Americký astronaut Andrew Feustel, který ve středu v doprovodu svého krajana Richarda Arnolda a ruského kosmonauta Olega Artěmjeva odletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), s sebou na kosmickou cestu opět vezme předmět spojený s Českou republikou. Při prvních dvou letech do kosmu u sebe měl sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a figurku Krtečka, nyní to budou kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně.
Středeční start ruské rakety Sojuz-FG z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, která k ISS vynese kosmickou loď Sojuz MS-08, bude tradičně možné sledovat živě na internetu. Například internetová televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) začne s vysíláním v 19:45, tedy hodinu před plánovaným startem.
Dvaapadesátiletý Feustel je s Českem svázán přes svou manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie. O tom, že Indira se ke svým českým kořenům hlásí, svědčí nejen její znalost češtiny, ale především fakt, že její manžel do vesmíru vždy letí s nějakým předmětem připomínajícím Česko.
Vůbec poprvé Feustel opustil planetu v květnu 2009, kdy se během 13denní mise zúčastnil opravy Hubbleova vesmírného teleskopu. Tehdy měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a také českou vlajku. Na druhé cestě, tentokrát už k ISS, o dva roky později astronauta doprovázela figurka Krtečka, známá dětem prakticky na celém světě z animovaného seriálu Zdeňka Milera.
Feustel prohlásil, že chce nynějším výběrem obrázků z časopisu Vedem uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který zahynul v roce 2003 při misi raketoplánu Columbia. Jde o kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu musel žít dva roky, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.
Kopii obrázku Měsíční krajina, která ve středu odletí s Feustelem, vzal s sebou při tragickém letu už Ramon. "V té kresbě vidím záměry Petra Ginze - sen utéct a také sen vzít s sebou i ostatní," řekl Feustel. "Kdyby každý člověk mohl vidět Zemi z vesmíru, změnilo by nás to," dodal.
Feustel není jediným astronautem USA, který se hlásí k českému původu. Polovičním Čechem je po matce i Jim Lovell, který v neděli oslaví devadesátiny, člen posádky nešťastného Apolla 13 a jediný člověk, který dvakrát letěl k Měsíci, aniž by na něm přistál. České předky má také John Blaha (75), jehož dědeček byl z Herálce u Humpolce. Blaha mimo jiné pracoval na orbitální stanici Mir. Do USA přišli počátkem 20. století z Česka a Slovenska také předci astronauta Eugena Andrewa Cernana, který zemřel loni v lednu ve věku 82 let. Cernan byl v prosinci 1972 posledním člověkem, který zanechal své stopy na povrchu Měsíce. Tehdy měl u sebe i československou vlajku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist