Dánské daňové úřady požadují po skoro 1200 bývalých řidičích společnosti Uber, aby doplatili v přepočtu přes 38 milionů korun za daně za roky 2014 a 2015.

Zjistily totiž, že téměř všichni kontrolovaní řidiči krátili daně.

Kontroly proběhly po upozorněních, které Dánsko dostalo od Nizozemska, kde sídlí evropské ústředí společnosti Uber.

Dánské daňové úřady ve svém prohlášení uvedly, že kontrolovaly 1195 daňových přiznání řidičů Uberu a pouze po třech z nich nebudou požadovat doplacení daní. Ostatní budou muset zaplatit celkem 11,3 milionu dánských korun, tedy přibližně 38,3 milionu korun.

Dalších 154 případů se bude dále vyšetřovat, i těmto řidičům hrozí pokuty.

Podle společnosti používalo v Dánsku aplikaci Uber tisíce řidičů, aby si finančně přilepšili, firma je ale prý vždy informovala o jejich daňových závazcích.

"Podporujeme právní předpisy, které pomáhají samostatně výdělečně činným osobám splnit jejich daňové povinnosti – tak, jak je zavedla dánská vláda," uvedl Uber.

Podle Sørena Busse, zástupce ředitele dánského daňového úřadu, je velké množství případů krácení daní řidiči Uberu "poměrně neobvyklé".

Vyzval také všechny osoby, které vědí, že mají příjmy podobné jako řidiči Uberu, aby si je urovnaly dříve, než bude příliš pozdě.

Také dánský ministr daní Karsten Lauritzen požaduje, aby podobné služby hlásily daně poctivě. "V Dánsku musí existovat prostor pro nové mobilní služby. Ale jeden z předpokladů je, aby například jejich řidiči platili daně stejně jako všichni ostatní, kteří v této zemi vydělávají peníze. A zdá se, že se to nestalo," řekl.

Uber zahájil v Dánsku činnost v roce 2014, ale už v roce 2017 přijal dánský parlament opatření, která zpřísňují požadavky pro služby nabízející přepravu lidí, jako je například povinný taxametr. To vedlo k tomu, že Uber opustil dánský trh.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist