Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla počátkem března v Anglii spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili z nemocnice. Informaci britských médií v úterý potvrdila zástupkyně nemocnice v Salisbury, podle níž se lepší i Skripalův zdravotní stav.

Podle stanice BBC byla Skripalová v pondělí odvezena na bezpečné místo. Minulý týden vydala otrávená Ruska prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až nemocnici opustí.

Bývalý dvojitý agent Skripal a jeho dcera Julia byli otráveni na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici. Podle Británie použil kdosi k jejich otrávení nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové byla Julia Skripalová z nemocniční péče propuštěna, neznamená to ale, že skončilo její léčení. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Britská premiérka Theresa Mayová propuštění Skripalové z nemocnice přivítala. Stejně reagovalo i ruské velvyslanectví v Londýně, které ale zároveň vyzvalo britské úřady, aby ruské straně "okamžitě" předložily důkazy o tom, že Skripalová jedná z vlastní vůle.

"Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle," citovala z prohlášení ambasády agentura TASS. Pokud budou Skripalovi tajně přesídleni, aniž by bylo možné vyslechnout jejich verzi událostí, bude to Rusko podle zastupitelského úřadu považovat "za únos dvou ruských občanů nebo přinejmenším jejich izolaci".

Skripal podle zástupkyně nemocnice v péči zdravotníků zůstává a také jeho zdravotní stav se postupně lepší. "I když se uzdravuje pomaleji než Julia, doufáme, že i on bude moci nemocnici v pravý okamžik opustit," uvedla Blanshardová. Oba pacienti, kteří byli otráveni nervově paralytickou látkou, podle zástupkyně nemocnice "výjimečně dobře" zareagovali na léčbu, kterou jim lékaři v Salisbury poskytli.

Rusko v úterý protestovalo proti údajným plánům Británie poskytnout Skripalovi a jeho dceři Juliji novou identitu a umožnit jim život ve Spojených státech. Napsala to agentura RIA Novosti.

O možnosti nové identity pro Skripalovy informoval o víkendu britský list The Sunday Times. Londýn tak prý chce bývalého plukovníka ruské armádní rozvědky a jeho dceru uchránit před dalšími útoky. O přesídlení už podle The Sunday Times jednala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka: obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

Související