Výzkumníci z MIT Media Lab přišli s prototypem přístroje, který dokáže "číst myšlenky". Dostal proto přiléhavý název AlterEgo. Prototyp má v sobě zabudované elektrody, které dokážou rozpoznat neurosvalové signály v čelisti a následně je analyzovat. Když člověk v duchu mluví sám pro sebe, AlterEgo dokáže zachytit, co přesně si říká. Zatím rozpozná sto anglických slov. 

K jeho použití je nutné, aby uživatel měl jednu část zachycenou za uchem a druhou pod spodní čelistí v oblasti brady a úst. Signály AlterEga se spustí v momentě, kdy člověk začne mluvit. Po zachycení jsou přeneseny do systému strojového učení, kde přístroj přiřadí signály k určitým slovům.

Podle vývojářů AlterEgo pomůže například neslyšícím. Budou ho moci používat policisté při zásazích, kdy spolu zejména členové speciálních jednotek potřebují komunikovat tiše, nebo naopak lidé pracující ve velmi hlučném prostředí. AlterEgo funguje přirozeně i při obyčejné mezilidské komunikaci. Když se vás někdo na ulici zeptá, kolik je hodin, váš přístroj zachytí odpověď skrze neurosvalové signály a přenáší ji do aparátu tazatele.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se