérka by se ale měla "zodpovídat tomuto parlamentu, ne vrtochům amerického prezidenta".
"Dovolte, abych to řekla naprosto jasně, jednali jsme, protože to bylo v našem národním zájmu," reagovala Mayová a zdůraznila, že nesouhlasila s údery na Sýrii, aby vyhověla Donaldu Trumpovi. "Neudělali jsme to, protože nás prezident Trump požádal, udělali jsme to, protože jsme byli přesvědčeni, že to je správné, a v tom nejsme sami. Akci, kterou jsme podnikli, se dostala široká mezinárodní podpora," řekla premiérka.
Podle průzkumu zveřejněného televizní stanicí Sky News považuje sobotní úder na Sýrii za správný 49 procent Britů, 37 procent si myslí, že správný nebyl.
V názoru na to, zda měla Mayová požádat parlament o svolení s vojenskou akcí, je britská společnost podle průzkumu rozdělena. Za správný její postup považuje 45 procent dotázaných, za špatný rovněž 45 procent.
Reálným cílem úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné laboratoře, ale i vojenské objekty a letiště. Uvedlo to dnes v prohlášení ruské ministerstvo obrany. K zajištění deklarovaného účinku by podle ruského ministerstva stačilo jen 30 raket.
Syrská armáda se proti úderu křídlatých raket bránila odpálením 112 řízených střel, z nichž cíl zasáhlo 71, prohlásil mluvčí Igor Konašenkov.
Ruských protiraket Pancir syrská armáda odpálila 25, z nichž 23 zasáhlo cíl, uvedl dále. Z 29 vypálených raket Buk zasáhlo cíl 24, další cíle zasáhly raketové systémy S-125, Strela-10 a Kvadrat.
Z baterie raket S-200 syrská armáda odpálila osm střel, žádný cíl ale podle mluvčího nezasáhly.
Americký generál Kenneth McKenzie v sobotu krátce po úderu novinářům sdělil, že ruský obranný protivzdušný systém nebyl při nočních úderech použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech.
Podle premiéra Édouarda Philippea byl zásah odůvodněný. "Naše reakce byla vzhledem k příčině dostatečně odůvodněná. Ve své metodice byla pečlivě rozvržena," prohlásil Philippe před poslanci, kteří o události vedou pouze rozpravu.
"Poslali jsme tvrdou zprávu, jasnou zprávu, silnou zprávu," řekl podle agentury AFP Philippe. "Chceme tím říct, že vojenského vítězství nelze beztrestně dosáhnout chemickými zbraněmi," dodal.
Jeden ze zakladatelů britské rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters označil skupinu Bílé přilby zachraňující lidi v syrské válce za podvodnickou organizaci. Waters se svými výroky připojil k Rusku, které označuje útok na Dúmu za zinscenovaný. Západní státy naopak tvrdí, že Dúmá byla 7. dubna vystavena chemickému útoku syrské armády. Waters je znám svými protiizraelskými postoji a podporuje bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům.
Vyšetřovatelé Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) budou moci vstoupit do syrské Dúmy ve středu. Řekl to dnes v Haagu Igor Kirillov z ruského ministerstva obrany. Experti OPCW jsou od soboty v Damašku, ale do Dúmy, která byla podle Západu 7. dubna terčem chemického útoku, se zatím nedostali.
USA obvinily Rusko, že inspektorům brání dostat se na místo. Nařkly rovněž Rusko a Sýrii, že se pokusily zastřít důkazy chemického útoku. Rusko naopak tvrdí, že žádný chemický útok nebyl a že jde o zinscenovanou záležitost.
Americké akcie dnes posílily v čele s technologickými společnostmi a podniky působícími ve zdravotnickém sektoru. K růstu akciového trhu přispělo polevení obav z toho, že raketový útok na Sýrii přeroste v širší konflikt.
Vyjádření ministra zahraničních věcí Martina Stropnického k aktuální situaci v Sýrii
Americké rakety křižují syrské nebe. USA, Velká Británie a Francie zaútočily na Sýrii v odvetě za chemický útok proti civilistům
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist