Mínění Britů v kauze bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala, kterého začátkem měsíce otrávili v jihoanglickém Salisbury, se na Twitteru snažili zmanipulovat ruští trollové. Vyplývá to z analýzy digitální laboratoře Digital Forensic Research Lab, která spadá pod americkou zahraničněpolitickou organizaci Atlantická rada, napsal v pondělí britský list The Telegraph.

Uživatelé z několika zřejmě falešných účtů na Twitteru, které podle analytiků mohou být napojeny na trollí farmu v Petrohradu, sdíleli anketu britské blogerky Rachael Swindonové, ve které hlasovalo na 15 700 lidí. Blogerka se v anketě ptala, zda si lidé myslí, že britská premiérka Theresa Mayová "poskytla dostatek důkazů k tomu, aby mohla z případu obvinit Rusko".

Sedmasedmdesát procent uživatelů v anketě odpovědělo záporně. Swindonová, která je známou podporovatelkou vůdce britských opozičních labouristů Jeremyho Corbyna a která má na Twitteru 57 tisíc odběratelů, následně uzavřela, že "nálada britské veřejnosti se mění".

Podle expertů z Digital Forensic Research Lab však některé z nejvlivnějších tweetů této ankety pocházely z prokremelských účtů, které byly zřejmě organizované.

Analytik Ben Nimmo uvedl, že proruští uživatelé se tak snažili ovlivnit hlasování v anketě a vytvořit zdání větší nespokojenosti Britů s britskou vládou, než uživatelé Twitteru ve skutečnosti projevili. "Rozsáhlé zapojení ruských účtů v britské anketě tak ukazuje, jak snadno mohou propojené účty zvýšit účast v on-line debatě a s velkou pravděpodobností ji zmanipulovat i z velké dálky," dodal odborník.

Anketu sdíleli například z twitterových profilů, které se obvykle soustřeďují na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym nebo na sestřelení malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014.

Analytici odhadují, že na sociálních sítích působí až 150 tisíc ruských účtů, které se snaží vměšovat do britského politického i kulturního života.

Kauza Skripalových vyvolala dramatický diplomatický konflikt mezi Ruskem na jedné straně a Británií a jejími spojenci na straně druhé. Podle britské vlády stojí za touto kauzou s velkou pravděpodobností Moskva, ta jakýkoli podíl na otravě bývalého špiona popírá.