Mínění Britů v kauze bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala, kterého začátkem měsíce otrávili v jihoanglickém Salisbury, se na Twitteru snažili zmanipulovat ruští trollové. Vyplývá to z analýzy digitální laboratoře Digital Forensic Research Lab, která spadá pod americkou zahraničněpolitickou organizaci Atlantická rada, napsal v pondělí britský list The Telegraph.
Uživatelé z několika zřejmě falešných účtů na Twitteru, které podle analytiků mohou být napojeny na trollí farmu v Petrohradu, sdíleli anketu britské blogerky Rachael Swindonové, ve které hlasovalo na 15 700 lidí. Blogerka se v anketě ptala, zda si lidé myslí, že britská premiérka Theresa Mayová "poskytla dostatek důkazů k tomu, aby mohla z případu obvinit Rusko".
Sedmasedmdesát procent uživatelů v anketě odpovědělo záporně. Swindonová, která je známou podporovatelkou vůdce britských opozičních labouristů Jeremyho Corbyna a která má na Twitteru 57 tisíc odběratelů, následně uzavřela, že "nálada britské veřejnosti se mění".
Státy EU vyhostí desítky ruských diplomatů, přidá se také Česko. Babiš tak chce ukázat své prozápadní cítění
Podle expertů z Digital Forensic Research Lab však některé z nejvlivnějších tweetů této ankety pocházely z prokremelských účtů, které byly zřejmě organizované.
Analytik Ben Nimmo uvedl, že proruští uživatelé se tak snažili ovlivnit hlasování v anketě a vytvořit zdání větší nespokojenosti Britů s britskou vládou, než uživatelé Twitteru ve skutečnosti projevili. "Rozsáhlé zapojení ruských účtů v britské anketě tak ukazuje, jak snadno mohou propojené účty zvýšit účast v on-line debatě a s velkou pravděpodobností ji zmanipulovat i z velké dálky," dodal odborník.
Anketu sdíleli například z twitterových profilů, které se obvykle soustřeďují na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym nebo na sestřelení malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014.
Analytici odhadují, že na sociálních sítích působí až 150 tisíc ruských účtů, které se snaží vměšovat do britského politického i kulturního života.
Kauza Skripalových vyvolala dramatický diplomatický konflikt mezi Ruskem na jedné straně a Británií a jejími spojenci na straně druhé. Podle britské vlády stojí za touto kauzou s velkou pravděpodobností Moskva, ta jakýkoli podíl na otravě bývalého špiona popírá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist