Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona čekají zřejmě největší stávky a demonstrace od jeho příchodu k moci loni v květnu. Stávkovat ve čtvrtek budou železničáři, státní zaměstnanci nebo řídící letového provozu. Ti všichni otestují sílu prezidenta, který slíbil reformovat a modernizovat francouzskou ekonomiku.

Očekává se, že stávky výrazně naruší železniční i leteckou dopravu. Po celé Francii se bude konat asi 140 manifestací. Největší bude asi na náměstí Bastily v Paříži, kam by mělo dorazit na 25 tisíc lidí.

Odboráři vyzývají Francouze k co největší mobilizaci. Hlavní slovo ve čtvrtečních stávkách mají železničáři. Ti nesouhlasí s plánovanou reformou, kterou Macron připravil pro státní železniční společnost SNCF. Tu tíží obrovský dluh v objemu 46,6 miliardy eur, tedy 1,2 bilionu korun. A každý rok roste o tři miliardy eur.

Prezident plánuje osekat široké zaměstnanecké výhody železničářů. SNCF jim aktuálně garantuje například definitivu, štědré penze, dřívější odchody do důchodu nebo pravidelný růst platů. O to by mohli do budoucna přijít. Změny se ale týkají jen nových zaměstnanců.

Odborářům také vadí, že Macron reformu hodlá prosadit pomocí prezidentských dekretů, které mu umožní obejít francouzský parlament.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.