Švýcarští vědci učinili další pokrok ve výrobě takzvaných biopočítačů, tedy zařízení, která k výpočtům operací využívají živé organismy. Tým složený z výzkumníků syntetické biologie z Basilejské univerzity a Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH) zkonstruovali počítač z živých lidských buněk. 

Jak uvádí vědecký server IFLscience!, vědcům se podařilo v biopočítači využít devět různých buněčných populací sestavených do 3D kultur tak, aby se výsledné zařízení chovalo jako jednoduchý elektronický výpočetní okruh. Jakmile by vědci v budoucnu přišli na způsob, jak z tohoto biopočítače odstranit elektrické obvody, které by nahradili chemickými vstupy, jednalo by se o doslova živý počítač.

Podle samotných vědců se jedná o nebývalý úspěch. V rámci předchozích projektů se jim podařilo přimět několik buněk k provedení základních úkolů, tentokrát však vytvořili zvláštní genetické programy přesně na míru každé z devíti lidských buněk, čímž vytvořili ucelený systém složený z prakticky samostatných částí. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se