Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska, opustilo od konce února více než 105 tisíc lidí, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany. Jen během soboty odešlo již přes 700 civilistů, informovala agentura RIA Novosti. Syrská agentura SANA večer oznámila, že evakuaci enklávy zahájilo také 500 povstalců s rodinami. Turecký armádní zdroj mezitím informoval, že turecká armáda kompletně dobyla severosyrskou kurdskou oblast Afrín.

Syrská armáda zahájila v únoru operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Rada bezpečnosti OSN sice 24. února schválila rezoluci o příměří v Sýrii, ale masový odchod civilistů umožnilo až rozhodnutí Damašku a jeho spojence Ruska pozastavit každý den boje na několik hodin a otevřít humanitární koridory, kterými mohou místní obyvatelé odcházet.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí.

V oblasti se uskutečňují i organizované evakuace. Například na základě dohody, kterou za zprostředkování Moskvy uzavřeli ve středu zástupci syrské vlády s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám, mělo z dvacetitisícového města Harasta ve dvou skupinách odejít asi 1500 bojovníků a na 6000 jejich rodinných příslušníků. Syrská agentura SANA o den později uvedla, že z Harasty zatím odjelo 30 autobusů s 1580 lidmi. Bylo mezi nimi přes 600 mužů, z toho 413 bojovníků. Dále bylo ve skupině přes 380 žen, zbytek byly děti.

Agentura SANA večer uvedla, že 500 rebelů s rodinami zahájilo evakuaci východní Ghúty a v autobusech se dostali k městu Arbín, které bylo dříve rozhraním pozic povstalců a oblasti kontrolované vládou.

Tam budou čekat na zbytek konvoje a následně se přesunou do severozápadní provincie Idlib, kterou ovládají různé povstalecké skupiny.

Nejmenovaný představitel turecké armády zároveň oznámil, že Turecko převzalo nad severosyrskou oblastí Afrín plnou kontrolu. Humanitární pracovníci mezitím podle agentury Reuters místním civilistům rozdávali potraviny.

Turecká armáda se zmocnila města Afrín, které je hlavním městem stejnojmenné oblasti, minulou neděli. Předcházela tomu osm týdnů trvající turecká ofenziva namířená proti kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Poslední vesnice ovládané YPG turecká armáda dobyla v noci na sobotu, uvedl turecký armádní zdroj. Podobnou informaci sdělila také turecká agentura Anadolu. Na místě civilistům pomáhá Červený kříž a armáda dohlíží na bezpečnost.

Turecko se kvůli operaci v Afrínu stalo terčem kritiky řady evropských států, zejména Francie. V několika evropských městech, včetně Paříže, v sobotu na protest proti turecké ofenzivě v Afrínu vyšlo do ulic několik tisíc lidí. Francouzská policie odhaduje, že se demonstrace na severu Paříže zúčastnilo 2700 lidí. Podle místní francouzské kurdské rady demonstranti turecké zákroky označovali za etnickou čistku.